forum kuralları hakkında güncelleme | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

forum kuralları hakkında güncelleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı
biliyorum ustam okudum
biçoğunu biçoğunuda görmezden geldim moralim bozuluyor diye
ancak herkesi aynı kefeye koymak yanlış olur
anlatmak istediğim bu
kurallar mutlaka gözden geçirilmeli
bunu oldubittiye getirmeyin
gönül yapın gönülalın
nedir olmazsa olmazolan sonuçta insanız senbeni idare edeceksin benseni sedegörde bizi buişböyle sürüp gidecek işte
Gitmez hiç bir şey mevcut haliyle gitmez. Ancak vakit ister. Vakti geldiginde Her şey düzelir gider. Sıkma canını. Biliyorum sandıgımız nice bilmediklerimiz var Alemde
Belki biz erken yazmaya başladık vardır bir Hayr diyelim. Beni susturan Necat degildir. Dün bakma ona kızdıgıma. Ben kendimede kızıyorum.

Son düzenleme:

gıral

Vip Üye
Bu konuyuda toptan silelim ricam olsun. Demesinler dışardan bir birilerine düştüler diye. Fırsat vermeyin siz kimseye aile olun eskisi gibi. Gıral Kardaşım uygunmudur konunun silinmesi

Ben özelden ne istersen cevap yazarım sana bildigim varsa. Yoksada zaten bilmiyorum derim

Ama böyle tartışmak yakışmaz bize. Onca yazdıgımızda boşuna gider.
Görmüştür bizde hata Adamın görevi bu. Üzerine gidip hatamız yok demek hata olur.
usta helebidur konuya açıklık gelsin
diğer ustalarımızda bibaksın ortayol bulunsun
konu silmek mevzudeğil
neden siliniyor neden kitleniyor meselebu
hele sabret biraz Allahvar gamyok

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı
konu silmek mevzudeğil
Orta yol dedigin cıktı geliyor :( El Sabur. Adamı incitip kırıp, beni üzmeyin. Yazdıgımız onca şey hebâ olur gider. Biz burda Fitnelik için bulunmadık. Konu katapılsın dersen sevinirim. Necatın Gönlü hoştur Allah bilir. Sorun şu benim dogrum bana Onunda doğruları var Oda O doğru tarafında. İkimizde aynı taraftayız ve sorun yok. Sorun Zaman belki.Sabır.

Son düzenleme:

gıral

Vip Üye
Orta yol dedigin cıktı geliyor :( El Sabur. Adamı incitip kırıp, beni üzmeyin. Yazdıgımız onca şey hebâ olur gider. Biz burda Fitnelik için bulunmadık. Konu katapılsın dersen sevinirim.
usta kimseyi taraf tutup incitmekyok
bizbizeyiz necatustamda sıkıntıçekiyor kurallardan☺️ degilmi @Necat. bigözden geçirmekte fayda var
necat ustam bitanedir senbakma öyle millete kılıç savurmasına pamukgibidir

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı
usta kimseyi taraf tutup incitmekyok
bizbizeyiz necatustamda sıkıntıçekiyor kurallardan☺️ degilmi @Necat. bigözden geçirmekte fayda var
necat ustam bitanedir senbakma öyle millete kılıç savurmasına pamukgibidir
Ben sana söyleyim hata ettim bir vidyo atıp Bir yazar olan İlahiyatcı olmayan bir Adam yanlış dedim bu adam. Kişi ismi vermek Form kurallarına aykırı. Evet O sözde Mealci Hatalı ve Kendi düşüncelerini empoze edip yanlış yapıyorsada. Bende Nefsime uyup Adam hususunda eleştiri yapıp Bu adam yanlış adam dedim. Mevzu bu. Burda kurallar var. Adam görse şikayet hakkı doğar. Bana olsun zararı umrumda degil. Ama Form sitesine olmasın diye belki Nejat konu kapattı. Yaw oldu bitti işte.

Bu tür kişileri ifşa etsen suç gözmezden gelsen gönül razı degil.

Necatta yazmıştı hangi birini ifşa edeceksin diye Oda haklı belki.
İsrar edersen Hatalı Mealci dedigim adamı bulup konuya getirmek şart olur :(

Kader25

Admin
Face vb yokken inspeak diye bir program vardi, chat odalarinin oldugu.
Yaklasik 25 seneden fazla oldu herhalde. O gunlerden beri sosyal sitelerdeyim.

Edindigim tecrube şudur:
1-Ulkemizde ve sosyal agalarda bir mesele asla KONUSARAK cozume kavusmamistir.

2-Dusuncesi ve kanaati ne olursa olsun dogru yada yanlis hic farketmez; kisiler kararindan asla donmezler. Kendi bilgileri hep dogrudur.

3-Haksiz olan kimse yoktur. Kişinin sadece kendisi haklidir. Bu degismez.

4-Kisinin alinganligi had safhadadir. Her seyden alinir. Alininca da aslan gibi kukrer, asar, keser.

5-Uye ozellikle kendisine satasildiginda kendisini sitenin sahibi sanir. Site kurallarini asla umursamaz. Boyle kural olmaz diye feveran eder. Mudahale etmedigi bir alan ve gorevli kalmaz. Uyuz keci gibi herseye surtunmeye calisir.

6-Her sitenin, formum, sosyal agalarin ağır abileride eksik olmaz. Hep babacan tavirdadirlar ta ki igne ucu kendisine dokununcaya kadar.

Kisaca;
6 madde yazmisim bunu 66 maddeye cikarabilirim. Lakin uzatmaya gerek yok.

Su ana kadar onlarca define sitesi kapandi. Aralarinda cok ciddi uye sayisi olanlarda vardi. Onlarca kapanis sebebi vardi muhakkak. Amma en onemlisi VASIFSIZ VE GOREVINI YERINE GETIRMEYEN SITE GOREVLILERIYDI. Site kurallarini ya uygulamadilar yada kendi mizaclarina gore yorumlayip sessiz ve hareketsiz kaldilar.
Bir cogu kufurbazlarin arenasi olmustu.
Konusmalarda saygi ve edeb kalmamisti. Neticede kaos oldu. Kaosun oldugu yerde yikim kacinilmazdir. Kapanip gittiler.

Kural kuraldir.
Bir kurali herkes begenmek zorunda degildir. Begenen begenir begenmeyen ceker gider.
Gaye uzum yemekse @gıral ustamizin yaptigi gibi kurali yada kurallari tartismaya acar.
Site yonetimi o kurali tartisir. Degistirebilir, kaldirabilir yada oldugu halde birakabilir.
Herkes kabul eder ki;
EN KOTU KURAL EN YETERSIZ KURAL DAHI KURALSIZLIKTAN IYIDIR.
Devletlerde de boyle degil midir?
Kuralsiz devlet mi olur?

Benim 25-30 yillik tecrubem şunu der:
Kurala uymayan ikaz edilir, uymayana gereken yapilir. Gereken de bellidir:
Sureli yada suresiz uzaklastirma vermek. Bunu yerine getirmekten imtina eden sitede BAŞIBOZUKLUK baslar. Duzen bozulur. Kimse de memnuniyet kalmaz. Ve yavas yavas geri cekilmeler baslar.

Evet kurallar gizden gecirilmelidir. Kurallar yasayan bir surectir. Devamli revize edilecek hususlar elbet olur. Ancak bazi hususlar vardir ki bundan da taviz verilmez:
Kufur edilmesi.
Hakaret edilmesi.
Devletin suc saydigi hususlarin yer aldigi paylasimlar yapilmasi.
Gibi gibi.

Sahsim olarak kurallara riayet etmeyi ikaz ederim. Hala devam ediyorsa siteden atarim. Hic gozunun yasina bakmam zira bu sahsi bir mesele degildir. Bir define sitesinde admindim. Admin olan bir arkadasi kufurlu konusmalarindan dolayi defaatle ikaz ettim. Hic umursamadi. En sonunda siteden suresiz olarak attim. Site sahibi ve admin arkadaslardan da kimse itiraz etmedi. Kurallara ilk once gorevliler uyacak, gorevlilerin uymadiği kurala kim uyar?

Elbette site kurallari olacak.
Elbetteki sitede bulunan herkes bu kurallara uyacak, uymali.

Bu vesile ile şunu yapabiliriz:
Yoruma dayali kurallari daha müşahhas belirgin hale getirebiliriz. Bu uygun olur.
Evvelinde ise değismez site kurallarini ayri katagoride siralayabiliriz.
Degisken olacaklari da farkli katagori yapabiliriz.
Birde hangi kural ihlal edildiginde ne yapilacak nasil yapilacak ve kim yapacak? hususlarini da tablo haline getirebiliriz.
Misal:
Yalniş yazdigini duzelt ve ikaz et.
Yine yazarsa 10 gun uzaklastir.
Geldiginde tekrar ederse 1 ay uzaklastir.
Yine geldiginde yine ayni ihlali yapiyorsa suresiz uzaklastir.
Baska nik ile gelince ve yine ihlale devam ettiyse suresiz uzaklastir gibi.

Bu tur detaya girmek gorevlilerin gorevini daha net hale getirir. Boyle birsey yapilabilir.

Şu kesin ki: KIMSE VAZGECILMEZ DEGILDIR. Ister uye isterse gorevli olsun. Vucudu kurtarmak icin gerekirse kol yada bacak kesilir. Boyle de olmalidir.

Biraz uzun yazdim farkindayim.
Ne yapilirsa yapilsin nazari itibara alinacak husus: sitenin duzeninin saglanmasi olmalidir. Burasi Turkiye. Demokrasi 100 senede oturmadi. Sitelerde de demokrasi beklemeyelim derim.
Bu isi site yonetimi ele alip tartismali.
Degisecek seylervarsa degistirmeli yada revize etmeli. Hadi bunu oylayalim desek 5 sene surer 😁
Site kurallari guncel hale getirilmeli en basinada tarih atilmali.
Biz bunu yapariz biiznillah.
Herkese hurmetlerimi sunuyorum.
Ve s Selam.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
konu başlığındanda anlaşıldığı gibi
forum kurallarımız eskidi
buna nereden geldik nasıloldu bilmiyorum
konu kapatmaların hemen hergün olması dikkatimizden kaçmamıştır
bunun sebebi hernekadar malum olsada
katı kurallarımız aşılmaz çözülmez problemlerimiz nedirki adminlerimizi konukapatmaya götürüyor
butür olaylara oldubitti karşıyım şahsen
meselelerin konuşarak çözüme kavuşmasından yana olmuşumdur
bizim sitemiz define sitesi madem diğerkonu başlıklarını kaldırın
yok okonu başlıkları madem duruyor bırakınüyeler yazsın (edebince kimseye hakaret etmedenbunun çerçevesi zeten belli)
kısıtlamalar Kalksın
özgürlük istiyoruz☺️
kurallarımız yeniden gözden geçirilsin
neşiş yansın nekebab
saygıvesevgilerimle arz ederim
Belki sizde kendinizce haklı olabilirsiniz. @Necat. ustanında dediği gibi başlık içeriğine uymalı ve çizgisinin dışına çıkmamalı. Mesela sizin şu açtığınız başlık ile içerik hiçte bir biri ile uyumlu değil. Başlık bu şekil yazılırsa yönetim hitabıdır ama başlık forum kurallanın güncellenmesi hakkında öneri diye açılırsa kullanıcı arz talebine girer buda uygunluk sağlar. Bizim kimseye karşı bir kinimiz vs yok keza kimin işkembe-i kübra dan konuştuğu veya ruhaniyetten seslendiği de bizi pek alakadar etmiyor. Lâkin bu tür site de konular belli ölçülere dayalıdır o ölçülerin dışına çıkılmaz. Ola ki bir ilme bağlı konuşulacak ise de madem amaç insanları varoluşa hâk olan değerlere davet etmektir ki buna da herkes gelecek diye bir zorunluluk yok ama o ilmin vesikaları ile beyanda bulunulur. Kısa ve basit bir örnek ile Ashab-ı Kehf vakası bir bir gerçektir ki bu gerçekler sadece kitaplarla değil oyma eserlerle de dile getirildiği gibi hadislere de konu olmakla beraber Hâk din kitabı olan Hazreti Kur’an-ı Kerim de de yerini almıştır. Biri bir konudan söz ediyorsa buna konu gereği istikamet getirilmeli. İnsanın namaza kameti gibi kendi konusuna da aklen kalben yakinen kamet getirmesi ve bu kameti bu doğrultuda tamamlaması gerekir. Bu konuda hem fikir miyiz seninle?
Yine necat ustanın dediği gibi biz siz hitabı ile bir oluşuma aitliğini beyan etmek bazen akıl içi bazende akil dışı örgütleşmeye girer. Biz sedegor’a sen bizim sitemize gelme bir daha konu açma yazma konuşma demedik. Demekte haddimize değil haddi biri aşmadığı sürece. Ben şahsen kendisi ile bir iki münazara ettim. Her türlü konuda münazara da ederim. Ama bu onu rencide edip dışlayacağım anlamına gelmez taki değerlere dokunulmadığı sürece. O hususta kimseye taviz vermem katıyımdır. Biz bir çok şeyde sustuysak daha doğrusu yazmaktan cevap vermekten geri durduysak bu sedegorun günahına girmemek onu alaşağı etmemek içindir. Dikkatimiz dikkatlerden kaçıyorsa dikkatimizin sorgulanması mantığa ters düşer. İlim tükenesi bir hazine olsaydı şayet, Azarbaycan’a İrana Tahrana Nahçıvana Irak’a Kerkük’e Suriye’ye Şam’a bilhassa ülkemizdeki en değerli kaynaklara erişmek nasib oldu ben bitirirdim. İlimde bitirir fakat bitmez. Bu tür konular madem çizgisini aşacak konuyu forumda Forum Dışı denen bölüme açın orda devam etsin. Son olarak açıkcası sizin bu açtığınız konu bana çok boş geldi. Benim görüşüm kiminize ters kiminize düz gelir ama asliyet bu husustadır bilin isterim. Soru sormak isteyen aklına birşey takılan varsa buyursun sorsun cevaplayalım biizniALLAH. Selametle

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı
Face vb yokken inspeak diye bir program vardi, chat odalarinin oldugu.
Yaklasik 25 seneden fazla oldu herhalde. O gunlerden beri sosyal sitelerdeyim.

Edindigim tecrube şudur:
1-Ulkemizde ve sosyal agalarda bir mesele asla KONUSARAK cozume kavusmamistir.

2-Dusuncesi ve kanaati ne olursa olsun dogru yada yanlis hic farketmez; kisiler kararindan asla donmezler. Kendi bilgileri hep dogrudur.

3-Haksiz olan kimse yoktur. Kişinin sadece kendisi haklidir. Bu degismez.

4-Kisinin alinganligi had safhadadir. Her seyden alinir. Alininca da aslan gibi kukrer, asar, keser.

5-Uye ozellikle kendisine satasildiginda kendisini sitenin sahibi sanir. Site kurallarini asla umursamaz. Boyle kural olmaz diye feveran eder. Mudahale etmedigi bir alan ve gorevli kalmaz. Uyuz keci gibi herseye surtunmeye calisir.

6-Her sitenin, formum, sosyal agalarin ağır abileride eksik olmaz. Hep babacan tavirdadirlar ta ki igne ucu kendisine dokununcaya kadar.

Kisaca;
6 madde yazmisim bunu 66 maddeye cikarabilirim. Lakin uzatmaya gerek yok.

Su ana kadar onlarca define sitesi kapandi. Aralarinda cok ciddi uye sayisi olanlarda vardi. Onlarca kapanis sebebi vardi muhakkak. Amma en onemlisi VASIFSIZ VE GOREVINI YERINE GETIRMEYEN SITE GOREVLILERIYDI. Site kurallarini ya uygulamadilar yada kendi mizaclarina gore yorumlayip sessiz ve hareketsiz kaldilar.
Bir cogu kufurbazlarin arenasi olmustu.
Konusmalarda saygi ve edeb kalmamisti. Neticede kaos oldu. Kaosun oldugu yerde yikim kacinilmazdir. Kapanip gittiler.

Kural kuraldir.
Bir kurali herkes begenmek zorunda degildir. Begenen begenir begenmeyen ceker gider.
Gaye uzum yemekse @gıral ustamizin yaptigi gibi kurali yada kurallari tartismaya acar.
Site yonetimi o kurali tartisir. Degistirebilir, kaldirabilir yada oldugu halde birakabilir.
Herkes kabul eder ki;
EN KOTU KURAL EN YETERSIZ KURAL DAHI KURALSIZLIKTAN IYIDIR.
Devletlerde de boyle degil midir?
Kuralsiz devlet mi olur?

Benim 25-30 yillik tecrubem şunu der:
Kurala uymayan ikaz edilir, uymayana gereken yapilir. Gereken de bellidir:
Sureli yada suresiz uzaklastirma vermek. Bunu yerine getirmekten imtina eden sitede BAŞIBOZUKLUK baslar. Duzen bozulur. Kimse de memnuniyet kalmaz. Ve yavas yavas geri cekilmeler baslar.

Evet kurallar gizden gecirilmelidir. Kurallar yasayan bir surectir. Devamli revize edilecek hususlar elbet olur. Ancak bazi hususlar vardir ki bundan da taviz verilmez:
Kufur edilmesi.
Hakaret edilmesi.
Devletin suc saydigi hususlarin yer aldigi paylasimlar yapilmasi.
Gibi gibi.

Sahsim olarak kurallara riayet etmeyi ikaz ederim. Hala devam ediyorsa siteden atarim. Hic gozunun yasina bakmam zira bu sahsi bir mesele degildir. Bir define sitesinde admindim. Admin olan bir arkadasi kufurlu konusmalarindan dolayi defaatle ikaz ettim. Hic umursamadi. En sonunda siteden suresiz olarak attim. Site sahibi ve admin arkadaslardan da kimse itiraz etmedi. Kurallara ilk once gorevliler uyacak, gorevlilerin uymadiği kurala kim uyar?

Elbette site kurallari olacak.
Elbetteki sitede bulunan herkes bu kurallara uyacak, uymali.

Bu vesile ile şunu yapabiliriz:
Yoruma dayali kurallari daha müşahhas belirgin hale getirebiliriz. Bu uygun olur.
Evvelinde ise değismez site kurallarini ayri katagoride siralayabiliriz.
Degisken olacaklari da farkli katagori yapabiliriz.
Birde hangi kural ihlal edildiginde ne yapilacak nasil yapilacak ve kim yapacak? hususlarini da tablo haline getirebiliriz.
Misal:
Yalniş yazdigini duzelt ve ikaz et.
Yine yazarsa 10 gun uzaklastir.
Geldiginde tekrar ederse 1 ay uzaklastir.
Yine geldiginde yine ayni ihlali yapiyorsa suresiz uzaklastir.
Baska nik ile gelince ve yine ihlale devam ettiyse suresiz uzaklastir gibi.

Bu tur detaya girmek gorevlilerin gorevini daha net hale getirir. Boyle birsey yapilabilir.

Şu kesin ki: KIMSE VAZGECILMEZ DEGILDIR. Ister uye isterse gorevli olsun. Vucudu kurtarmak icin gerekirse kol yada bacak kesilir. Boyle de olmalidir.

Biraz uzun yazdim farkindayim.
Ne yapilirsa yapilsin nazari itibara alinacak husus: sitenin duzeninin saglanmasi olmalidir. Burasi Turkiye. Demokrasi 100 senede oturmadi. Sitelerde de demokrasi beklemeyelim derim.
Bu isi site yonetimi ele alip tartismali.
Degisecek seylervarsa degistirmeli yada revize etmeli. Hadi bunu oylayalim desek 5 sene surer 😁
Site kurallari guncel hale getirilmeli en basinada tarih atilmali.
Biz bunu yapariz biiznillah.
Herkese hurmetlerimi sunuyorum.
Ve s Selam.

@Kader25
Sen benim eski halimide bilirsin. Ben kendim degişmeye çalışırken, degişememişim belliki.

Sizin Zamanınızı bu tür mevzulara harcatacağımı bilsem hiç bir konu açmazdım.

Biz Necatla inşallah helalleştik Sorunda yoktur. Sitenin Kuralları gayet hoş. Bir Mahkemesi bile var.

Zaman gelir gereken şeylerde Kendiliginden degişir gider. Bizim gibi erken ötmeye çalışanda böylesi durumdan ders çıkarır.

Her şey güzel hoş Muhabbetinize lütfen kaldıgınız yerden devam edin. Kaderim Gardaşım inan üzüldüm böyle olduguna zaman kıymetlidir. Oldu bitti. Şeytana fırsat verdik bu olmadı.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
konu silmek mevzudeğil
Gral ustam silinen konuların ve yorumların istisnasız hepsi ya tartışma yaratacak polimeğe dönecek konulardı bu tip konularda konu silindi. Bazan yazı içerisinde kişi adı zikredilmesi, siyasi kişilerden bahsedilmesi veya hakaret oluyordu bunları da konu içerisinde silip konuya dokunulmadı. Ben her zaman söyledim bir haksızlık olduğunu düşünüyorsanız bunu söyleyin diye. Neden kilitlendiğini kaç kez yazdım, her silinen konu veya banlanan kişi içinde açıklama yaptım. Bunun neresinde haksızlık görüyorsunuz. Bu konuda çizgi net, kurum veya tanınmış şahıslardan bahsedilmesin, siyaset içeren konular konuşulmasın, kimseye veya inanca hakaret edilmesin. Sedegor ustanın kişiliği ile ilgili bir şeyde yazmadık veya yapmadık. Söylediğim gibi üslup konusunda sıkıntımız oldu. O silinen cevaplar veya konular silinmezse burada kimse rahat yazamaz, her konu kavgaya döner.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...