LL Çubuk İle Boşluk Bulmak @BulursamKader25 | Sayfa 13 | Define işaretleri ve anlamları

1460

Kullanıcı
Senin bu olcu sunu soyluyor:
Odanin tavanla taban arasi 5 metre.
Odanin tavanini bulmak.icin 1.60 metre kazacan.

Bu olcu makul degil.
Ya olcumde sorun var, yada asagidaki seyde.
Teşekkürler ustam ben tam olarak derinliği bilmiyorum ama hafriyatı iki kademede atmışlar içerisinde sağlı sollu iki Kline varmış içinde masa sandelye ölülün biri sandalyede duruyormuş çok ilginç geldi bana.

MuFeTeR

Kullanıcı
Teşekkürler ustam kroki çizdim.
Aşağıdaki şema belki ilham verebilir. Ben şahsen kablosuz ölçüm yapacaksam odanın tam orta noktasında yerimde saymayı tercih ediyorum ama bu tabii kişinin bireysel tercihidir. Alttaki resim kablo ile yapılan ölçümden örnektir.

Ekli dosyalar

• zemin-altı-mezar-yada-bosluk-katmanlari.jpg
    zemin-altı-mezar-yada-bosluk-katmanlari.jpg
    169.1 KB · Görüntüleme: 23

MuFeTeR

Kullanıcı
Aşağıdaki şema belki ilham verebilir. Ben şahsen kablosuz ölçüm yapacaksam odanın tam orta noktasında yerimde saymayı tercih ediyorum ama bu tabii kişinin bireysel tercihidir. Alttaki resim kablo ile yapılan ölçümden örnektir.
Bu çizime göre anlatıyorum:
Diyelim ki ben altta oda tespit ettim.
Tabanla tavan arası 170 cm
1. katman 90 cm
2. katman 60 cm
3. katman 110 cm
4.katman 80 cm
5.katman 150 cm
Toplamı: 490 cm
Zemine inmek için 170 daha eklersen 660 cm eder.
Örnek:1
Sağ elime o bölgeden bir kaya parçası alıyorum ve yürüyorum. 4 metreden sonrası 1.katman yani kayanın kendisi bu da çubuğun X yapması gerektiğini gösterir. Diyelim ki X yaptı bu durumda 490 cm ile 500 cm arasında çubuğun normale dönmesi lazım çünkü odanın iç boşluğuna denk gelir. Durmadan devam edersem 660m cm'de çubuğun tekrar kapanması yani X yapması gerekiyor çünkü odanın tabanına inmiş olur yani kayanın kendisi olur.
Kayayı bıraktım sağ elime boş bir çakmak aldım ve yürüdüm. 490 ile 500 cm arasında kapanması lazım çünkü odanın boşluğu ile bastığımız zemin arasıdır ve 650 ile 660 arasında açılması gerekiyor yani odanın iç boşluğunun bittiği anlamına geliyor.
Boş çakmağı bıraktım bir kemik aldım ve yürüdüm. Kemikte durum değişebilir. Sedir olabilir bu da taban ile farkı 50 cm civarında değişiklik gösterir. Kısaca kemik ölçümü 610 ile 660 arasında bir derinlik beklenebilir. Bu durum değerli içinde geçerlidir.
Buna benzer bir çok test yapılabilir örneğin köşelerin boşluk ölçümü. Sedirin yüksekliği. Duvardaki nişler ve içindeki malzemeler. Oda içinde küp, bakır, bronz vs. tespitleri.

Bir örnek daha vereyim bunu çubuk tecrübesini iyi geliştirmiş olanlar denesin aksi durumda kafanız karışabilir. Yukarıdaki ölçümleri baz alacam.
Örnek:2
Oda tespiti yaptık ve örnek 1'deki tespitlerde de başarı sağladık. Odanın ortasında çubukları tutun. Ölçüm yaparken katmanlar arasında attığınız adım sayısını bir kağıda not edin ve o kağıdı önünüzde yere veya göreceğiniz bir yere koyun. Yerinizde saymaya başlayın. Her katman mesafesindeki adım sayınıza aç kapa yapacaktır. En son 660 cm sonrasında sağa sola açılacaktır.
Bu sefer elinize boş çakmak alın ve yerinizde sayın 660 cm sizde 10 adım diyelim yani odanın tabanı demek. 10 adım yerinizde sayınca en fazla 10.5 adımda çubukların açılması gerekir yani ikisinin tekrar paralel durması gerekir. Bu durumda artık odanın içindesiniz. Hayırlı olsun :) Çubuklar açılınca yavaşça bozmadan biri birine çarptırmadan yukarı doğru kaldırın ve X yaptıkları yer tavandır. Sonra yavaşça tekrar tutma pozisyonuna getirin. Gözlerinizi kapatıp odanın içinde olduğunuzu hayal edin. İleri doğru yürüyün ve duvar olarak çizdiğiniz sınıra geldiğinde çubukların sağa ve sola açılması gerekiyor. Çubuklar açılınca sol çubuğu indirin ve sağa dönüp devam edin. Sediri veya sedirleri, duvar nişlerini vb. diğer oda içinde olabilecek girinti çıkıntıları tespit edin. Sonra çubukları indirip oda dışına çıkın. Elinize sarı kız alıp tekrar aynı şekilde 10 adımda aşağı inin ve sedirlerde tespitinizi yapın. Bunu bütün malzemeler için tek tek deneyin. Hem çok heyecanlı hem de çok verimli bir çalışma yapmış olacaksınız.
Bu testler çok fazla detaylıdır şimdilik ancak bu kadarını yazabildim. Dilerim bir katkım dokunur inşallah.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Kaya kutlesidir, bu olcu hayatin normal akişina aykiridir.
Kesinlikle. Çubukla alakam yok ama dediğiniz sabittir. Kütle ölçüsüdür bu yoksa bu ölçüde hiç bir yapı yoktur. 100 yıl öncesine kıtalar arası askeri koğuşlanmalar sırasında barınak olur o ayrı mesele çünkü orman her zaman en iyi kamufule olmuştur. Ama hoşuma gitti. Devamı nasıl biter acaba

El-Ensari

Kullanıcı
@Kader25 Ustam merhaba iyisiniz inşaallah.
Bir akrabam Ekin ektiği tarlasın da çubuklar ile bir yere bakmamı istedi.
Söylediği yer daha önce hafif tümsek imiş traktörle sürdükçe Yapı taşlarına benzer taşlar çıkmış.
Dediği yerde 3x3 ebatinda bir oda buldum sanırım.
Odanın alt tarafı dereye iniyor , üst tarafı geniş bir düzlüğe çıkıyor, oda ise oval bir yerde
Dört cepheden de İç yüksekliği 1.80cm,
Yüzeyden odaya kadar ki derinlik 2 m.
Duvarları takriben 40cm.
** Yalnız, derinliği ölçmek için kablonun bir ucunun bağlı olduğu çiviyi odanın ortasına sapladım , kabloyu bacaklarımın arasına alıp yürümeye devam ettiğimde odanın duvarına geldiğimde çubuklar orada da işaret veriyor derinlik alırken duvardaki işareti saymadım.
Doğru mu yapıyorum?
Odanın 20 metre uzağında, odaya doğru altın işareti alıyorum ama odaya vardığımda sadece boşluk alıyorum, yani oda için de metal işareti alamıyorum.
Odanın batı cephesi'nde çubuklar hafif hafif zikzaklar çiziyor , diğer cepheler düz.
** Odanın 2 metre dışında etrafında dönerken çubuklar bazen odaya dönüyor bazen odayı hiç görmüyor.
Buranın bir oda yahut gerçek bir boşluk olduğunu tam teyit etmek için başka ne yapmamı önerirsiniz?
Selamun Aleyküm Abi.
Bu yere daha önce gündüz bakmış, derinliğini almıştım. Her şey makul ve netti.
Bu sefer akşam, yatsıdan sonra baktım.
Uzaktan, yakından, bakır çubuğu diktim, aradım taradım , üstünden, etrafından geçtim, Oda diye bir şey yok, şaşırdım kaldım.
Bu ikinci yerdir aynı şekilde başıma gelen.
...
Bu arada şüpheli bir yerde başka bir oda buldum, müsait olmadığı için derinlik tesbitini yapamadım, ilk fırsatta gideceğim inşaallah.
....
Abi musaadenle birkaç sorum olacak.
1- gece Toprak kendini mühürler demişti biri ,gündüz gördüğüm boşlukları ,gece niye göremiyorum ?
2- geçmiş zamanlarda ki konular da, gerçek boşluk için, eğer elimize çubuklarla beraber mıknatıs tutmayan bir yüzük vb, tutarsak, gerçek boşlukta işaret vermez denilmişti,
Teyit için bu bilgi halen geçerlimi?
3- boşluğun derinlik ölçüsünü alırken duvar bitimi A olsun, AB arası odanın iç ölçüsü, BC arası dış yüzeyden kazılacak mesafe dir,
peki kablo üzerinde C'den sonra devam ettiğimizde CD arası ve DE arası ne oluyor???
**Misalen diyelim ki odada küp, sanduka veya benzeri bir şey varsa CD küpün zeminden yüksekliği, ve DE de küp ile odanın tavanı arasında ki mesafe mi oluyor ?
Yoksa başka şeyler mi var abi???
Saygılarımla.

El-Ensari

Kullanıcı
Selamun Aleyküm Abi.
Uzaktan, yakından, bakır çubuğu diktim, aradım taradım , üstünden, etrafından geçtim, Oda diye bir şey yok, şaşırdım kaldım.
...
Bu arada şüpheli bir yerde başka bir oda buldum, müsait olmadığı için derinlik tesbitini yapamadım, ilk fırsatta gideceğim inşaallah.
....
1- gece Toprak kendini mühürler demişti biri ,gündüz gördüğüm boşlukları ,gece niye göremiyorum ?
2- geçmiş zamanlarda ki konular da, gerçek boşluk için, eğer elimize çubuklarla beraber mıknatıs tutmayan bir yüzük vb, tutarsak, gerçek boşlukta işaret vermez denilmişti,
3- boşluğun derinlik ölçüsünü alırken duvar bitimi A olsun, AB arası odanın iç ölçüsü, BC arası dış yüzeyden kazılacak mesafe dir,
peki kablo üzerinde C'den sonra devam ettiğimizde CD arası ve DE arası ne oluyor???
**Misalen diyelim ki odada küp, sanduka veya benzeri bir şey varsa CD küpün zeminden yüksekliği, ve DE de küp ile odanın tavanı arasında ki mesafe mi oluyor ?
Saygılarımla.
Abi,
3,4,5, 6,hatta 7. İşaret olabilir, eğer gerçek bir oda ise mutlaka 3. İşarette olmalıdır demiştiniz,
çok merak ediyorum, rica etsem bunu izah edebilir misiniz?
Fırsat bulduğum da gidip bakacağım bir iki yer var, vereceğiniz bilgiler doğrultusunda hareket etmek istiyorum.
Teşekkür ederim.

Kader25

Admin
Selamun Aleyküm Abi.
Aleyküm Selam.

Odayı nasıl buluyorsun, usulün nedir, hangi çubuğu kullanıyorsun?

...
....
Toprak kendisini mühürler hadisesini ben bilmiyorum.
Gündüz gördüğün emin olduğun odayı gece görmüyorsan bu psikolojiktir. Rahat değilsin gece, tedirginlik olabilir, buda normaldir.
Çok zorda kalmadıkça gece tespitleri yapmayınız, yanılgı çok olur.
Bu bilgi bana mı ait? Öyle mi hatırda kalmış? Ben bu konuda şu anda hiçbir şey hatırlamıyorum. Sehven yanlış bilgi vermiş olabilirim.

AB: Odanın iç ölçüsü, tavanı - tabanı arasındaki mesafe.
BC: Odanın tavanı ile yukarıda ayagın bastığı yer arası, kazdığında oda tavanını göreceğin mesafe.
CD: Katman
DE: Katman
EF: Katman
FG: Katman
Yani oda yapılmış, misalen üstüne 60cm kil dökülüp dövülmüş, sonra 80 cm kafa büyüklüğünde taşlar, arasına toprak basılmış, sonra ceviz büyüklüğünde taşlar atılmış, sonra kazılan toprak atılmış 1 m. sonra, sonrası varsa bu katman ölçülerini alırsın.

Yalınız burada bir meseleyi tecrübe ettik; bu katman mesafelerini almakta sorun çıkıyor (sebebini bilmiyoruz). 60 cm dediğin 120 cm. olabiliyor.
Bunu aşmak içinde çeşitli şeyler denedik, en sonunda kendimize göre bir çözüm bulduk:
Serili kablonun bitiminden odaya doğru ters yürüyüş yapmak.
Bunda başarılı olanlar ölçüyü net alabiliyor, lakin gördük ki bu usul herkes de de net çalışmıyor.
Denemek, antıraman yapmak lazım.

Odanın içindeki malzemelerin yüksekliklerini hacimlerini almak kolay hadise değil, saatlerce çalışmak lazım, teyit etmek lazım.
Bazı ustalar 5 dakikada söylüyor, lakin ben usullerini bilmiyorum.

El-Ensari

Kullanıcı
Aleyküm Selam.

Odayı nasıl buluyorsun, usulün nedir, hangi çubuğu kullanıyorsun?

Toprak kendisini mühürler hadisesini ben bilmiyorum.
Gündüz gördüğün emin olduğun odayı gece görmüyorsan bu psikolojiktir. Rahat değilsin gece, tedirginlik olabilir, buda normaldir.
Çok zorda kalmadıkça gece tespitleri yapmayınız, yanılgı çok olur.

Bu bilgi bana mı ait? Öyle mi hatırda kalmış? Ben bu konuda şu anda hiçbir şey hatırlamıyorum. Sehven yanlış bilgi vermiş olabilirim.

AB: Odanın iç ölçüsü, tavanı - tabanı arasındaki mesafe.
BC: Odanın tavanı ile yukarıda ayagın bastığı yer arası, kazdığında oda tavanını göreceğin mesafe.
CD: Katman
DE: Katman
EF: Katman
FG: Katman
Yani oda yapılmış, misalen üstüne 60cm kil dökülüp dövülmüş, sonra 80 cm kafa büyüklüğünde taşlar, arasına toprak basılmış, sonra ceviz büyüklüğünde taşlar atılmış, sonra kazılan toprak atılmış 1 m. sonra, sonrası varsa bu katman ölçülerini alırsın.

Yalınız burada bir meseleyi tecrübe ettik; bu katman mesafelerini almakta sorun çıkıyor (sebebini bilmiyoruz). 60 cm dediğin 120 cm. olabiliyor.
Bunu aşmak içinde çeşitli şeyler denedik, en sonunda kendimize göre bir çözüm bulduk:
Serili kablonun bitiminden odaya doğru ters yürüyüş yapmak.
Bunda başarılı olanlar ölçüyü net alabiliyor, lakin gördük ki bu usul herkes de de net çalışmıyor.
Denemek, antıraman yapmak lazım.

Odanın içindeki malzemelerin yüksekliklerini hacimlerini almak kolay hadise değil, saatlerce çalışmak lazım, teyit etmek lazım.
Bazı ustalar 5 dakikada söylüyor, lakin ben usullerini bilmiyorum.
Abi,
Çok teşekkür ederim, Allah razı olsun.
söylediğiniz alüminyum kaynak teli ile boşluk buluyorum, boşluğun duvarına vardığımda çubuklar üst üste kapanır , sağ çabuk tam göğsüme dayanır , boşluğun içine girdiğimde çubuklar sağa sola yavaş yavaş açılır, tam ortasına geldiğimde, sağa sola dik ,tam açılmış olur ,boşluğun bitimine geldiğimde yine kapanırlar.
* Ayrıca bu alüminyum kaynak teli çubuklar ben de hemen her çeşit metalide görüyor altına ise, 316L çubuklardan daha duyarlı.

*Toprak altındaki kayadan oluşan iki çatlağın üçgen gibi birleştiği yerde yan yana iki oda tespit etmişler ve orada çalışmalar devam ediyor, yer sahibinin esrarı üzerine geçen gün gidip baktım, iki çatlağın birleştiği yerde oda çizdiriyor ama ölçülerini alınca iç derinlik 3 metre veriyor, etrafından dolaşınca odayı göstermiyor, bu kesinlikle oda değil dedim.
Yanındaki oda dedikleri ikinci yerde, baktım bir noktada Demir işareti veriyor, toprağı biraz eşeledim ,bir pantolon fermuarı çıktı. Dedim sizin ikinci odanızda bu fermuar imiş 😄
Adamlar ikna olup devam etmekten vazgeçtiler, bende @Kader25 ustamin geçmişlerine bir Fatiha okuyup hediye eyledim.
*Yalnız bu sefer de ben bir kuyuya düştüm ,adamlara dedim ki beni oraya götürünce alana 40 ,50 metre kala tamam deyin ve hangi tarafta olduğunu söylemeyin,
Dedikleri yere 40 50 metre kalınca durduk, burada alüminyum kaynak teli çubuklarla tarama yapınca , onların dediği yeri hiç görmedi bile, yaklaşık 70-80 metre ileride bir yere yön verdi, gittim, orda küçük bir tümülüs gibi bir yerde bir oda ve yanında bir mezar ve odaya Kuzey cephesinden Bir tünel tespit ettim. Mezar tümülüsün tam üstünde o da ise 1 metre mesafe ile kuzey yönünde.
Hem mezarda hem odada değerli işareti veriyor.
Derinlik kablosuz 4 m.
Müsait zamanda bakmak için olduğu gibi bıraktık.

El-Ensari

Kullanıcı
Abi,
Çok teşekkür ederim, Allah razı olsun.
söylediğiniz alüminyum kaynak teli ile boşluk buluyorum, boşluğun duvarına vardığımda çubuklar üst üste kapanır , sağ çabuk tam göğsüme dayanır , boşluğun içine girdiğimde çubuklar sağa sola yavaş yavaş açılır, tam ortasına geldiğimde, sağa sola dik ,tam açılmış olur ,boşluğun bitimine geldiğimde yine kapanırlar.
* Ayrıca bu alüminyum kaynak teli çubuklar ben de hemen her çeşit metalide görüyor altına ise, 316L çubuklardan daha duyarlı.

*Toprak altındaki kayadan oluşan iki çatlağın üçgen gibi birleştiği yerde yan yana iki oda tespit etmişler ve orada çalışmalar devam ediyor, yer sahibinin esrarı üzerine geçen gün gidip baktım, iki çatlağın birleştiği yerde oda çizdiriyor ama ölçülerini alınca iç derinlik 3 metre veriyor, etrafından dolaşınca odayı göstermiyor, bu kesinlikle oda değil dedim.
Yanındaki oda dedikleri ikinci yerde, baktım bir noktada Demir işareti veriyor, toprağı biraz eşeledim ,bir pantolon fermuarı çıktı. Dedim sizin ikinci odanızda bu fermuar imiş 😄
Adamlar ikna olup devam etmekten vazgeçtiler, bende @Kader25 ustamin geçmişlerine bir Fatiha okuyup hediye eyledim.
*Yalnız bu sefer de ben bir kuyuya düştüm ,adamlara dedim ki beni oraya götürünce alana 40 ,50 metre kala tamam deyin ve hangi tarafta olduğunu söylemeyin,
Dedikleri yere 40 50 metre kalınca durduk, burada alüminyum kaynak teli çubuklarla tarama yapınca , onların dediği yeri hiç görmedi bile, yaklaşık 70-80 metre ileride bir yere yön verdi, gittim, orda küçük bir tümülüs gibi bir yerde bir oda ve yanında bir mezar ve odaya Kuzey cephesinden Bir tünel tespit ettim. Mezar tümülüsün tam üstünde o da ise 1 metre mesafe ile kuzey yönünde.
Hem mezarda hem odada değerli işareti veriyor.
Derinlik kablosuz 4 m.
Müsait zamanda bakmak için olduğu gibi bıraktık.
Ustam burayı küçük bir tümülüs gibi düşünün,Oda ve mezar tam tepesinde ,kablo ile derinlik almaya çalışsam ,yamaçtan aşağı iner gibi olacak ,buranın ölçülerini nasıl alabilirim?