LL Çubuk İle Metal Tespiti @BulursamKader25 | Sayfa 15 | Define işaretleri ve anlamları

Kader25

Admin
Selamun aleyküm @BulursamKader25 ustam kroki üstünde anlatmaya çalıştım.
Aleykum Selam Kardasim.
Sen gomdugun numunelerin etrafinda mi dairesel olarak donüyorsun?

Konu icinde cizimini yaptigim TEST MERKEZINI tekrar incele insallah.

Bakiir cuubuk etrafinda donmelisin.
Gomduugum yerdeki numunelerin sinyalini yakalayacaksiniz.

Siinyalin uzerine bindikten sonra etrafinda donulebilir amma bunun uygulamasi farkli. Bu konuya henuz gelmedik yazmadik.

Son düzenleme:

Kader25

Admin
asiri ruzgar vardi o yuzden metalleri gomup tekrsr test sahasi olusturamadim.

cok enterasan @BulursamKader25 abi. siz demire dusmuyosunuz ben bugun 2 adet civi buldum. cubugun tepkileri dunku demirle ayniydi. ruzgardan dolayi tektek yaptim.
Dedektorlerde demiri gorme modu var.
O moda alirsan demire otmez.

Bizim cubuklarda da o mod olustu sanirim.
Bende demir yok. Belki 10 senedir demiri gormem.
Altin
Gumus
Bakir
Bronz
Bunlarla haşir neşirim.

Daha pirinç sinyalini hiç almadim arazide.
Farkli cubuklarla calitigim zamanlarda dahi.

1460

Kullanıcı

Abdullah313

Kullanıcı
@BulursamKader25 ustam 20 litrelik bidonun içinde 40 cm derinlikte 1 çeyrek altın ve biraz bakır var ben noktayı biliyorum bakır cubuğu yere çakıyorum ve çubukları kurduğumda etki alanlarında başka neslere yön veriyor kazdım bira kutusu çıktı.
Çubukları kurduğumda sağ tarafımdan sinyali çok iyi alıyorum sol taraf nerdeyse yok denecek gibi.
Birde ustam hedefe doğru yürürken çubukların kaç defa kapanması gerekiyor yada nasıl hareketler yapmalıdır.
Bidon içindeki metallerin hiçbir şekilde toprakla teması yok sanırım. Benim bugüne kadar gördüğüm çubukçularda bunu tespit edeni görmedim. Arada toprak cinsi küp, metal (teneke) kap vs olmadan, tespit edebilen illaki vardır, ama işi çok zorlaştırmışsınız bence. Hiç direkt üzerinde durarak çubuk tuttunuz mu, tepki veriyor mu? Ben de meraklandım 🙂 bidon içindeki duruma... Neden bidona koydunuz ki, zira bu şekilde bir gömünün karşınıza çıkma olasılığı çok çok düşük.

1460

Kullanıcı
Bidon içindeki metallerin hiçbir şekilde toprakla teması yok sanırım. Benim bugüne kadar gördüğüm çubukçularda bunu tespit edeni görmedim. Arada toprak cinsi küp, metal (teneke) kap vs olmadan, tespit edebilen illaki vardır, ama işi çok zorlaştırmışsınız bence. Hiç direkt üzerinde durarak çubuk tuttunuz mu, tepki veriyor mu? Ben de meraklandım 🙂 bidon içindeki duruma... Neden bidona koydunuz ki, zira bu şekilde bir gömünün karşınıza çıkma olasılığı çok çok düşük.
Evet ustam toprakla teması yok benim öğrenmek istediğim altın boşlukta nasıl tepki veriyor yada vermiyor.
Direk toprağa da gömdüm pek dağişen bir şey yok ki gibi yine belli bir mesafeye kadar yaklaşabiliyorum etki alanına girince tık yok.
Diğer sorunun cevabını plastik kısmını @BulursamKader25 ustama soralım bakalım ne diyecek.

Kader25

Admin
Evet ustam toprakla teması yok benim öğrenmek istediğim altın boşlukta nasıl tepki veriyor yada vermiyor.
Direk toprağa da gömdüm pek dağişen bir şey yok ki gibi yine belli bir mesafeye kadar yaklaşabiliyorum etki alanına girince tık yok.
Diğer sorunun cevabını plastik kısmını @BulursamKader25 ustama soralım bakalım ne diyecek.
Test/Deney Alani olusturmak önemli.
Yapilan denemeler arazide karsiliğini bulmasada önemli.

Denemelerinde bidona numune koyanlarin asil yapmak istedigi yeraltinda bulunan ve havasiz kalan (cok az hava vardir) mahzenlerde metalin yeryuzundeki davranislarini gormektir. Boyle bir ortamda cubuk hangi tepkimeleri verecek? Bunu gormek isteyen cok. Meselenin ozeti budur.

Bu meselede ilk unutmayacagimiz şey;
Boyle bir mahzende altin varsa; bosluk (oda) tespitindeki farkliliklar nelerdir? Once bunu bilmek gerekir. Yazin bir kenara unutmayin insallah; mahzende altin varsa kayaya topraga temas EDIYORSA oda yansimalariyla karsilasirsiniz. Tek oda olmasina ragmen 2,3,4,5,6... adet oda tespit edersiniz. Asil odayi bulabilmelisiniz.
Altin olan odayi nokta olarak tespit etmek tecrube isi. Yani kisaca calistiginiz arastirdiginiz yerde altin varsa ve sizin tecrubeniz yetersizse her zaman basarisiz olacagimizi bilmemiz gerekir.

Arkadaşlar metallerin icinde sadece altin bu dunyanin metali degildir. Zorlugu ve farki buradan kaynaklanir.

Meseleye giris cikis yaptiktan sonra gelelim sorulan soruya;
Ben bidon vb.icine konan metallerle hicbir calisma yapmadim. Bu konuda tamamen tecrubesizim.

Ben metal topraga degerse ne olur? Kayanin bir kismi oyulup icine metal konup sonra horasan ile kapatilirsa ne oluyor? Azda olsa bunlarla alakali calismam ve tecrubem var.

Uç örneklere işin basinda bence gerek yok.
Yeraltindaki odanin/boşluğun/mahzenin icinde havanin azalmasiyla bidon icindeki ortamin kiyaslanmasi dogru mudur? Ben bilemiyorum.

Cubukda duz mantikla calismak her zaman iyidir. Bilduklerimizi acele etmeden uygularsak hedefe yaklasacagimiza inaniyorum. Cubugun dilini/tepkilerini bilmeden olmaz. Evvelen bu isi halletmemiz lazim.

Metal ya topraga temas eder yada kayaya. Havada asili kalan metal olmaz. Varsa da bizim isimiz olmaz.

Bizim ismizi, comlegin kalinligi, malzemenin kaya icine konmasi bozar. Sinyalin netligi kaybolur, ciliz bir hale gelir.

Daha once yazdim birkez daha beyan edeyim.
Cubuk nerede altin sinyali verse orada altin yoktur.Varsa da en fazla 1 karis derinliktedir yada o sinyal mineral kaynaklidir.