LL Çubuk İle Metal Tespiti @BulursamKader25 | Define işaretleri ve anlamları

Kader25

Admin
Selamün Aleyküm,

Verdiğim 2nci söz "Çubuk İle Metal Tespiti" idi. İnşallah bu sözümüzde yerine gelsin.

Aktaracağım konular, tespit şekli, çubuk cinsi vs. hepsi benim bilgi ve tecrübemle alakadır.
Yazdıklarımı beğenmeyen, yanlıştır diyecek olan, bu öyle değil böyledir şeklinde vs.vs. diyecek olanlar;
lütfen benim yazdıklarımın altına bir şey yazmasın.

Ben bu 2 konuyu, yani BOŞLUK ve METAL tespiti nasıl yapılır konularını, tartışmak, usul geliştirmek, doğruyu yanlışı bulmak
vs.vs. için açmadım. Kendi usulüm, nasıl yapıyorum onu anlatıyorum. Okuyan okusun, yazdıklarımla alakalı sorular sorsun.
Ben demiyorum ki; %100 doğru olan benim usulümdür. Diyemem de. Ben alaylı yetiştim. İşin ilmi vs. yönlerini bilmem. Yazdıklarım
elektiriğe, elektroniğe, fizike, kimyaya, sosyolojiye, psikolojiye ters olabilir. Benim yazdıklarım kafanıza yatmazsa, kafanıza yatanı bulun.
Yazdıklarımı denemenizde bir kaybınız olmaz. İşinize yararsa kullanın, işinize yaramazsa kâale bile almayın. Amma şunu ısrarla söylerim:
Deneyin, test edin, kendi gözlerinizle görün. İşe yaramıyor mu? İşe yaramıyorsa, O hususu atlayın. Yazdıklarım ne kanun ne anayasa.
Yazdıklarıma yanlış diyen, farklı şekilde bilen, yapan varsa; yeni bir konu açıp orada bilgi ve tecrübelerini paylaşabilir.
Açtığı konuyu tartışabiliriz derse, bizde tecrübelerimizi -o konu ile alakalı varsa- paylaşırız.
Ben kimseye "sizin usulünüz yanlıştır" mantığı ile yaklaşmadım, daha yeni yeni karşı görüş bildirmeye başladım.

Diğer konu da söylemiştim tekrar yazayım:
Usta kimdir..?
Burada boşluk var dediğinde boşluk çıkıyorsa,
Burada boşluk-oda yok dediğinde boşluk-oda çıkmıyorsa,
Metal tespiti yaptığında burada gümüş var dediğinde gümüş çıkıyorsa;
İŞTE USTA OLAN BU KİMSEDİR.
Hedefe ulaşıyor, usulü nedir, nasıl yapıyor bunların hepsi teferruatta kalır.

Evet kıymetli arkadaşlar...!
Ayinesi "tespitidir" çubukçunun, lafına (bahanesine) bakılmaz.
Lafla olsaydı, herhalde en çok laf üretenlerden birisi ben olurdum.
Saçma sapan, yanlışlığı %100 olan bilgiler dahil hepsi arşivimde durmakta.

Belirtmek istediğim başka bir husus da şudur:
Yazacaklarımın hepsinin %100 benim çalışmalarımın sonucu değildir. Çok kimseden bende çok şeyler öğrendim.
Başta kendi ustam olmak üzere, @ikizceli, @bornovalı, @Trakyalı, @Mirkut , @ersan , Kırşehirli Metin ustamdan,
kendilerine az da olsa ders verdiğim çıraklarımdan, vd.lerinden çok şeyler "kaptım".
Bu işi hiç bilmeyen formdaşlarımızın sorduğu sorular, bazan yıllardır cevabını bulamadığım şeylerin çözümüne katkı sağladı.
Netice de onlarca kişinin yazacaklarımda, mutlaka az yada çok katkısı vardır. Lakin benim yazacaklarım, bana özgüdür.
Allahu Teala hepsinden razı olsun.
Bende çok bilgi aldım. yazılarını okudum, dediklerini test ettim, yanlışlarımdan vazgeçtim.
Bazı hususlarda ise söyledikleri bana uymadı, yada ben beceremedim, bu durumda da her şeyi harmanladım.

Metal tespiti ile alakalı ilk bileceğimiz hususlar:
1-Çubukla metal tespiti yapılır.
2-Çubukla tek-tek yapılır. (Bizim konumuz dışında, bunu anlatmayacağız)
3-Çubukla metal bulurken en çok zorlanacağımız husus; altının tespitidir.
özellikle altın tespitinde bazı bilgileri es geçeceğim, çubuk satıcıları yüzünden.
Anlattıklarımla meseleye vakıf olunca, vukufiyetinizi sorunuzdan anlayacağım.
Özelden bu sorulara cevap yazacağım. Vereceğim bu bilgileri internet ortamında paylaşmamanızı isteyeceğim.
4-Altını tespitte çubuk yalnız başına etken değildir. Bu nedenle ALTIN BULAN ÇUBUK YOKTUR.
Altını bulan çubukçu vardır. Hal bu olunca çubuk satıcılarından çubuk almak, en azından bu yazdıklarımızı okuyanlara helal değildir.
Sakın ola aldanıp da çubuk satın almayınız.
5-MİNERAL ELEYEN ÇUBUK YOKTUR. her çubuk minerali gösterir. Mineral elemek için uğraşmayacağız.
Mineralle arkadaş olup onunla dost olacağız, onu tanıyacağız. yıllarımız; minerali nasıl eleriz? Sorusunun cevabını bulmakla geçti.
Hata etmişiz. Minerale yakalanmayan dedektör bile yoktur desem abartmış olmam.
6-Arkadaşlar, her ne kadar ilmi alt yapımız olmasa da kendimize göre bir tecrübemiz var, olacak.
Tecrübe, en yakın delillerdendir. Bu sözü yabana atmayınız.
7-Hava almayan vs. boşlukta, odada da metal tespiti yapılır. Bu meseleyi de kendi tecrübemize göre anlatacağız.
Konu bitip, araziye çıktığınızda, metal sinyali aldığınızda sevineceksiniz. Daha önce her yerden sinyal alırken, konuya vakıf olunca
bu sinyallerin %99,9 unun mineral olduğunu anlayacaksınız. Zamandan ve finansmandan kayıplarınız minimuma inecek inşallah.

Çubuk Nasıl tutulur?
Çubukla Nasıl Yürünür?
Bu konuları BOŞLUK bulma konusunda anlattığım için burada yazmayacağım.
O konuyu okumayan, ilk önce o konuyu okuyup sonra bu konuyu okursa daha faydalı olacaktır.
İlgili Konunun Linki (tıklayınız) :

LL ÇUBUKLA METAL TESPİTİ NASIL YAPILIR...?

A)- Gerekli Olan Malzemeler:

1-Kullanacağımız Çubuk Cinsi:

316L çelik çubuk kullanacağız.
Çapı: 6mm.
Altıgen yada yuvarlak olabilir.
50 cm lik 2 adet çubuk.
10-12 cm.den büküp L haline getireceğiz.
Eliniz büyük ise 12cm.den küçük ise 10cm.den bükün, elinize göre karar verin, 11cm.de olur.
Bu çubuk kğ.olarak satılmakta demir tüccarlarında.
Bulamazsanız internette de satışı var.

Elinizde Gümüş Çubuk varsa, almak için acele etmeyin. Anlatacaklarımızın hepsini gümüş çubuk ile de yaparsınız.
Daha önce biz, krom-çelik, transmisyon çeliği vs. çelik cinslerini kullandık. Şu an kullandığım 6mm. yuvarlak 316L çelik.
Bu çubuğu özellikle altın ve gümüş tespiti açısından kıymetli görüyoruz. Tepkimeleri çok iyi. Sebebi ile alakalı şeyler
şu aşamada bize lazım değil.

2elik Çubuk İçin Plastik Kundak:
Diğer konuda kundakla alakalı teferruat verilmişti. o bilgiler bu çubuk içinde geçerlidir.

Zamanla kundak kullanmanıza gerek kalmayacak. Başlangıç da lazım.

3-Bakır Kazık / Bakır Malzeme:
Kullanım kolaylığı açısından bakırdan yapılmış bir mıh kullanacağız.

Boyu: 25-30 cm. aralığında olacak.
Çapı: 1-2 cm. aralığında olacak.
Bir ucu, yere rahat çakılması için çivi ucu gibi olacak.
Piyasada topraklama çubuğu olarak satılanda var. Siz hurdacıdan alıp da yapabilirsiniz.
Maliyeti daha ucuza gelir. 2 tane alıp birisini de yedekte tutabilirsiniz.
İçi boş, boru şeklinde olmayacak, çubuk demir gibi olacak.

Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi:

1629328477276.png 1629328507630.png 1629328545454.png

Bir alternatifimiz daha var:
Yuvarlak şekilde kesilmiş, ağırlığı yarım kilo civarında olan bakır kütlesi de kullanabilirsiniz.
Aşağıya bunun da fotoğrafını yüklüyorum. Bunu tercih ederseniz, önemli bir husus var:
Yuvarlak olacak, kare vs. olmayacak, içi dolu olacak, boru şeklinde içi boş olmayacak.
Mıh şeklinde olanı toprağa çaktığımız için her koşulda sorun yaşamayız, vazifesini yerine getirmiş olur.
Bakır kütlesini ise yere koyduğumuzda mutlaka alt yüzeyi toprağa tam temas etmeli.
Bu nedenle ot vb. temizleyip toprağa değdirmelisiniz. Bu husus önemli.

1629328895972.png

4-Numene Malzemeler:
Aldığımız sinyallerin teyidi için kullanacağımız metal parçalarıdır.

Bunların ebatları, hacimleri, elimize aldığımızda çubuk tutuşumuzu etkileyecek şekilde olmaması
tercih sebebimizdir. Bu nedenle imkan varsa çubuk kalınlığında yada biraz daha kalın olması, çubuk
şeklinde olması tercih edilmelidir. 6 mm. çapında çubuk kullanıyorsak; 6-8 mm çapında numune metal
ayarlamak güzel olur. Bulamazsanız, bulduğunuzla da idare edilebilir çoğu durumda.
Çapını söyledik. Uzunluğu ne kadar olsun? Sigara boyunu geçmesin, sigara boyunun yarısı kadarı da olur.
Yani 4-6cm arası yeterlidir. Sigara şeklinde olması çubuk tutuşunu rahatlatır.
Bu malzemeler:
a)-Altın.
Sigara şeklinde yaptırmak zor olabilir. Çeyrek altın yada 5gr.lık gram altın kullanabilirsiniz.
ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMA: Ben geçmiş de, bir tane arazide düşürmüşüm, eve gelince fark ettim.
Bugün çeyrek altın 800 lira. Düşürmeye gelmez. Bu nedenle alanı terk etmeden önce malzeme kontrol etmeyi
alışkanlık haline getiriniz. En kıymetsiz malzemenizi dahi arazide bırakmayınız. Sigara içiyorsanız izmaritleri dahil.
b)-Gümüş.
c)-Bakır.
d)-Bronz.
e)-Pirinç.
d)-Demir.
e)-Kurşun.
f)-Küp, Çömlek ve Tuğla Parçaları.
Bunlar bize test sahasında lazım olacak. Araziye çıktığınızda bulduğunuz küp, tuğla parçalarından 8-10 parça alınız.
Bakır ve küp parçası yan yana geldiğinde nasıl altın sinyali aldığınızı görmeye yarayacak.

Elinizde sikke var ise bu malzemelerden, para eden cinsten de değilse, çekiçle ezip, şekil verip numune yapabilirsiniz.

Tek tek yapan tanıdıklarınız varsa, işe yaramayan sikkelerden talep edebilirsiniz.

Bu malzemeleri yatay yada dikey olarak koyabileceğiniz bir kapaklı kutu temin edin. kutunun içine bölme yapın. Dağınık halde
çantanıza atarsanız, hem vakit kaybedersiniz hem de bazen aradığınızı bulmakta zorluk çekersiniz. Sizi arayış halinde görenler size;
"daha çantasındaki malzemeyi bulamıyor, toprak altındakini nasıl bulacak?" demesinler. :D
"Tertip düzen nizam, işin yarısıdır" diye askeri binaların içinde afişler vardı biz askerken. Bende aynı kanaatteyim.

5-Derinlik Tespitinde Kullanılacak Kablo:
Boşluk tespiti derinliğini tespit ettiğimiz kablo bu işte bize yeterli olacaktır.

Metraj ve özelliklerini "Boşluk Tespiti" konumuzda yazmıştık.

6-İp/Sicim ( 2 adet 50-70 metre aralığında)
İnşaatçıların kullandığı ip olur, uçurtma ipi olur, örgü iplerini açmak ve toplamak zordur örgü ipi olmasın.

Naylon ipler olmasın, serdiğinizde toplanmasın, ok gibi dursun. Bu vasıfta olsun.
Kolay açılsın, kolay sarılsın. Bendeki evde atıl vaziyette bulduğum "ince" MAKROME ipi.
Arazide beyaz renk iyi gözükmez diyen, renkli naylon ip kullanabilir, açarken ve sararken biraz daha özen ister.
Gerek duyduğumuzda; sinyalin istikametinin netleştirilmesinde kullanacağız. Detayını konu içinde anlatacağım.

1629405092955.png 1629405201612.png 1629405615934.png

7-İşaretleme Kullanacağımız Şişler:
Boşluğun sınırlarını işaretlemekte kullandığımız şişleri, metal tespitinde "sinyal istikametini" belirlemede kullanacağız.

B)- Test Sahamızın Hazırlanması:
Arkadaşlar, test sahanız yoksa bu işte ilerleyemezsiniz. Her çalışmayı, aklınıza gelen şeyleri her zaman arazide yapma imkanına ve özellikle zamanına sahip olamazsınız. Köyde oturanlar, bağı bahçesi olanlar, şehirde müstakil evde oturanlar için bu alanı hazırlamakta sorun olmaz. Şehirde apartmanda oturanlar da kendilerine bu konuda bir çıkış yolu bulmalıdırlar. Evin içi test sahası asla olamaz.

Bu sahada yapılmasını isteyeceğimiz çalışmaları yapıp %100 başarı sağlanmadan araziye çıkılmamalıdır. Bu test sahasında, çubuk tutuşunuzu,
çubukla yürüyüşünüzü de geliştirmiş olacaksınız. Burada özgüven kazanıp, çubuğun "bir derece" dilini (hareketlerini) çözmüş olarak araziye çıktığınızda her şey daha güzel olacak inşallah.

Test Sahası için;
3-4 metre çapındaki düz bir alan yeterli olacaktır ilk çalışma için. Ağaçlar arası dahi olabilir.
Bahçeniz genişse 40-50 metreye kadar kullanacağız.
Arada sebze karıklarının, ağaçların olması önemli değil. Bizim sahamızı kurmamıza engel olmaz.

Bu sahada, genel hatları ile:
1-metallerin çubuktaki hareketini öğreneceğiz.
2-metal sinyali istikametini yakalamayı öğreneceğiz.
3-yanyana ve arkalı önlü ve üst üste duran metallerin çubuk hareketlerini öğreneceğiz.
4-yavaş yürüyüş de ne oluyor, hızlı yürüyüş de nasıl oluyor? hepsini burada göreceğiz.

Aşağıdaki çizimde gösterildiği metrajda bir alan hazırlayacağız kendimize.
İhtiyacımız olan malzemeler:
8 adet 5 litrelik boş su pet şişesi.
2 adet 2 litrelik boş su pet şişesi.
1 adet 1/2 litrelik su pet şişesi.

Pet Şişelerin Hazırlanması ve Gömülmesi:
1-Petlerin altlarını tam olarak kesin.
2-Ağız kısımlarını da eliniz girecek şekilde açın, tam açmayın.
3-Merkezi belirleyin, bir kazık çakın.
4-Beş-5 metrelik bir ip bağlayın.
5-Önce 4 ana yönde (kuzey-güney-doğu-batı) petleri içine alacak kadar kazın.
6-Petlerin (5-2 ve 1/2litrelik petlerin) 5-6 cm üst kısmı toprak üstünde kalacak şekilde olacak.
7-Çıkan toprağı eleyin. Elenen toprağı içine, kalanlarını da dışına koyarak petleri gömün.
Elenmiş toprak yetmezse, test sahasının dışından uygun bir yerden toprak eleyip tamamlayın.
8-Sonra da aynı işlemi ara yönlere uygulayın.
Her biri merkeze 5metre uzaklıkta 8 adet NUMUNE KOYMA YERİNİZ hazır oldu.
9-İki (2) litrelik petleri de gösterdiğim metrajda aynı şekilde ve usulde gömün.
10-Merkezi belirtmek için de 1/2 litrelik boş su petine toprak doldurup gömün.
11-Bakır çiviyi çalışma yaparken bunun yanına 10-15 cm kadar çakarsınız.
Çalışmanız bittiğinde bakır çiviyi alan alın ve temizleyin, çantanıza koyun.
Yedeği olan çakılı vaziyette de bırakabilir. Oksitlense de dursun, sorun teşkil etmez.

1629492285993.png

C)- TEST SAHASINDAKİ ÇALIŞMALAR:

a)- Seviye-1: Metallerin Çubuktaki Verdiği İşaretlerin Tespit Edilmesi.

1-Çubuğunuzu ve numunelerinizi alıp Test Sahasına gidin.

2-Merkezde durun, aşağıdaki çizimdeki gibi numuneleri 2-3 metre ileriye TOPRAĞIN ÜSTÜNE bırakın.
(Arkadaşlar metallerin toprağın üstünde ve toprağın altında tavır-davranışları fark eder, biz eğitime başladık. İşin başlangıcı ile bitimi farklı olacak. Şu an size tenakuzlu gözüken olan meseleler olabilir. Dediğim gibi ilerleyin inşallah. Önceki bildikleriniz bir kenarda şimdilik dursun.)

3-Gölge bir yere geçip 10 dakika bekleyin.

4-Merkeze gelip, tam karşınızdaki metale doğru çubuklarınızı tutun, metalin üzerine doğru yürüyün.

5-Metale yaklaşmaya başlayınca, çubuğun ilk hareketlenmesine bakın, gözünüz hep çubuk üzerinde olsun.

6-Numunenin tam üzerine geldiğinizde durun. Numune çubuklarınızın alt hizasında kalsın.
Misal bu metal, gümüş olsun. Tam üzerine geldiğinizde sağ ve sol çubuğun duruş şekli; sizdeki gümüş metalinin işaretidir.
Gümüş ve altının işareti diğerlerinden farklılık arz eder. Sağ çubuk dik, sol çubuk 180 derece şeklinde göbeğe palaleldir.
Sol çubuğun ucunun sağ çubuğun neresinde durduğuna dikkat edin, bu şekli ezberleyin.

7-Her bir numune için bu işlemi tekrar edin. Her metalin çubuklarınızda durduğu yerleri çubuk üzerinde bir şekilde işaretleyin.
Boya ile olabilir, renkli elektrik bantları ile olabilir, yapışkan kağıtla olabilir, üzerine şeffaf bant atarsınız. Bu çok çok önemli bir meseledir
başlangıçta. Zamanla görsel hafızada bu işaretler yer alır, çubuğun üzerinde de işaret olmasa da siz hangi metal olduğunu anlarsınız.

Bu ilk çalışma çok çok önemli. Bu çalışmada mesele anlaşılamazsa, diğer çalışmalarda başarı sağlayamazsınız.
Bu çalışmaları Test Sahanızda onlarca kez gerekiyorsa, yüzlerce kez yapmalısınız. 3-5 kere yapıp, ben işaretlei öğrendim diyen,
çubuğunda da işaretleme yapmayan, ileride ne kadar hata yaptığını zaman ve finansman kayıplarıyla anlayacaktır.

Yukarıda yazdıklarımı, becerebildiğim kadar çizimlere dökeceğim. Bu meselenin en dip detayına ineceğiz, mecburuz.
Yoksa başarı bizim için mümkün olmaz. Bu konuyu anlayıp anlamadığınız Seviye-2 de anlaşılacak. Seviye-1 metalleri görerek işaretini alacağınız aşama. Seviye-2 ise; numuneleri başkası gömüp gidecek, sonra siz bunları tespit edeceksiniz. Seviye-1 anlaşılıp, özümsenmezse,
yeterli çalışma yapılmazsa, seviye-2 de başarısız olacaksınız. Ve biz seviye-2 de; her çalışmayı en az 10 kez yapacağız, numuneler yer değiştirecek ve %100 başarı sağlarsanız bu 10 çalışmada seviye-3'e geçebileceksiniz. İyi ve yeterli çalışmadığınız her seviye mutlak sınıfta kalacaksınız ve tekrar aynı seviyeyi okumak durumunda olacaksınız. meseleyi böyle değerlendirin.
( Çubuğu ilk kez eline alacak olan, bu yazının tamamını okursa, ben inanıyorum çubuk satıcılarından gidip de çubuk almayacak. Alana da o saatten sonra ancak EBLEH/Akılsız derim. Daha ne yapayım? :) )

1629504393678.png
ÖNEMLİ NOT: Çubuk sizde yavaş çalışıyorsa, bu 2 metrelik mesafe size yetmez. Mesafenizi 5 metreye çıkarın.
Numuneleri, bu şekilde dağıtıp, çalışmaya başlayınız. Aşağıda ÖRNEK olsun diye çubuktaki metal işaretlerini çizerek göstereceğim. Mesele anlaşılsın, nasıl bu işaret yerleri çubukta işaretlenecek? Bilinsin diye çizerek anlatmaya çalışacağım. Her çizimde, gereken "püf noktalarını da yazacağım. Bu püf noktaları çok önemli. özellikle çalışmalarınızı da not tutarak yaparsanız atladığınız bir şey kalmaz. Edindiğiniz tecrübeleri çalışma sonunda defterinize kaydetmeniz, çalışma yapmak kadar önemlidir bence. hem ders tekrarı olacak hemde geriye dönüp baktığınızda eksik ve yanlışları daha iyi görmüş olursunuz.
Numunede tek eksiğimiz kaldı; mineral. Bunu sonlara doğru ele alacağız. Adım adım gidiyoruz şimdilik.

1629735804609.png
NOT: Bu şekiller farazi olarak alınmıştır. Önemli olan sizde verdiği tepkimeden oluşan şekildir.
Metallerin bu şekilde işaretlemesi yaptığınızda, çubuğunuzun üzerinde aşağıdaki gibi bir işaretleme oluşacaktır:

1629736081830.png

Çubuk bu şekilde metallerin yerleri işaretlenmiş bir halde artık test sahasında çalışmaya başlayabiliriz. Test sahasındaki %100 başarı, çubukla metal tespitinin %50 sini halletmemiz demektir. Geriye kalan %50 ise saha çalışmamızla, arazide edineceğimiz tecrübe ile zaman içerisinde tahakkuk edecektir.

b)- Seviye-2: Test Sahasında Toprağa Gömülmüş Metalleri %100 Hatasız Bulmak:

Çalışma-1:

Numunelerinizi, bakır çivinizi ve çelik çubuğunuzu alıp test sahanıza gidin.
Bakır çivinizi merkeze 10-15cm.çakın.
Numuneleriniz kutusunda kalsın, toprağa deymesin.
Yanınızda birisi olsun.
Bir tane numune verin, istediği bir petin içine 10 cm.kadar derinliğe gömsün.
Siz hangi pete gömdüğüne asla bakmayın.
Gömdükten sonra 5 dakika bekleyin.
Yanınızdaki kişi sırtını test sahasına dönsün asla siz çalışırken bakmasın.
5 dakika tamamlanınca bakır çivinin etrafında oluşturduğunuz yürüyüş alanına gelin.
Sol omzunuz bakır çiviye baksın.
Çubukları kaldırın ve markete gider gibi rahat bir yürüyüşle dairesel harekete başlayın.
2 tam tur atın.
Turlarken gömülen metalin sinyalini alacaksınız.
Şayet bu 2 turda birden fazla metalin sinyalini alırsanız; alanda mineral ve başka metal olabilir.
2 tur bitince verdiğiniz numunenin sinyalini aldığınız pete doğru çubuklarla yürümeye devam edin.
Petin üzerine gelince o numunenin işaretini tekrar göreceksiniz.
Numuneyi petten çıkarın, cebinize koyun.
Başka metal sinyalinin nokta tespiti için 1 tur daha atın.
Sinyali yakalayınca, bakır çivi, çubuklar hizasından bir hat canlandırın kafanızdan ve hatta çubukla o sinyale doğru gidin.
Aldığınız metal sinyali üzerine gelince çubuklarınız aynı işareti verecek.
Yavaş ve kısa bir adım daha atın, çubuk işaretini bozup stabil hale gelir.
Yine kısa adımlarla ve yavaş yavaş yürüyün, aynı metal işaretini verinceye kadar.
İlk işaret aldığınız yer ile ikinci işaret aldığınız yeri ölçün. Diyelim 40.cm çıktı.
O metal yada metal işareti verdiren mineral 40 cm.de.
Metalse bulup çıkarın oradan. Mineral ise hava ile temas ettiğinde sinyali keser.
Mesafe 1 metreye yakın çıktıysa uğraşmayın, yorulmayın.
Yürüyüş yolunuza işaret verdiği yere bir işaret bırakın. Orada aldığınız sinyali diğer çalışmalarda kaale almayın.

Yanınızdaki kişiye başka numune verin, bu sefer başka bir pete gömsün.
5 dakika bekleyin.
Yukarıda yazılı işlemleri tekrar edin.
2 turdan sonra 3ncü turda sinyal aldığınız istikamettedi pete yürüyün.
Petin üzerinde işareti alınca, numuneyi çıkarın.

Elinizdeki bütün numuneler ile aynı işlemi yapın.
Zamanınız varsa, bu çalışmayı 1 kez daha yapın.
Ne kadar antıraman o kadar başarı demektir.

Bu şekilde 10 çalışma yapın.
Bu 10 çalışmada hatasız başarılı olduysanız her şey yolunda.
1 tanesinde dahi numuneyi bulamazsanız, hatanızı bulmaya çalışın:
Dikkatsizlik, anlık zihinsel yönlendirme, çubuklara net bakmama başka şeyle kafanın meşgul olması vs.vs.

Misal 6ncı çalışmada hata yaptınız. Sonrasindaki 4 çalışma başarılıysa;
4 çalışmayı başlangıç kabul edin, 6 hatasız çalışma daha yapın.
Toplamı 10 olsun.
Bu çalışmanın adı da 10 da 10 olsun.

Burada özet bir bilgi vereyim: Bakır çiviye, koyduğunuz numune saldırıyor.
Siz bu nedenle bu test sahası için 5 dakika bekliyorsunuz.
Bu saldırı esnasında da siz sinyali yakalıyorsunuz.
Bazı numunelerde sorun yaşayacak olabilirsiniz :) Yaşadığınızı yazın, sebeplerini beraberce irdeleyelim.
Bakır çivi olmasa bu sinyali göremeyecek misiniz? Elbette yine yakalarsınız. Amma burası test sahası, ne şeyin mantığını
burada çözemeyeceğiz amma faydasını ilerideki çalışmalarda göreceğiz.
Numunelerimiz hepsinin davranışı bir değil. Çakallıklarını çalıştıkça göreceksiniz.
Bu çalışmayı yapın, bir çok şeyi öğrenmemize çıkan sorunlar vesile olacak.
Devam...

1629842212453.png

Çalışma-2:
İlk çalışmayı yaptınız. 10 da 10 başarı sağladıktan sonra 2nci çalışmaya geçiyoruz.
Yine Numunelerimiz, bakır çivimiz ve çubuğumuz yanımızda olacak.
Numuneleri gömmesi için bir yardımcımızın olması her zaman iyidir.
Yardımcı bulamıyorsanız; Numunelerinizi içi gözükmeyen, şeffaf olmayan kapaklı, çıtçıtlı bir poşetin vb.
metal olmayan bir şeyin içine koyun.
Kendiniz içinde ne var bilmeyin, bu şekilde gömebilirsiniz.
Tespitten sonra, ağızını açıp bakarsınız..

Bu çalışmada, her seferde sadece 1 numune saklanacak. Saklayan kişi her seferinde rastgele numune yerlerine gömecek. Numune gömülürken siz asla görmemelisiniz. Bu çalışmada da %100 başarı sağlamalısınız.

Çalışma-3:
Bu çalışmada YANYANA BİRBİRİNE TEMAS EDEN METALLERİN çubuk tepkimelerini
Artık yavaş yavaş işin ciddi bölümlerine girmeye başlıyoruz. Bu bölümdeki tecrübeleriniz, sizi çubukda ileri derece kullanıcı yoluna itmiş olacak. Bu nedenle, özellikle bu bölüm ve sonraki bölümlerde çalışırken mutlaka ajandanıza/defterinize not alarak çalışınız.
Bu bölüm ve devamındaki çalışmalarımız, sizi diğer çubuk tutanlardan ayıracak. Aşağıda ismi geçen metaller gömülürken birbirine teması olacak mutlaka. İlk ismimi verdiğim metali alta, diğerini üstüne koyup, dikkatlice gömülsün.

(Çalışma şeklimiz test sahasında hep aynı olacak:
Bakır çiviyi çak.
Numuneyi gömdür.
5 dakika sonra, bakır çivi etrafında dönmeye başla....)

1-Altınla gümüşü gömdür ve bul.
2-Altınla bakırı gömdür ve bul.
3-Altınla kurşunu gömdür ve bul.
4-Altınla bronzu birleştir ve bul.
Yani ilk önce altını koy, sonra üzerine elindeki her numuneyi koyarak tespit işlemi yap.

Çadır karıştıysa sorularınızı yazın.
Herşey normalse aynı işlemi Gümüşle yap.
1-Gümüş alta, altın üstünde gömdür.
2-Gümüş altta, bakır üstünde gömdür.

Her numuneni bu şekilde değiştirerek gömdür ve bul.

Bu işlemler bitince, aldığınız sinyal nedir?
Notlarınıza bakarak konıya yazınız.
2 metal altlı üstlü, siz kaç tane sinyal alıyorsunuz, çubuk neler yapıyor?
Görün Ve Yazın.
Öyle şaşıracağımız şeyler ortaya çıkacak ki,
bu durum doğru yolda gitmemizin nişanesi olarak kabul edeceğiz.
Beraberce analizini yapacağız inşallah.

Çalışma-4:
Bu bölumde numuneli çalişmalar yapacağiz.
Numuneleri test sahasina gömdürün.
Aradan 5 dakika gecsin.

SAĞ ELINIZE numune aliniz.
Misal gümüşü alin.
Bakır cubuk etrafinda donun.
Gumus isareti aldiginiz noktadan numunenin oldugu pete dogru yuruyun.
Numune uzerinde de GÜMÜŞ işareti verecek. Numuneyi cikarin gumuş ise, işlem tamamdir.

Bu işlemi elinizdeki tüm numunelerle yapiniz.

Her seferinde hatasız bir şekilde elinizdeki numunenin test alanin da gomulu olani bulmasi gerekir.

Bakiri eline aldin, gomulen numunelerde sadece bakirin sinyalini alip ona dogru yuruyeceksiniz. Tam uzerine geldiginizde bakir isaretini verecek cubuklariniz. Gomulen numuneyi cikaracaksiniz. Cikan bakir ise islem basarili olmuş demektir.

Bu calisma ile; ele numune aldiginizda cubuklarin eldeki metalin sinyalini aradigini digerleri ile ilgilenmedigini görmüs olacaksiniz.

COK ONEMLI BIR NOT DAHA:
MISAL: Elinizde bronz numune varken baska bir metalin işaretini yaparsa cubuklariniz burada olan şey MINERALDIR. Bunun birkac istisnaî durumu var. Onlardan ileride bahsederiz insallah. Amma işin basindaki cubukcu bu hatirlatmami asla unutmamalidir.

24 agustos 2022

DEVAM EDECEK......

Ekli dosyalar

• 1629405592955.png
    1629405592955.png
    60.3 KB · Görüntüleme: 78
  • çubukdaki metal işaretleri.png
    çubukdaki metal işaretleri.png
    16.1 KB · Görüntüleme: 38
  • 1629735955859.png
    1629735955859.png
    11.5 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:

El-Ensari

Kullanıcı
Ellerinize sağlık Değerli Ustam.
Büyüklerimiz ne de güzel söylemiş :
Ettekrâru el ahsen,
Velev kâne yüzseksen.
(Tekrar etmek herzaman güzeldir,Velev ki yüzseksen defa bile olsa.)
Dediğiniz gibi, Çubuk, Çubuk tutma, kullanma, boşluk ve metal tesbiti vs. hakkında bugüne kadar yazılmış, çizilmiş ciltlerce kitaba dolduracak dogru-yanlış bilgi var.
Ben bu işe merak ve hobi olarak başladım ve aynı çizgideyim.
ve konuyla ilgili bulduğum her bilgiyi defalarca okudum, yapabildiklerimi test ettim vs.
insanın yüzüne karşı övülmesi hoş değil.
Ama inanın bu kadar sade samimi ve güzel anlatan bir insana rastlamadım.
Helede bu işi suistimal eden bir çok karaktersiz insan varken ,
Kendi bilgi,birikim,deneyim ve Tecrübelerinizi
hem Cömertçe, hem de çok güzel bir üslup ve akıcı bir dil ile,hani deyim yerinde ise tam Usta ca anlatıyorsunuz.
inanıyorum ki bu kıymetli bilgilerden Çubuk kullanan her düzeyde ki kardeşimiz istifade edecektir. amma, Velevki netice de ,
bir adım yol bile alamazsak, olsun, bu samimi Dostane muhabbet her hazineden üstündür.
istifade eden ve edecek olan herkes adına ,
Allah sizlerden razı olsun,ömrünüze hayır ve bereket ihsan eylesin ,sizi ve bizleri salih kullarından eylesin inşallah.
bir de Latife yapayım.
Ustam, BOŞLUK bulmamayı öğrendik,
Şimdi de METAL bulmamayı öğret bize.😃😃

Malzemeler tamam .
Sabırla Devamını bekliyoruz inşaallah .
Selâm ve Muhbbetle.

Kader25

Admin
Ellerinize sağlık Değerli Ustam.
Büyüklerimiz ne de güzel söylemiş :
Ettekrâru el ahsen,
Velev kâne yüzseksen.
(Tekrar etmek herzaman güzeldir,Velev ki yüzseksen defa bile olsa.)
Dediğiniz gibi, Çubuk, Çubuk tutma, kullanma, boşluk ve metal tesbiti vs. hakkında bugüne kadar yazılmış, çizilmiş ciltlerce kitaba dolduracak dogru-yanlış bilgi var.
Ben bu işe merak ve hobi olarak başladım ve aynı çizgideyim.
ve konuyla ilgili bulduğum her bilgiyi defalarca okudum, yapabildiklerimi test ettim vs.
insanın yüzüne karşı övülmesi hoş değil.
Ama inanın bu kadar sade samimi ve güzel anlatan bir insana rastlamadım.
Helede bu işi suistimal eden bir çok karaktersiz insan varken ,
Kendi bilgi,birikim,deneyim ve Tecrübelerinizi
hem Cömertçe, hem de çok güzel bir üslup ve akıcı bir dil ile,hani deyim yerinde ise tam Usta ca anlatıyorsunuz.
inanıyorum ki bu kıymetli bilgilerden Çubuk kullanan her düzeyde ki kardeşimiz istifade edecektir. amma, Velevki netice de ,
bir adım yol bile alamazsak, olsun, bu samimi Dostane muhabbet her hazineden üstündür.
istifade eden ve edecek olan herkes adına ,
Allah sizlerden razı olsun,ömrünüze hayır ve bereket ihsan eylesin ,sizi ve bizleri salih kullarından eylesin inşallah.
bir de Latife yapayım.
Ustam, BOŞLUK bulmamayı öğrendik,
Şimdi de METAL bulmamayı öğret bize.😃😃

Malzemeler tamam .
Sabırla Devamını bekliyoruz inşaallah .
Selâm ve Muhbbetle.
Güzel duygu ve düşüncelerin için teşekkür ederim kardaşım.

İnşallah bu konu bitip, burada anlatılanları uygulamaya başladığınız da "gözünüz sinyal arayacak" amma çoğu zaman
hiçbir "hakiki" sinyale denk gelmeden geri döneceksiniz.
Evet sinyal her yerde istisnasız olacak, lakin sizler bunun "mineral kaynaklı" olduğunu anında anlayıp daha 2nci aşamaya
gelmeden elemiş olacaksınız.

Ve bilin ki; o alana sizden önce çubuk ve cihazla bakıp "altın burada" demişlerdir.
Siz de aynı noktayı göstereceksiniz ve diyeceksiniz ki: "Evet burada altın sinyali var, amma mineralden kaynaklı bir sinyal
olduğundan işlem yaptığınızda bir şey bulamayacaksınız."

Başta size gülenler olacak. "50-100 bin liralık cihaz var diyor, elinde kıytırık 2 tane çubukla 10 dakikada yok diyor, bu nasıl çubukçu?" diyecekler. Desinler. Orayı açacaklar ve bir şey çıkmayacak. İşte 2 adet çubukla bu iş nasıl anlaşıyor, o zaman anlayacaklar.
Sonrasındaki her çalışmalarda sizin görüşünüzü almadan adım atamayacaklar. Buna inanın. Ben bunu yıllardır yaşıyorum.
Makina 5 metre demiş, 6-7 metre iniyorlar bir şey çıkmayınca, son bir teyide ihtiyaçları oluyor. Bir vesile size ulaşıyorlar.
Gidip bakıyorsun, mineral dahi hava ile buluşmuş, sinyal bile kalmamış alanda. Boşuna hüzün, boşuna masraf.

Kader25

Admin
Konuyu takip eden arkadaşların dikkatine..!
Her gün az-çok ilaveler yapıyorum konuya. Konu genişleyerek devam ediyor.
Mecburen biraz uzun sürecek, çünkü çok fazla teferruat ve detay var.
Konu bitince altta büyük harflerle yazdığım DEVAM EDECEK.... yazısını sileceğim.
Anlayın ki bizim aktaracaklarımız bitmiş.
Soru cevap kısmı yıllarca devam eder, ömrümüz olursa.

El-Ensari

Kullanıcı
Güzel duygu ve düşüncelerin için teşekkür ederim kardaşım.

İnşallah bu konu bitip, burada anlatılanları uygulamaya başladığınız da "gözünüz sinyal arayacak" amma çoğu zaman
hiçbir "hakiki" sinyale denk gelmeden geri döneceksiniz.
Evet sinyal her yerde istisnasız olacak, lakin sizler bunun "mineral kaynaklı" olduğunu anında anlayıp daha 2nci aşamaya
gelmeden elemiş olacaksınız.

Ve bilin ki; o alana sizden önce çubuk ve cihazla bakıp "altın burada" demişlerdir.
Siz de aynı noktayı göstereceksiniz ve diyeceksiniz ki: "Evet burada altın sinyali var, amma mineralden kaynaklı bir sinyal
olduğundan işlem yaptığınızda bir şey bulamayacaksınız."

Başta size gülenler olacak. "50-100 bin liralık cihaz var diyor, elinde kıytırık 2 tane çubukla 10 dakikada yok diyor, bu nasıl çubukçu?" diyecekler. Desinler. Orayı açacaklar ve bir şey çıkmayacak. İşte 2 adet çubukla bu iş nasıl anlaşıyor, o zaman anlayacaklar.
Sonrasındaki her çalışmalarda sizin görüşünüzü almadan adım atamayacaklar. Buna inanın. Ben bunu yıllardır yaşıyorum.
Makina 5 metre demiş, 6-7 metre iniyorlar bir şey çıkmayınca, son bir teyide ihtiyaçları oluyor. Bir vesile size ulaşıyorlar.
Gidip bakıyorsun, mineral dahi hava ile buluşmuş, sinyal bile kalmamış alanda. Boşuna hüzün, boşuna masraf.
Eyvallah değerli abim.
Daha Şimdiden ,gecen gün, dediginiz şekilde, hem cubuk, hem de pahalı bir makinayla teyit edilen iki yere baktım, ve kesin mineral olduğunu söyledim.
ikna olmadılar ama, Allahın izniyle eminim.
.
Ustam, kendi bölgem de, adamlar beni,Akşam dan donra Ay ışığın da,tesbit ettikleri yerin yakınına götürdüler, tam yeri söylemediler.
25,30m. kala çubuklar direk yön verdi ve Altın işareti yapti. 10 saniye sonra bozdu. ve daha üstüne gitmeden,mineral olduğunu anladım, ama diyemedim. 😃
tam noktaya gittim, burasımı dedim, evet dediler.
baktım, iki dakika etrafından döndüm,
kendimden emin bir şekilde, kayanın tam burasın da avuç büyüklüğünde mineralli yapı var dedim.
meğer adamların tam, kapak dedikleri yer miş.
Vuralım diyorlar, yok diyorum, başka bir köylümüz ile vuracaklar biliyorum. Ama her iki yer için de kendimden eminim Allahın izniyle.
bakalım, hayırlısı inşaallah.

El-Ensari

Kullanıcı
Konuyu takip eden arkadaşların dikkatine..!
Her gün az-çok ilaveler yapıyorum konuya. Konu genişleyerek devam ediyor.
Mecburen biraz uzun sürecek, çünkü çok fazla teferruat ve detay var.
Konu bitince altta büyük harflerle yazdığım DEVAM EDECEK.... yazısını sileceğim.
Anlayın ki bizim aktaracaklarımız bitmiş.
Soru cevap kısmı yıllarca devam eder, ömrümüz olursa.
Allah sağlıklı uzun ömürler versin inşaallah.
Ama sakın DEVAM EDECEK yazısını silmeyin Ustam, 😃ki, bu Sevda hiç bitmesin, hep devam etsin.

Kader25

Admin
Eyvallah değerli abim.
Daha Şimdiden ,gecen gün, dediginiz şekilde, hem cubuk, hem de pahalı bir makinayla teyit edilen iki yere baktım, ve kesin mineral olduğunu söyledim.
ikna olmadılar ama, Allahın izniyle eminim.
.
Ustam, kendi bölgem de, adamlar beni,Akşam dan donra Ay ışığın da,tesbit ettikleri yerin yakınına götürdüler, tam yeri söylemediler.
25,30m. kala çubuklar direk yön verdi ve Altın işareti yapti. 10 saniye sonra bozdu. ve daha üstüne gitmeden,mineral olduğunu anladım, ama diyemedim. 😃
tam noktaya gittim, burasımı dedim, evet dediler.
baktım, iki dakika etrafından döndüm,
kendimden emin bir şekilde, kayanın tam burasın da avuç büyüklüğünde mineralli yapı var dedim.
meğer adamların tam, kapak dedikleri yer miş.
Vuralım diyorlar, yok diyorum, başka bir köylümüz ile vuracaklar biliyorum. Ama her iki yer için de kendimden eminim Allahın izniyle.
bakalım, hayırlısı inşaallah.
Bırak çalışsınlar.
Netice ortaya çıkınca seni biraz daha fazla sevecekler. :)