Mezar odası girişinde işaretler | Define işaretleri ve anlamları

Mezar odası girişinde işaretler

El-Ensari

Kullanıcı
Değerli ustalarım merhaba, bu işaretleri birkaç yıl önce başka bir sitede paylaşmıştım Sağolsun ustalarımız yorumlamıştı, kimileri kilise var, kimileri lahit vs. Bir ustamızda bunun harita taşı olduğunu alanda birçok oda olduğunu söylemişti, ancak sağlıklı bir bilgi edinememiştim.
Bu resimleri Oda açıldıktan 1 yıl sonra çekmiştim ,ne ve rutubetten dolayı kısmen bozulmuşlardı .Oda yeni açıldığında işaretler sanki yeni çizilmiş gibi harikaydı.
Bulunduğu Yer etrafa hakim, üst tarafları düzlük, dağ gibi tepeler halinde çok geniş bir alan.
* Odaya girdiğinde sol ön tarafında güney duvarında 25-30 santim ebatlarında ve derinliğinde küçük bir pencere gibi , kenarları dümdüz uyulmuş çok güzel bir niş vardı.
Odanın içi karanlık olduğundan nişi çekemedim. Doğu ve batı duvarlarında birer mezar vardı, odanın iç yüksekliği 180 -190 cm.
Genişliği 3 x3m..
Girişi 2m derindeydi.
* Yüzeyde hiçbir belirti işaret olmadığı halde bu oda uzak mesafeden çubuklarla bulundu .
Odayı açtıklarında, yanlarında bizden kimse yoktu.
*Bize bir şey bulamadıklarını muhtemelen başka odalar olduğunu ve sonra devam edeceklerini söylediler.
Fakat bize ihanet ettiklerini, bir şeyleri bulduklarını öğrenince, bir daha bölgeye sokmadık.
* Burası ağzı kapatılmış , olduğu gibi duruyor.
**Geçen süre zarfında bölgede başka hiçbir işlem yapılmadı.
Değerli ustalarım bu fotoğraf için siz ne dersiniz ? Bir bilgi bir fikriniz var mıdır istirham ederim.
@Roni Ustam, özellikle sizin de fikrinizi merak ediyorum.
Allah'a emanet olunuz.IMG_20221230_233025.jpgIMG_20221230_232937.jpgIMG_20221230_232853.jpgIMG_20221230_232645.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20221230_232756.jpg
    IMG_20221230_232756.jpg
    262.5 KB · Görüntüleme: 34

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Evet bunun bir cevabı var ama anlatılanlar kısmen yanlış kısmen doğru. Bu mekanın hedef ile bağlantısını anlatan ışık hesabı şeması. Gün için öğlen güneşi tepende ayı kuzey doğu istikametinde çıplak gözle gördüğün vakit ayı sırtına alarak batı istikametinde farklılık arayacaksın. Bu çakıllama mıcırlama bir noktada olabilir. Gece hesabında ise ay doğu istikametine geldiği vakit sırtını vererek bulabilşrain. Etraf kafanı karıştırmaya müsait birden fazla mezara tekabül ettiğini göstermekle beraber asıl en büyük iki mezarın birinin batı girişinde olduğunu söylemekte. Hesap ve ölçümler hatta yeniden çizimler lazım. Duvardaki şemayı birebir ya kağıda döktür tüm yön ve ölçülerle yada yön vermesen bile ölçüleri ver. Ayrıca açılan mezardan tüm sikke ve takılar alınmış sizede yalan söylenmiş. Roma döneminde soygun yiyen alan böyle kalmaz. Ve hiçbir soyguncu duvara zaman harcayıp bölgenin koordineli ölçülü şemasını çizmez. Bu bir tür açık mektubtur özüne inersen. Çevreyi görmek isterdim. Açılan yerin kapısına gel yüzünü girişe dön ve kollarını V şeklinde toprak üstü hizasında aç güney doğu ile kuzey batı istikametinde her iki yönede git kaya (mıcır,kil,kireç) alanını göster.

Son düzenleme:

El-Ensari

Kullanıcı
Evet bunun bir cevabı var ama anlatılanlar kısmen yanlış kısmen doğru. Bu mekanın hedef ile bağlantısını anlatan ışık hesabı şeması. Gün için öğlen güneşi tepende ayı kuzey doğu istikametinde çıplak gözle gördüğün vakit ayı sırtına alarak batı istikametinde farklılık arayacaksın. Bu çakıllama mıcırlama bir noktada olabilir. Gece hesabında ise ayı doğu istikametine geldiği vakit sırtını vererek bulabilşrain. Etraf kafanı karıştırmaya müsait birden fazla mezara tekabül ettiğini göstermekle beraber asıl en büyük iki mezarın birinin batı girişinde olduğunu söylemekte. Hesap ve ölçümler hatta yeniden çizimler lazım. Duvardaki şenayı birebir ya kapıda döktür tüm yön ve ölçülerle yada yön vermesen bile ölçüleri ver. Ayrıca açılan mezardan tüm sikke ve takılar alınmış sizede yalan söylenmiş. Roma döneminde soygun yiyen alan böyle kalmaz. Ve hiçbir soyguncu duvara zaman harcayıp bölgenin koordineli ölçülü şemasını çizmez. Bu bir tür açık mektubtur özüne inersen. Çevreyi görmek isterdim. Açılan yerin kapısına gel yüzünü girişe dön ve kollarını V şeklinde toprak üstü hizasında aç güney doğu ile kuzey batı istikametinde her iki yönede git kaya alanını göster.
Abi Allah razı olsun, Rabb'im ilmine hayır ve bereket versin inşaallah.
Burasiyla ilgili ilk defa akla yatkın bir yorum oldu. Gerçekten işinin ehli olduğunuza bir daha kanaat getirdim.
* Köy, yabancısı olmayan sadece bize ait olan Küçük bir mezra, ama bölgedeki belki de en geniş mera ve alana sahip.
Daha sonra bölgeye birkaç Çubuk ustası götürdüm ama çok oda olduğundan işin içinden çıkamadılar bir odayı dahi netleştiremediler .
*O da açıldığında işaretler sanki yeni çizilmiş gibi idi derken Kaya ile özdeşleşmiş muazzam harika idi demek istedim ama zamanla yağmurdan vs. kısmen tahrip olmuşlar.
*Bu odanın güneybatı istikametinde 250m. İlerde bundan daha büyük bir oda var, çok eskiden açılmış.
Bu odanın 20m. Doğu tarafında mıcır gibi bir yer var .
Alanda büyük Kayalar Yok, ama irili ufaklı taşlar var.
İnşallah ilk fırsatta bölgenin detaylı fotoğraflarını çekip,paylaşacağım.
Tekrar teşekkür ederim.
Allah'a emanet olunuz.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Abi Allah razı olsun, Rabb'im ilmine hayır ve bereket versin inşaallah.
Burasiyla ilgili ilk defa akla yatkın bir yorum oldu. Gerçekten işinin ehli olduğunuza bir daha kanaat getirdim.
* Köy, yabancısı olmayan sadece bize ait olan Küçük bir mezra, ama bölgedeki belki de en geniş mera ve alana sahip.
Daha sonra bölgeye birkaç Çubuk ustası götürdüm ama çok oda olduğundan işin içinden çıkamadılar bir odayı dahi netleştiremediler .
*O da açıldığında işaretler sanki yeni çizilmiş gibi idi derken Kaya ile özdeşleşmiş muazzam harika idi demek istedim ama zamanla yağmurdan vs. kısmen tahrip olmuşlar.
*Bu odanın güneybatı istikametinde 250m. İlerde bundan daha büyük bir oda var, çok eskiden açılmış.
Bu odanın 20m. Doğu tarafında mıcır gibi bir yer var .
Alanda büyük Kayalar Yok, ama irili ufaklı taşlar var.
İnşallah ilk fırsatta bölgenin detaylı fotoğraflarını çekip,paylaşacağım.
Tekrar teşekkür ederim.
Allah'a emanet olunuz.
Estafirullah. ALLAH senden de razı olsun. İnş’ALLAH işin görülür faidesi olur. Kayalık alandan kastım öyle muazzam kayalık değil. Bu kaya olmakla beraber çakıllama mıcırlama kireç ve killeme bir alanda olabilir. Zaten anlatım başlarında bunu dile getirdim çakıl ve mıcır olarak. Selametle İnş’ALLAH. 🤚

El-Ensari

Kullanıcı
Eyvallah Abi, teşekkür ederim.
Selametle
Estafirullah. ALLAH senden de razı olsun. İnş’ALLAH işin görülür faidesi olur. Kayalık alandan kastım öyle muazzam kayalık değil. Bu kaya olmakla beraber çakıllama mıcırlama kireç ve killeme bir alanda olabilir. Zaten anlatım başlarında bunu dile getirdim çakıl ve mıcır olarak. Selametle İnş’ALLAH. 🤚

El-Ensari

Kullanıcı
Değerli ustalarım merhaba, bu işaretleri birkaç yıl önce başka bir sitede paylaşmıştım Sağolsun ustalarımız yorumlamıştı, kimileri kilise var, kimileri lahit vs. Bir ustamızda bunun harita taşı olduğunu alanda birçok oda olduğunu söylemişti, ancak sağlıklı bir bilgi edinememiştim.
Bu resimleri Oda açıldıktan 1 yıl sonra çekmiştim ,ne ve rutubetten dolayı kısmen bozulmuşlardı .Oda yeni açıldığında işaretler sanki yeni çizilmiş gibi harikaydı.
Bulunduğu Yer etrafa hakim, üst tarafları düzlük, dağ gibi tepeler halinde çok geniş bir alan.
* Odaya girdiğinde sol ön tarafında güney duvarında 25-30 santim ebatlarında ve derinliğinde küçük bir pencere gibi , kenarları dümdüz uyulmuş çok güzel bir niş vardı.
Odanın içi karanlık olduğundan nişi çekemedim. Doğu ve batı duvarlarında birer mezar vardı, odanın iç yüksekliği 180 -190 cm.
Genişliği 3 x3m..
Girişi 2m derindeydi.
* Yüzeyde hiçbir belirti işaret olmadığı halde bu oda uzak mesafeden çubuklarla bulundu .
Odayı açtıklarında, yanlarında bizden kimse yoktu.
*Bize bir şey bulamadıklarını muhtemelen başka odalar olduğunu ve sonra devam edeceklerini söylediler.
Fakat bize ihanet ettiklerini, bir şeyleri bulduklarını öğrenince, bir daha bölgeye sokmadık.
* Burası ağzı kapatılmış , olduğu gibi duruyor.
**Geçen süre zarfında bölgede başka hiçbir işlem yapılmadı.
Değerli ustalarım bu fotoğraf için siz ne dersiniz ? Bir bilgi bir fikriniz var mıdır istirham ederim.
@Roni Ustam, özellikle sizin de fikrinizi merak ediyorum.
Allah'a emanet olunuz.Ekli dosyayı görüntüle 17211Ekli dosyayı görüntüle 17212Ekli dosyayı görüntüle 17213Ekli dosyayı görüntüle 17214
@TRUVA ,@KANAS_USTA @ADIYAMAN @Ustaoklit
Değerli ustalarım bu işaretleri gördünüz mü,
Burdan iki , üç 🐐 keçi parası çıkmaz mı ? 🙂
Yer benim köyüm. Her türlü müsait.

TRUVA

Admin
mezar odası dediğiniz yerdeki taşın oradan güney doğu yönünü göreyim. 40 adım gibi uzaklıktaki alanı bir göreyim. ne var o alanda?? mezar odasını boşver. O taşı harita düşün.

El-Ensari

Kullanıcı
İşaretlere bakmadım. Kuzu çevireceksen bişeyler düşünürüz. Elini korkak alıştırma 😂
Ne maharetin varsa burası için göster Ustam,
Yer Allah'ın izniyle benim kontrolümde,
Gelirsen gündüz bile karış karış bakabiliriz.
Her gelene burayı baktırdım, herkes çok önemli diyor ama, bir gelişme Yok.
Kimi kilise diyor, kimi lahitler...
* Sen Allah'ın izniyle neticeye götür,
Sana kuzu değil, buzağı bile keserim evelallah. Haydi Bismillah 🙂