Muhterem kardeşlerim... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Muhterem kardeşlerim...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Cevap: Muhterem kardeşlerim...

Hayırlı olsun ustam
Basarılarçiçek sana
Bu vesile ile güzel
Bir söz paylaşayım

teşekkür ederim kıymetli dostum ALLAH cc. razı olsun inşAllah...çiçek sana

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

ustam hayırlı olsun sitemizin mutlaka aktif dini bir sayfasının olması lazımdır yapacagınız çalışmalar da başarılar dilerim yanlız diger siteler den farkımızın olması lazım teblici bir gurup var işin sonunu siyasete getiriler di en önemlisi hele biri vardıki ayda bir gizli gizli atatürke laf söylemeye kalkardı digeri devletin makamından millete de ahkam keserdi vatandaş hizmet bekler kendisi dini konular da ahkam kesiyor yaptıgının kul hakkı oldugunu hatırlatınca zıplıyor yani ustam çok önemli bir konuyu üstlendin tekrar hayırlı ugurlu olsun yazdıklarını büyük bir hazla okuyorum kalben sevgiler.allah c.callah c.callah c.callah c.c

Ustam çok güzel bir konuya değindiniz
Siyasi konular bizim foruma yakışmaz
Bu bayrağın altında yaşıyorsak
Devletimizin bütünlüğünü koruyan
Her görüşe saygılı olmalıyız
Konuşulacak yerinde
Define mekanı olduğunu zannetmiyorum
Diğer bir konu ise
Devletimizin kurucusu: Atatürk
Kimse bizim bulunduğumuz yerde
Atatürk'e veya diğer devlet büyüklerimize
Laf söylemeye cesaret edemez
Dinimiz ölüler arkasından veya gıybete
Müsade etmiyorken
Biz forumumuzda evel Allah musade etmeyiz
Lacivert ustamda bu konuda titiz olacağından eminim
Hemen UyArIsIz ve SüReSiZ bu tür davranış
Sergiliyenleri uzaklaştıracağına eminim

Ölülerin ardından kötü konuşmak caiz mi?

Ölülerin ardından kötü konuşmak caiz değildir. Hz. Aişe validemizden rivayet edilen bir hadisi şerifde Peygamberimiz (sav) "Bir arkadaşınız öldüğü zamanonu bırakın, onu gıybet edip ayıplamayın." buyurmuştur.(Ebu Davud, Sünen, Edeb, 49, c. IV, s. 275)

Abdullah b. Ömer'den rivayet edilen bir hadiste de "Ölülerinizin iyiliklerini, güzelliklerini anın ve kötülüklerini sarfı nazar edin." buyurmuştur. (Tirmizi, Sünen, Cenaiz, 33, c. II, s. 215; Ebu Davud, Sünen, Edeb, 49, c. IV, s. 275.)

Buna göre ölüde görülen iyi ameller söylenebilirse de kötü halleri söylemek caiz değildir. Hz. Peygamberin kötülüklerinin zikredilmesini yasakladığı ölüler, kâ*fir, münafık, günahları açıktan işleyen ve bi'dat ehli olmayan ölülerdir. Bu özellikleri taşıyan ölülerin kötülüklerini zikretmekte bir sakınca yok*tur. Çünkü bu ölülerin kötülükleri arkalarından anılınca müslümanlar bun*dan ibret alır ve kendilerini onların kötü akıbetinden korumak imkânı bu*lurlar.

Nitekim "Ölülerinize sövmeyiniz." (Buhari, Cenâiz 96.) mealindeki hadis-i şerifte ge*çen "ölüler" kelimenin başında bulunan ve ahd için olan "el" takısı, kö*tülüklerinin sayılması yasaklanan ölülerin, her ölü olmayıp, belli ölüler ol*duğunu ortaya koyduğu gibi Tirmizî hadisinde ge*çen "ölüleriniz", terkibindeki "mevta-ölüler" kelimesinin "kum = siz" kelimesine izafe edilişi de bu ölülerin müslümanların ölüleri ol*duğunu ortaya koyar.

Cumhur ulemaya göre, bir fasıkın ölmeden önce tevbe etmiş olması ihtimali mevcut olduğundan fasık bile olsa hiçbir müslümanın ölümünden sonra kötülüklerini zikretmek caiz değildir.
Alınrı Merkezi:

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

ustam hayırlı olsun sitemizin mutlaka aktif dini bir sayfasının olması lazımdır yapacagınız çalışmalar da başarılar dilerim yanlız diger siteler den farkımızın olması lazım teblici bir gurup var işin sonunu siyasete getiriler di en önemlisi hele biri vardıki ayda bir gizli gizli atatürke laf söylemeye kalkardı digeri devletin makamından millete de ahkam keserdi vatandaş hizmet bekler kendisi dini konular da ahkam kesiyor yaptıgının kul hakkı oldugunu hatırlatınca zıplıyor yani ustam çok önemli bir konuyu üstlendin tekrar hayırlı ugurlu olsun yazdıklarını büyük bir hazla okuyorum kalben sevgiler.allah c.callah c.callah c.callah c.c

ALLAH cc. razı olsun kıymetli ustam en az benim kadar konulara vakıf olduğunuzu biliyorum kısır tartışmalar ve sataşmalar yarar getirmediği ifade ettiğiniz örneklerde açıktır umarım o tarz tartışmalar yaşanmaz hep birlikte gönül hoşluğu içinde paylaşımlardan istifade ederiz inşAllah saygı ve sevgiler...

UFUK

Kullanıcı

ALLAH cc. razı olsun kıymetli ustam en az benim kadar konulara vakıf olduğunuzu biliyorum kısır tartışmalar ve sataşmalar yarar getirmediği ifade ettiğiniz örneklerde açıktır umarım o tarz tartışmalar yaşanmaz hep birlikte gönül hoşluğu içinde paylaşımlardan istifade ederiz inşAllah saygı ve sevgiler...

bir mukabele ustam saygılar sunarım allah c.callah c.callah c.callah c.c razı olsun yazılarınız gönlümüzü şenlendiriyor.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

Değerli dostum hayırlara vesile olsun,güzel paylaşımların devamını bekleriz;)

allah c.c gönlünce olsun.çiçek sana

sevgili dostum duanıza canı gönülden amiin diyorum ALLAH cc. razı olsun inşAllah...çiçek sana

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Şu ortamın güzelliğine bak Ya Rabbim
Yüce Rabbim sen azımızın tadını bozma
Amin

sondurak

Kullanıcı

,,Sayın Can Dostu Lacivert'24 Ustamıza çiçek sana.Yeni Ve Asli Görevinde Hayırlara Vesile Olması Temenni Ve Dua'sıyla Başarılar Dilerizçiçek sana.. Hayırlı Ve Ugurlu Olsun İnşaallah c.c'cc.çiçek sana.. Tüm Dostlara Selam Ve Dua İLe..çiçek sana...,,

KANAS_USTA

Admin

değerli kardeşim hayırlı mubarek olsun...
konumunun hakkını layıkıyla verecegınden kuskum yok,
ALLAH kalemıne kuvvet versın,
nur damlası paylasımlarını her daım sabırsızlıkla beklıyor olacagız.
sevgılerımle.