Neden Define Bulamıyorsun? Yazan @Sedegor | Sayfa 17 | Define işaretleri ve anlamları

Sedegor

Kullanıcı
Bir Şiir yazdım Dost! MiM' i, anlayana !!!
Şiirin adını anlayan dost yazsın Hayata !!!!!!!!!
Ben Kalemi Batırdım, Ruhumdaki sızıya!!!
Mürekkebin rengi etmez mısra,ne kıta!!!!!!! Ben yazamadım dost, sen çalış idrakâ !!!
Ağlayabiliyorsan, sırrı, Göz yaşında ara
Kiii Gayret aşinadır sırra, yada Lutuflara
Bari Elif gibi yaşa! Madem ki MİM' zorsa
.............

Amâ imiş Gözlerim, Sahte Dünyada
Ağ babasının ilimi, bilimi Şer,Kabala
Siyah Olmasa Gafil, sana, akta kara
İblisin düzeninde yokki, tek Lokma
Çalışıp kazandıgında Helâl Sanma

Geç gelmişiz, Son düzlük ahi evranda
Uydum İmanın vede İslamın şartına
Kovdum Şeytanı kiii Tövbe İstiğfarla
Ama, Ekmegin içine girmiş bu çagda
İşlemiş taki iliklere, bedenemize Ruha

Yaşıyorum, Hangi ekmek, hangi suyla
Çekilsem izdivaya kırkar gün ard , arda
Bitermi çilehanem, akı pâkı buluncaya?
Bulunmaz bu günde ne ak,ne pâkı ara
Şaştım kaldım Med, divaneyim Şu-a, da

Gördüm Hakikati, şu Hurufu Mukatta da
Gözüm yoktu çokta, Elif LaM Mim, Nu,da
Gelde anlat hadi, anlayacak kul kaldıysa
Bu Rüyadır! Gercek diye inada yaşayana
Zordur anlaması dost,Lugat aynı olsada.

Yaz köşeye as,Muktedirdir Zaman, aklına
Bu gün cehalettir, kaç diploman varsada
Hurafeler Zirvesinde sahte ödüldür sana
Yaşaki göresin, diyecek yer degildir bura
Araki bulasın Ummanda küçüçük damla

Geçmedik tek, NUN' un kıyısından daha
Yahu! Senin aklın bu kadarıda almıyorsa
Daha Kelime degil,hece,kıyı şu kumsalda
Lan otur ağla, bu ne gırgır, bu ne şamata
Yaz kenara, farkındayım ben,nasip yarına

İster götür! Anlamadım de,sakallı imama
Hutbesi onaylı, kendisi maaşlı memur ya
Laiklik çatısı altında,Müslüman olurmu la
Sen yaz kenara, Açılacak Hurufu Mukatta
Sen koy aklına , Feleğin hesabı çattı anâ

Feleğin Dokuz, çarkına çokmak soktular
Çomagı sokarsak, Zaman durur sandılar
Dünya Çarkından akan şelaleyi bozdular
Mutlak Kader degişir algısı oluşturdular
Hesap Üstünde Hesabı olanı Sakladılar

VAV' la başladı añ, Kalemi Yarattı Yaratan
Levha idi bilinen bilinmeyen Alem-i Cihân
Bozmaya uğraştı başta İnsanı,Şer Şeytan
O başardı Sansın, bozulmaz bizdeki Kan
Böldü yetmiş üç fırkaya, tek yeteriz Ona
Yokmu azık Naciyem ?Gün oldu Akşam!

19 Ocak 0023
Yazan Sedegor İrfan

Son düzenleme:

Sedegor

Kullanıcı
Şiirimizi düzenledim elden geçirdim böyle daha iyi oldu sanki.

@Kafkaslı Kardeşim bir Mevzu anlatayım sana ve Sevgili Arkadaşlara :(

Bizim köylü okuyor İmam oluyor tayinide köye istiyor.
Velhasıl, Geliyor Mübarek Camiyede Cemaat bulamıyor. Birde kış ayı haaa zaman :(
Sıcak su nerde evlerde :( eski kış ayları kiii Sivas Catır Catır buz tutar O zaman :(

Hoca ev ev dolaşıyor :( Kacamak ya biz evde kılarız diyorlar :( Hoca olmaz diyor :( illede Cemaat olacagız diyor.
Bu arada Milletin Soguk suyla abdeste zorlandıgının farkında. Hoş Çoguda hiç kılmıyor ya .

Hoca diyor siz gelin Hele İslamın kolaylıklarıda var ben anlatacagım diyor :(
Topluyor Cemaati Camiye :( kısa keseceğim Camiye gelin Abdest yok diyor :(

Yaw hoca olurmu abdestsiz Namaz diyen olsada alan alır, Almanaya sertbers ettim diyor.

Başlıyorlar abdestsiz namaza :(

Aynı vakitten 39 uncu güne kadar Ahali akın akın :( hiç bir vakti kaçırmıyor :(

39 uncu gün Yatsıyıda kalıyorlar böyle. 40 ıncı gün Sabah namazı yine tıklım tıklım Camii.

Hoca çıkın bakıyım dışarı diye Cemaati kovuyor. Ahali şaşkın :(

Bahceye O zaman lavabo ne arar Varsa Tuvalet :( Hepsine abdest aldırıyor. Sabah Namazını da bu kez abdestli kıldırıp.

Şöyle diyor ! Abdestsiz Namaz olmaz. Biz Kıldırdık Soguktu Aha Yaz geldi :( Gelmiyordunuz Cem olmayada alıştık, Şükür 40 gün olmadı 40 ıda geçirmedik :(

O gün bu gündür Bizim Köyde O Eski Camii Koruma altına alındıda hep dolu olurdu Cemaati. Yeni iki Camii var İyidir Cemaatleri az degildir. Mübarek Adammış Allah Rahmet Eylesin.

Bilmiyorum 40 ın hikmetini soran oldumu Ama Kırk gün bir adama Deli dersen Deli Veli Dersen Veli olur bunu az çok biliyoruz.

Şimdi bizim açtıgımız konuda hep küp soran cıkıyorya :( Var küp Kardeşlerim Var Hele az yorulun okuyarak :( Allahın ilk Emri " Oku " dur.

Son düzenleme:

Kafkaslı

Vip Üye
@sedegor dostum evet şiirin hoş emeğine sağlik
40 sormuş sun 40 sayisi hemen iki satirla anlatilmaz 40 gune ihtiyac dogar insanlar sıkılır ben bir noktasini açaýim

Kırk sayısı rûhî olgunluk bakımından pek ehemmiyetlidir:
Hazret-i Âdem’in çamurunun mayalanması, kırk gün sürmüştür. Rivâyet edildiğine göre:
“Allâh, Âdem’in hilkat toprağını kırk gün kudret eliyle yoğurmuştur.” (Taberî, Tefsîr, III, 306)
Bu günlerin her biri, keyfiyeti bizlerce meçhûl olan bir zaman dilimidir.
Her bir insan, anne karnında 40 gün nutfe, 40 gün aleka ve 40 gün mudğa hâlinde bulunur; sonra rûh üflenir. Bu hususta Sahîhayn’de geçen bir hadîs-i şerîf şöyledir:
İbn-i Mes’ud -radıyallâhu anh- anlatıyor:
Sâdık (doğru) ve Masdûk (sadâkati tasdîk olunmuş) olan Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurdular ki:
«Sizden birinin yaratılışı, annesinin karnında kırk günde cem olur. Sonra bu kadar müddetle “aleka” olur. Sonra bu kadar müddette “mudğa” olur. Sonra Allâh bir meleği dört kelimeyle gönderir: (Bu melek) rızkını, ecelini, amelini, şakî veya saîd olacağını yazar, sonra ona rûh üflenir…»” (Buhârî, Kader, 1; Bed’ü’l-Halk, 6; Müslim, Kader, 1/2643)
Peygamberlerin Hakk’ın kelâmını işitmeleri bakımından kırk günün büyük bir ehemmiyeti olduğu gibi, evliyâullâhın kalblerinden hikmet pınarlarının fışkırması için de bunun ehemmiyeti büyüktür.
Hadîs-i şerîfte:
“Kırk sabah ihlâsla Rabbine yönelen kimsenin kalbinden diline hikmet pınarları akar!” (Süyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr, II, 137/8361) buyrulmuştur.
Tasavvufta mânevî terakkî için kırk gün müddetle tatbîk edilen ve “çile” yâhud “erbaîn” diye tâbir olunan usûlün esbâb-ı mûcibeleri de bu hadîs-i şerîf ile Mûsâ -aleyhisselâm-’ın Tûr Dağı’nda yaşadığı kırk günü bildiren âyet-i kerîmelerdir.
Cismâniyetin rûhâniyete bağlanması 40’a mahsus olduğu gibi, ondan ayrılması da yine 40’a mahsustur. Âdetullâh böyledir.
İrfân ehli de, dört ve dördün katlarının ehemmiyetine dikkat çekmişlerdir. Meselâ;
Kâinâtın temelini dört unsur oluşturur: Su, hava, toprak ve ateş.
Arş-ı A’zam dört köşelidir; onu sekiz melek taşır.
Mûsâ -aleyhisselâm- kırk gün (gece) oruç ve riyâzâtla emrolunmuş; bundan sonra kendisine Rabbi ile konuşma şerefi bahşedilmiştir…

Sedegor

Kullanıcı
Esselamualeykum
Bakin arkadaşlar bu konular ince ve hassas konular gercekten öğrenmek istiyorsaniz aklimiz yettikce dokunalim ben alim veya bilgin biri deyilim @sedegor @Kader25 usta veya diger ustalar kadar ilme vakıf deyilim bilgim dahilinde anlatırım inşaallah
HE Canım HE ilme vakıf olmayana bak sen :( Allah artırsın Masallah

Sedegor

Kullanıcı
Insan vucudundaki hücreler kendini 40 gunde yeniler buna göre değerlendirin kurbanim
Gurban anlattım ya hlkayeyl :( eksik olmuş az :( bu bizim hoca abdestsiz namazı kildiriyor 39 gun kildirmasinada her vakti de iki rekata düşürmüş bu Hoca :( Köylü öyle seviniyorki Sorma :( Yat kalk bitti vakit namaz :( Meğer başımızda dini bilen hoca yokmuş :( bu Namazın ne kolayı varmış ta biz zoruna ugrasirmisiz diyorlar aralarında :( tabi hocanin kulagina gidiyor :( ben degil Allah zorlanana agir yuk yuklemez diyor :( olayın sonu malum ama :( Kırk kaldırmıyor Hoca :(