Sahte mezarlar | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Sahte mezarlar

mameki

Kullanıcı
Cevap: Sahte mezarlar

Üstadlarım vallayi burda doğu anadoluda özellikle tuncelide bi çok ziyaretlerimiz bulunmaktadır.Çok eskilerimiz bu ziyaretlerde adaklar adamış ve bayramlarda olsun , cuma akşamları v.s dini günlerde Mum, Çıra indirmişlerdir.Halen şimdi devam ettirmekteyiz üstadlarım.Ben bu konu üzerinde baya yaşlılarımızla dedelerimizle ninelerimizle görüştüm hepside aynı şeyi söylüyorlar büyüklerimiz çok eskilerimiz bize buraları ziyaret, evliyanın bulunduğu yerdir v.s anlatımlarla anlatmıştır.Buralar kutsal yerlerdir.hasta olan bu mekanlarda şifa bulmaktadır:derler.Burdaki her ziyarette üstadım temsili bi nesne bulunmakta.

Örneğin asırlık ceviz ağacı , çınar ağaçı, Derdoğan ağacı,dut ağacı,çam ağacı,dikili taş,oyma yuvalar,taşa oyulmuş yatak,türbe evleri(eski yapı) , mezar olarak tanıtılan yerler,v.s

Her ziyeretin bi efsanesi bulunmakta ustalarım.Örnek verirsek Düzgün Baba türbesi paylaşımlarım içinde yer almaktadır dilerseniz bi göz atarsınız.Bu ziyaretimizden iki tane taştan oyma kazan içinde sarıkızlarımız failimeçhul kişiler tarafından çıkartıldı.Bi üstteki örnekte yer verdiğim Taşa oyulmuş yatak
v.b işaretler bu ziyaretin bölgesindeydi.Benim gözlemlediklerim sahte ziyaretlerde ve hazine saklamak için yapılan ziyaretlerde birden fazla genellikle birbirini kovalıyan 3 işaret bulunmakta ustalarım.ve bu işaretlerle malın çıkarıldığı yeri kordine edersek nasıl bi mantık yaptıklarını düşünmek delirmeye birebir sebeptir bence .Benim bu işaretleme sisteminden anladığım işaretlerin herhangi bi anlam tasımamasıdır.Sadece bölgede yer tespitinde haritalamada kullanılmıştır.

Örneğin:dut ağacının 10 adım ilerisindeki taşın doğuya bakan kısmındaki oyumanın işaretli yönündeki kayalıktadır. (hazine)

üstadlarım daha okadar çok şey varki yazabileceğim ama ben sizi fazla yormiyim hayırlı forumlar ustalarım.

Not:Örnek verdiğim turbe sahte değildir.Şah haydar olarakta bilinen bir evliyadır.Din adamları tarafındanda bilinir.Araşatırılmıştır Saygılarımla...

A21MEDLi

Admin

biz kendi yakın tarihimizi bile tam anlamıyla çarpıklılardan dolayı bilemezken,başka medeniyetlerin, ilçelerde ve köylerde yaşantılarının 300 400 yıl önceki tarihini ve düşünce yapısını bilmemiz bana göre imkansızdır.fakat onların torunları bunları gayet iyi biliyor çünkü bu durumlar onlara babadan oğula anlatılmıştır.
gelelim konumuzdaki dede mezarlarına hangi dedenin mezarının sahte oduğunu anlamak kolay değil,çünkü bu mezarlar namlandırlmış mezarlardır,
çevre halkına bu dedenin geçmişi nereye kadar dayanıyor diye sorsak,dedemiz bile bliiyor ya dedenin babasıda biliyormu diye sorsak o kadar geçmişi öğrenenmiş..
öyle durumlar varki gerçek dede mezarının başucuna bile saklanıyor,
bu gibi mezarlar ister gerçek,ister sahtesi kesinlikle kaybolmayan bi irengi noktasıdır,ve kesinlikle çevresi iyi araştırlmalı tabii yöre halkının tepkisinide göz ardı etmemek gerekiyor,linç edilme durumuda vardır.image
ancak elinde belgesi olanlar bilir,gerçekmi değilmi diye,bu belgenin kimlerde olduğu bellidir,deşifre edileceğinide zanetmiyorum.
belgesi olan deşifre etse bunada yok demem..;)

beytanya

Kullanıcı

Elinize sağlık ustam, paylaşım için teşekkürler(alkış)

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı

biz kendi yakın tarihimizi bile tam anlamıyla çarpıklılardan dolayı bilemezken,başka medeniyetlerin, ilçelerde ve köylerde yaşantılarının 300 400 yıl önceki tarihini ve düşünce yapısını bilmemiz bana göre imkansızdır.fakat onların torunları bunları gayet iyi biliyor çünkü bu durumlar onlara babadan oğula anlatılmıştır.
gelelim konumuzdaki dede mezarlarına hangi dedenin mezarının sahte oduğunu anlamak kolay değil,çünkü bu mezarlar namlandırlmış mezarlardır,
çevre halkına bu dedenin geçmişi nereye kadar dayanıyor diye sorsak,dedemiz bile bliiyor ya dedenin babasıda biliyormu diye sorsak o kadar geçmişi öğrenenmiş..
öyle durumlar varki gerçek dede mezarının başucuna bile saklanıyor,
bu gibi mezarlar ister gerçek,ister sahtesi kesinlikle kaybolmayan bi irengi noktasıdır,ve kesinlikle çevresi iyi araştırlmalı tabii yöre halkının tepkisinide göz ardı etmemek gerekiyor,linç edilme durumuda vardır.image
ancak elinde belgesi olanlar bilir,gerçekmi değilmi diye,bu belgenin kimlerde olduğu bellidir,deşifre edileceğinide zanetmiyorum.
belgesi olan deşifre etse bunada yok demem..;)

Evet ustam size katılıyorum,bizim ülkemizde yüzlerce sarıkız mezarı vardır,,bazen bunlar yerin kaybolmaması net değişmeyecek işaret olarak ebediyen kalacak diye bilinir.
Ben bir örnek vereyim ,,,,türbeden kıble yönüne doğru deveye benzer taş gibi devam eder gider.
işlem görmüş yakınına taşınmış taş
ağaç özellikli dikili çivisi olursa makbul
çeşme,kaynak,kuyu diye devam eder yollar..

KARE(KUKIR)

Kullanıcı

dede mezarları türkiye'de 40.000 civarında ve bu zamana kadar halkımızın çoğunluğu bu mezarları evliya mezarları sanarak medet ummuşlar bu bile yanlış medet beklenecek ALLAH(cc) rabbimizden başkası olmamalı ama malesef bu böyle devam edip gidiyor.
Biz müslümanların(Elhamdülüllah) mezarlara saygısını bildikleri için genelde o bölgenin topluca gömdüğü yeri yatır mezar süsü vermesi ve kulaktan kulağa yayılarak buraların dede mezarı olduğu yönünde bilgiler vermesi sayesinde insanlarımızın buralarda ibadet ve medet umma yerleri olması sağlanmış.
Bu dede mezarları bu gömüler bir sisteme bağlanmışmı evet bence bağlanmış 3 tepe 3 ağaç 3 su biri acı ikisi tatlı meyve ağaçlarının genelde meyvelerinin kırmızı oluşu ekşi oluşu ağaca çakılan çivi yada bir kayaya çakılan çivi bence hep bir sistem üzerine oturmuş. Eeee konu ermeniler olunca saklama konusunda gerçekten hep bir sisteme dayalı gömüler yapılmış ve kesinlikle son noktayı veren bi bilgi duymadım eğerki elinde böyle bi bilgi olan varsa ve paylaşırsa gerçekten makbule geçer. Saygılar.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

evet ustalar durum belli olmaya başladı gerçek mezarlar ve sahte mezarlar çok farklı sahte olanların çoğu hakim noktada ve yığma şeklinde öyle bir yere yapılıyorki orayı bulan 5 km ötedeki malın yerini rahatlıkla bulur bu dede sistemini biraz olsun çözersek en azından mallarından birinin muhitini bilirsek bu iş tamam sayılır bundan sonra ermeniler rumlar malımız duruyor diyemesin

METİN

Kullanıcı

ÇALKAYA kardeşim dede mezar dediniz
tam damarıma bastınız
bakınız başımdan geçen gerçek bir kazı olayı
sizlerle paylaşmak istiyorum.sorumluluk bana ayit
günün birinde köyün birine gittik 3 kişi.kavede
oturduk çay içiyoruz bizden olan yaşlı bir amca
başladı söze.
şu tepeyi görüyormusunuz evet dedik bu tepede ATEŞ BABA
türbesi var dedi.hemen ben uyandım işi
türbenin olduğu noktaya gittik incelemeye başladım ortada
ne mezar var nede mezar taşı ama ne ilginçtirki
mezar denilen noktayı demir parmaklıklarla çevirmişler
ve bu parmaklıklar içine çok yaşı selvi ağacınıda dail etmişler
dedim kendi kendime ortada mezar yok görünen bir selvi ağacı
arkadaşlarıma dedim bu işte bir dümen var.aldım çubukları elime
boşluk bakmaya başladım.boşluğu buldum ve toprak yüzeyine
çizimini yaptım arkadaşlarım dai ne bu böyle taş sırası demeye başladı
bende dedim bu taş sırasını neden yaptığımı cumartesi gecesi
anlarsınız dedim
takım taklavatı aldık bismillah dedik başladık tam demir çitle çevrilen noktanın
ortasından 50cm de taştan ilk basamak çıktı
devam ettik ikinci basamak
devam ettik üçüncü basamak devam ettik dördüncü basamak
oldu 2m derinlik.son basamaktan sonra kafamı kaldırdım karşıma baktım
ne göreyim sıra dizi kuru duvar
ölçümlerimi tekrar yaptım kuru duvarın neresinden gireceğimi
ölçüm noktası tam dördüncü basamağın 70cm arkasından tünel veriyor kuru
duvarı tam yerinden açtık 20cm kalınlığında blok düzgün
kapanmış kapı şeklinde kaya çıktı
göbeğinden patlattık pis koku geldi bekledik
sonra içeriye girdik yani odaya.sonrasını söyleyemem
işte arkadaşlar sahte mezarlar veya rum yazısıyla yazılı mezar taşlarının anlam ifade etmeyen
yönü

star21

Kullanıcı

mameki kasrdeşim diline sağlık....

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

metin ustam olaya vakıf olmuşsunuz inşallah devamı gelir bu tür yerlerin büyük kısmı çalışmaya müsait tepe üzerinde geleni gideni belli durumlar haricinde olmayan yerler işi bilen duasını okur verir ayarı bizimorda her köyün başındaki tepede böyle yerler mevcut iki günde 100 adet yer bulurum biraz daha pişşek tadından yenmez 2300 metrede bir yer var hasta olan rüyasında hastalığını görürmüş bunlar 3 kardeşmiş inanmadım tabi 3 tepe üçgen yapıyor yılda 3 ay kar olmuyor iki satte zor çıkılıyor orada evliyanın ne işivar asıl mezar yeri kaybolmuş belgesi bende var ama malı bulamadık 492 okka malı var şu ana kadar alınmadı bu yıl orada yatıp kalkacam ben hallederim diyen varsa buyursun misafirim olsun orada durupta kime faydası var

veysel

Kullanıcı

çalkaya kardeş doğru söylüyor hepsi sahte hatta birisinde yatır diye yıllardır köylü kurban yeri ziyaret evliya diye uğrak yeri çevre köyler vs.biri kazmış gece soymuş fakat enteresandır oda içinde katır iskeleti kemikleri ortalıktaydı.bütün köylü buna şait olmuştur.