Tekeri kırık fayton | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Tekeri kırık fayton

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
@Roni Usdam Selamlar, @Eli bey kardeşimizin anlatmak istediği paytonu bilemem,Ama sizin aradığınız Payton KAPALI ,Yani magra ıçindedir Bunu açıkta görmek mümkün değil, @Eli bey in birileri görmüş dedigi Açık alandadır, Mesela AHLAT da mezar taşlarında boyle resimler var, bunlarda sizin daha iyi bildiginiz gibi O mezarda yatanı anlatır,
Sizin aradığınızın çevre bilgileri KUMPANYA birlik değirmeni, etrafındaki alan olduğunu sanıyorum, Girişi 4 kose ve acik olan magranin etrafinda oldugunu saniyorum ,Ama henüz bu yerler kapalı, Bunun @Deli Fırat Usdamızın yardımı ve tarifi ile bulunabileceğini tahmin ediyorum, Herkese selam ,,
Ben kapalı alanda olduğunu düşünüp ondan bahsedildiğini sandım. Konu farklıymış demekki 🙃

Eli bey

Kullanıcı
Net bilgi versen net bilgi alırsın

Ben kapalı alanda olduğunu düşünüp ondan bahsedildiğini sandım. Konu farklıymış demekki 🙃
Ustam ben belgede geçen faytonu soruyorum dediğim yerde bir tekeri kırık fayton bulunmuş ama gizli yanı bunu bulan 2 kişi belgede geçen fayton nerede nasıl bir yerde onu sormak istedim ki ben oraya gittiğimde daha kolay bulayım bölgeyi iyi bilirim

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Ustam sadece bazı köylüler fayton görmüş bir tekerli kırık yakınlarında Bir yerde tavşan iki kral resmi pipo içen adamların belgelerden haberi yok görenlerden birine söyledim yerini göstermedi ama hamamlara yakın Bir yerde görmüşler bilgi bu
Bari bunu Net sor pipomu nargilemi

Kader25

Admin
@Eli bey Ustadim Merhaba,

Benim ev caminin caprazinda.
Hergun sela veriliyor
Hergun birileri ölmekte.
Vakti gelen gidiyor.
Sizde anladığım kadarıyla
Bilgi de belge de tecrübe de çok.
Sizin yaş kaç bilmiyorum.
Ben 55 oldum.
Gerçi yaş da önemli değil.
Vakti gelen gidiyor.
Allah cc cümlemize imanla gocmeyi nasip eylesin.

Hal bu olunca bu tecrübeleri değerlendirmek lazım. Ben Roma'nin düşmanıyım. Bakır sikkesini bile heder etmem denk gelirsem.
Sizde şu eşkiyalarin birkaç yerini dağıtın artık derim. Sizlerden sonra bilenlerden de kimse kalmayacak gibi.

Bir dönem bu eşkıya işinin "saçma ve uydurma" olduğuna inanıyordum. Simdi tamamen gerçek olduğuna inanıyorum.

Adı sanı eşkıya bilinmeden ben bunların eşkıya olduklarına inanmıyorum artık.
Bunlar çok özel adamlar. Boyle olmasaydı böyle gizemli gömüler asla yapmazlardı diye düşünüyorum.

7-8 sene önce memleketimde bir yaşlı adamla tanıştım. Adam yalnız yaşıyordu ve cinlerden kendisine arkadaşlar edinmiş. Tanıştığımızda adamı cozdum. Dedimki seninkiler benim için ne diyor? Güldü. Referansin sağlam dedi. Olmasaydı zaten sana birseyler göstermeye gitmezdim dedi.

Beraber yola çıktık.
Memleketimde böyle yerler olduğunu hiç tahmin etmiyordum. Öyle yerleri dolaştık ki mükemmel figürler. Tosbaglar, Kartal, vs.vs.
Bir yere geldik. Ne görüyorsun dedi. Gördüklerimi anlattım. Çubukla baktım. Dedi burada ne kadar mal var? Bilmem dedim.
Dedi 3 ton altın var diğerleri hariç dedi. Dedim niye açmadın bunca zamandır? Dedi burayı devlet açacak. Bize yasak.vs.vs.
O gün içimden bu adam iyi hoş cokda yer keşfetmiş amma iyi de atiyor-salliyor dedim. 3 tondan bahsediyor akıl alacak gibi değil.
Sonraları anladım ki 3 ton abarti değilmiş.

Günler uzun olsa da ömür kısa.
Hem kendiniz sevinin hemde birilerini sevindirin isterim.

Benim açımdan bu topraklardaki Selçuklu öncesi toprağın altında ne varsa benim kültürel varlığım değil. Bu konu ile alakalı kanunları kim yazdirdiysa onların kültürel mirası. Bunların hepsinin çıkarılmasını canı gönülden arzu edenlerdenim. Çıkaranı da tebrik ederim. Kişisel bir beklentim asla olmadı olmazda. Herseyde Avrupai örnek alanlar bu hususlarda yanına bile yaklaşıyorlar. Avrupa'daki definecilik serbest. Kurallar belli ve hakkaniyetli. Bizde terörist muamelesi. Çoluk çocuk elinde dedektor her yeri tariyorlar rahat rahat. Bizde 100 lira etmez sikke ile yakalansan 3 yıl yatiriyorlar.
Bunda adalet yok malesef.

Allah cc kolaylıklar versin.

Eli bey

Kullanıcı

Hergun sela veriliyor
Hergun birileri ölmekte.
Vakti gelen gidiyor.
Ben 55 oldum.
Vakti gelen gidiyor.

Hal bu olunca bu tecrübeleri değerlendirmek lazım. Ben Roma'nin düşmanıyım. Bakır sikkesini bile heder etmem denk gelirsem.
Sizde şu eşkiyalarin birkaç yerini dağıtın artık derim. Sizlerden sonra bilenlerden de kimse kalmayacak gibi.

Bir dönem bu eşkıya işinin "saçma ve uydurma" olduğuna inanıyordum. Simdi tamamen gerçek olduğuna inanıyorum.

Bunlar çok özel adamlar. Boyle olmasaydı böyle gizemli gömüler asla yapmazlardı diye düşünüyorum.

7-8 sene önce memleketimde bir yaşlı adamla tanıştım. Adam yalnız yaşıyordu ve cinlerden kendisine arkadaşlar edinmiş. Tanıştığımızda adamı cozdum. Dedimki seninkiler benim için ne diyor? Güldü. Referansin sağlam dedi. Olmasaydı zaten sana birseyler göstermeye gitmezdim dedi.

Beraber yola çıktık.
Memleketimde böyle yerler olduğunu hiç tahmin etmiyordum. Öyle yerleri dolaştık ki mükemmel figürler. Tosbaglar, Kartal, vs.vs.
Bir yere geldik. Ne görüyorsun dedi. Gördüklerimi anlattım. Çubukla baktım. Dedi burada ne kadar mal var? Bilmem dedim.
Dedi 3 ton altın var diğerleri hariç dedi. Dedim niye açmadın bunca zamandır? Dedi burayı devlet açacak. Bize yasak.vs.vs.
O gün içimden bu adam iyi hoş cokda yer keşfetmiş amma iyi de atiyor-salliyor dedim. 3 tondan bahsediyor akıl alacak gibi değil.

Benim açımdan bu topraklardaki Selçuklu öncesi toprağın altında ne varsa benim kültürel varlığım değil. Bu konu ile alakalı kanunları kim yazdirdiysa onların kültürel mirası. Bunların hepsinin çıkarılmasını canı gönülden arzu edenlerdenim. Çıkaranı da tebrik ederim. Kişisel bir beklentim asla olmadı olmazda. Herseyde Avrupai örnek alanlar bu hususlarda yanına bile yaklaşıyorlar. Avrupa'daki definecilik serbest. Kurallar belli ve hakkaniyetli. Bizde terörist muamelesi. Çoluk çocuk elinde dedektor her yeri tariyorlar rahat rahat. Bizde 100 lira etmez sikke ile yakalansan 3 yıl yatiriyorlar.

Ustam Allah razı olsun bunu söylüyeyim benim belgem yoktur sadece belgesi ama orjinalin kapyası belge vardı bi amcada amca isim mevki ismi vermeden çok az vererek söyledi genelde malı nerde çıkaracağını söyledi keşke mevki ismi söyleseydi faytonu çıkmaz dedi karadağ dedi siyah simsiyah bir dağ dedi hamam dedi hemen yakınında gemi dedi bal kaya dedi halkalı kaya faytonu detay vermeden dedi heralde bulamam dihe demefi yazılı büyük yatır sarıkız baya bir yer verdi benim aradığım faytonu bir iki kişi aynı yerde bulmuş ama meseleden haberi yok bana dedi böyle böyle birşey buldum yeri göster dedim tamam dedi sonra göstermedi ama 1 ay sonra oraya gittiği ne fotoraf çekecek bana atacak ben nerde olduğunu biliyorum ama net noktayı bilmiyorum e bana da uzak yer oraya girmek gelmek mesele

balkaya34

Kullanıcı
@balkaya34 ustam teşekkür ederim daha açıklayıcı oldu belgede geçen fayton karadağda mı eminağa alibey değirmenimi kapıyadadamı yada açık mı mağaradamı bulacan diye merak ediyorum
Selam @Eli bey , Bu hikaye uzun,
1- Payton , 4 at koşulu, Bir çocuk bir köpek, Ve Sürücü kamçısı atın kulağına sarılmış, Ve tekerin birisinin İSBİTİ kırık,
Bu Magra ıçinde, Evet Yöre adı karadağ, Ama bu isimlere güvenmek istemem,
2- Payton ve atlar dağıtılmış, Tekerler Tavana yapılmış, Ve atlar karşılıklı bakışır, Bunun bir özelliği Magranin dışında bazı parçaların kayadaki resmini görürsün, Bunun ben internette yazılardan anladığım şekliyle bahsediyorum, Buda yine kara dağda ve kapalı magrada ,
Açıkta olmaz bunlar, Ama size gördüm diyeninde sözünü bir inceleyin belki başka bir durumlarla da karşılaşabilirsiniz ,

KOMAGENE

Vip Üye

Hergun sela veriliyor
Hergun birileri ölmekte.
Vakti gelen gidiyor.
Ben 55 oldum.
Vakti gelen gidiyor.

Beraber yola çıktık.

@Kader25 ustam avrupada madenmı var defin olsun varsa italyada bunuda roma görürmüş
Anadolu kızılelmadır maden denizidir devlet herşeyin farkında
bahsi geçen adamın bildiğinden katkat fazlasını biliyorum rahatça söylüyorum sıkıntı duymuyorum devlet bilmiyorsa bana gelsın tektek yerlerini göstereyim
deprem bölgesi Adıyamandayım şehrin üçte ikisi gitti şehir sit alanın kuruluyor altı şehir
haftada bir dinamitle parçalanan kayalardan gömü fışkırıyor

balkaya34

Kullanıcı
Ustam Allah razı olsun bunu söylüyeyim benim belgem yoktur sadece belgesi ama orjinalin kapyası belge vardı bi amcada amca isim mevki ismi vermeden çok az vererek söyledi genelde malı nerde çıkaracağını söyledi keşke mevki ismi söyleseydi faytonu çıkmaz dedi karadağ dedi siyah simsiyah bir dağ dedi hamam dedi hemen yakınında gemi dedi bal kaya dedi halkalı kaya faytonu detay vermeden dedi heralde bulamam dihe demefi yazılı büyük yatır sarıkız baya bir yer verdi benim aradığım faytonu bir iki kişi aynı yerde bulmuş ama meseleden haberi yok bana dedi böyle böyle birşey buldum yeri göster dedim tamam dedi sonra göstermedi ama 1 ay sonra oraya gittiği ne fotoraf çekecek bana atacak ben nerde olduğunu biliyorum ama net noktayı bilmiyorum e bana da uzak yer oraya girmek gelmek mesele
@Eli bey selamlar ,Bu yazınızı görünce dayanamadım,
Evet Kap kara dağ, Bu dağda GEMI KAYA VAR bunları gördüm, Bu karadağın eteğinden çok Az bir su çıkar, Ve suyun akıntısı KİĹLİ toprak , Ve orda suyun icinde Manda kadar bir Taş var , Ve Az bir gol ama bu taşın etrafı tüm Sazlık ve gölün adıda Sazlı gol ,Bu gölün doğusunda 9 adım Kanal var, tepeye doğru bir kanal var, (TÜRKİYEDE bir tanedir ) sazlı gölün hemen doğu üstünde hemen hareket edecek gibi duran bu geminin DEMİR atmak için Birde Taksi tekeri kadar deliği var, Ben bunlari yıllar evvelden yzzarim.ama kimse ciddiye almadı,
Sizdeki belgenin gerçeği budur,Ve bu belge buraya uyan bir gerçektir,
Bölgede 3 adet balkaya adı geçer, Evet bir tanesi bu yerin olduğu alanda,
Sarı kız Doğrudur Sarı kız 2 adettir , Birisi bu cevrede ve 72 basamak ineceksiniz bir mezardan ,
Digeride 3 yol ağzında oda bu alanda,
KEŞGE MEVKİ Ismi söyleseydi diyorsunuz, Eğer mevki ismini bilseydi size kadar ulaşmazdı,Çünki mevki ismini bilmiyordu , Sizleri bu yolda araştırsın diye teşvik ediyordu,Oda araştırıyordu, HALKALI KAYA evet suyu ayakda içilen çeşme, Karahasan köprüsü, Alnı kesik KAYA, Evet bunların hepsi mevcut,
HAMAM konusuda yine bunların diger bir ucudur, Hamamlar hiç bir zaman batmaz, Ve devam ediyor,
Bunların Anasını Ağlatacak 3 koç yigit biliyorum, Onlarda beni biliyor, Ama biliyorumki sadece sitede geriden izlemekle yetiniyorlar,
Tüm arkadaşlara Yürekten selamlar ,

Eli bey

Kullanıcı
@Eli bey selamlar ,Bu yazınızı görünce dayanamadım,
Evet Kap kara dağ, Bu dağda GEMI KAYA VAR bunları gördüm, Bu karadağın eteğinden çok Az bir su çıkar, Ve suyun akıntısı KİĹLİ toprak , Ve orda suyun icinde Manda kadar bir Taş var , Ve Az bir gol ama bu taşın etrafı tüm Sazlık ve gölün adıda Sazlı gol ,Bu gölün doğusunda 9 adım Kanal var, tepeye doğru bir kanal var, (TÜRKİYEDE bir tanedir ) sazlı gölün hemen doğu üstünde hemen hareket edecek gibi duran bu geminin DEMİR atmak için Birde Taksi tekeri kadar deliği var, Ben bunlari yıllar evvelden yzzarim.ama kimse ciddiye almadı,
Sizdeki belgenin gerçeği budur,Ve bu belge buraya uyan bir gerçektir,
Bölgede 3 adet balkaya adı geçer, Evet bir tanesi bu yerin olduğu alanda,
Sarı kız Doğrudur Sarı kız 2 adettir , Birisi bu cevrede ve 72 basamak ineceksiniz bir mezardan ,
Digeride 3 yol ağzında oda bu alanda,
KEŞGE MEVKİ Ismi söyleseydi diyorsunuz, Eğer mevki ismini bilseydi size kadar ulaşmazdı,Çünki mevki ismini bilmiyordu , Sizleri bu yolda araştırsın diye teşvik ediyordu,Oda araştırıyordu, HALKALI KAYA evet suyu ayakda içilen çeşme, Karahasan köprüsü, Alnı kesik KAYA, Evet bunların hepsi mevcut,
HAMAM konusuda yine bunların diger bir ucudur, Hamamlar hiç bir zaman batmaz, Ve devam ediyor,
Bunların Anasını Ağlatacak 3 koç yigit biliyorum, Onlarda beni biliyor, Ama biliyorumki sadece sitede geriden izlemekle yetiniyorlar,
Tüm arkadaşlara Yürekten selamlar ,
Ustam bilginiz için çok teşekkürler ben de bir iki kelam edeyim varsa yanlışımız ustalar düzeltsin kara dağ büyük bir derede çatal yapan suyun takibinde aşağı da hasan köprüsü suyun giderine doğru kara dağ bu dağ simsiyah kömür gibidir yüksektir doğudan bu dağa çıkamazsın karadağ çok büyük bir dağ değil halkalı kaya da bu dağda birde yatırvar yatır ayrı ayrı mağarada kapı Kaya burda Bal Kaya burda hamam burda iki gemi dağın eteğinde çeşme burda tekneye çok yakın hamamda yine karadağda sarı kızın mezarı horon tepenin doğu kuzey üstünde sarı kızın mezarı 40 metre dir horon tepenin doğusunda 300 adımda çeşme çeşmenin yolundan yukarı ters döndü bir gemi gemide bir dediğiniz gibi teker büyüklüğünde bir gemi geminin ön parçası 5 adım yanında gelelim hamama hamamın doğusunda bir sırtta derviş var yine hamama yakın mezarlık çatal kaya hamamdan aşağı suyun akarındadir dağın yarısında suyu yine takip edip aşağı gidersen büyük kaleyi görürsün saygılarımı sunarım ustam