yeralti goruntuleme | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

erus

Kullanıcı
Arkadaslar sony trv255e handy cam kizilotesi kamera ve astra diye bi program duydunuzmu

Trakyali81

Yasaklı
Yasaklı
Uydu,kamera v.b. bilimsel olmayan boş lâkirtilardir. Hiçbir dayanağı yoktur ve mümkün değildir.
Hayatınızdan tamamen çıkarmanız gereken boşa zaman kayiplaridir.
Muhakeme konusunda şüpheniz var ise jeoloji konusunda ihtisas yapmış biriyle 5 dk lık sohbet ile tüm suphelerinizden arinabilirsiniz.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Astra renk düzeltme programı. Yani bir görüntü üzerindeki renkleri ayarlamak için. Benzer programlar var. Adebe premiere gibi . Diğer Sony markasının standart kameralarından biri. Modelini tam hatırlamıyorum ama bende de bir tane var. Ne öğrenmek istediğinizi açık olarak yazarsanız ona göre konuşalım

A21MEDLi

Admin
Astra programını biliyorum,Necat ustanın dedigi gibi Google Eartten veya herhangi Resim üzerinde Renklendirme yapıyor,Google earthten Alınan görüntüye renklendirme yapılmak suretiyle bosluk metal diye renk skalsı degerlendiriliyor, buna itibar etmeyin...
sony kamera felan duymadım.
Fakat iyi bildiğim Sony w710 modelli fotograf makinasının ayarlarına girerek yeraltında görüntü ve video çekilerek video olarak görüntü alınıyor,bu işi çözmek insanın ömrünü yeer.

Trakyali81

Yasaklı
Yasaklı
Astra programını biliyorum,Necat ustanın dedigi gibi Google Eartten veya herhangi Resim üzerinde Renklendirme yapıyor,Google earthten Alınan görüntüye renklendirme yapılmak suretiyle bosluk metal diye renk skalsı degerlendiriliyor, buna itibar etmeyin...
sony kamera felan duymadım.
Fakat iyi bildiğim Sony w710 modelli fotograf makinasının ayarlarına girerek yeraltında görüntü ve video çekilerek video olarak görüntü alınıyor,bu işi çözmek insanın ömrünü yeer.
Bilimsel olarak izahatini yapabilir misiniz ?
Sonucta teknolojik bir ürün.
Ömür yemesini gerektirecek bir durum nerede kavrayamadim.
Ayar skalasi belli, varyasyon sayısı belli.

Kamera toprağın içini hangi özellikleriyle görebiliyor?

Diliniz döndüğünce bilim gerçeklerini de hesaba katarak açıklayabilir misiniz ?

Turko

Kullanıcı
Yasaklı
Arkadaşlar vakti zamanında temel perdesi betonu atılır iken gece saatleri Türkiye'de ismi bilinen büyük devasa bir firma , perde kalıbı 15 metrenin üzerinde 2.5 MT kalınlığında , vibrator vuran ekipten bir kişi kayboluyor. 3 gün sonra adamın olmadığı kimsenin görmediği farkediliyor. Kriminal ekip termal kamera getirip o gece çalışma yapılan noktada tarama yapıyor. Betonun hala ısı veriyor olması engel oluyor çalışmaya su basarak soğutuyor lar. Ve sonuç olarak hala vücut ısısını bir miktar korumasından dolayı ayağına vibrator hortumu takılıp kalıbın içine düşen ve pompa gürültüsü nedeni ile sesini duyuramayan çalışan 8 MT içeride hala bir miktar vücut ısısını koruduğu için tespit ediliyor. Yani termal görüntü ile herhangi bir şeyi tespit edebilmek için ısı yayıyor olması gerek. Termal kameralar genelde yapı sektöründe elektrik ekipleri tarafından kullanılır. Mevcut yapılarda proje noktaları belirsiz olan elektrik hatlarını tespit etmek için kullanılır. Elektrik, koruma folyo sunu ısıtır bu sebeple ısı yayar tespiti bu şekilde olur. Altını bu tarz bir cihaz ile bulabilmek için ısı yayıyor olması gerek. Isı yayacak kadar ısıya maruz kalan altın zaten katı halden likit hale geçer her halükarda sınırlı sürede ısı yayar ve katı hale geçer ısı kaybı olur. Her termal cihaz katmanları geçemez. Bizim kullandığımız cihaz şuan 100 bin TL civarında kulvarında en iyi cihazlardan biri 1 MT ye kadar ısı tespiti yapıyor beton ve hafif yapıları rahatlıkla görüyor ama arazide işe yaramıyor. Derece farkı ile ısı tespitini karıştırmayın. Bu cihazlar ısı tespit eder derece farkını değil. Örnek , 20 ile 30 derece arasında ki farkı tespit edip renk skalası ile göstermez ciddi rakamlardan bahsediyorum 80 derece 100 derece gibi ciddi ısı yayan şeyleri tespit eder.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Yani olay şu şekilde oluşur. Termal kameralar toprağın veya yapının altını/arkasını görmez. Ancak yüzeydeki ısı farkını algılar. O da Turko ustamın dediği gibi derinliği kısıtlı bir mesafede. Sonuçta bu bir kamera ve mercek ile algılayıcı sensorden oluşur.