'' Hele Salla Bahım Degiymi'' | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

'' Hele Salla Bahım Degiymi''

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Cok soguk bir kis gunu padisah, tebdil-i kiyafet gezmeye karar vermis. Yanina basvezirini alip yola cikmis. Bir dere kenarinda calisan yasli
bir adam gormusler. Adam elindeki derileri suya sokup, doverek tabakliyormus. Padisah, ihtiyari selamlamis:

'Selamunaleykum ey pir'i fani...'

'Aleykumselam ey serdar'i cihan...'

Padisah sormus:
'Altilarda ne yaptin?'

'Altiya alti katmayinca, otuz ikiye yetmiyor...'

Padisah gene sormus:
'Geceleri kalkmadin mi?'

'Kalktik... Lakin, ellere yaradi...'

Padisah gulmus:
'Bir kaz gondersem yolar misin?'

'Hem de ciyaklatmadan...'

Padisahla bas vezir adamin yanindan ayrilip yola koyulmuslar. Padisah bas vezire donmus:

'Ne konustugumuzu anladin mi?'

'Hayir padisahim...'

Padisah sinirlenmis:

'Bu aksama kadar ne konustugumuzu anlamazsan kelleni alirim.'

Korkuya kapilan basvezir, padisahi saraya biraktiktan sonra telasla dere kenarina donmus. Bakmis adam hala orada calisiyor.

'Ne konustunuz siz padisahla?'

Adam, basveziri soyle bir suzmus:
'Kusura bakma. Bedava soyleyemem. Ver bir yuz altin soyleyeyim.'

Bas vezir, yuz altin vermis.

'Sen padisahi, serdar-i cihan, diye selamladin. Nereden anladin padisah oldugunu.'

'Ben dericiyim. Onun sirtindaki kurku padisahtan baskasi giyemezdi.'

Vezir kafasini kasimis.
'Peki, altilara alti katmayinca, otuz ikiye yetmiyor ne demek?...'

Adam, bu soruya cevap vermek icin de bir yuz altin daha almis.

'Padisah, alti aylik yaz doneminde calismadin mi ki, kis gunu calisiyorsun, diye sordu. Ben de, yalnizca alti ay yaz degil, alti ay da kis calismazsak, yemek bulamiyoruz dedim. (32 ise agizdaki disten kinaye, bogaz)'

Vezir bir soru daha sormus...
'Geceleri kalkmadin mi ne demek?'

Adam bir yuz altin daha almis.
'Cocuklarin yok mu diye sordu. Var, ama hepsi kiz. Evlendiler, baskasina yaradilar, dedim....'

Vezir gene kafasini sallamis.
'Bir de kaz gonderirsem dedi, o ne demek...'

Adam gulmus.
'Onu da sen bul...'

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Genç adam; İstanbul'dan Ankara'ya otobüs ile
giderken, Bolu dağında verilen molada hemen
tuvalete koşturdu. Korkunç sıkışmıştı.
Şansına boş kabin bulup kendini oraya attı..
Tam oturmuştuki yan kabinden bir ses
"Merhaba" dedi.Adam şaşkın şaşkın
"Merhaba" diye cevap verdi..
Ses devam etti "Nasılsın...? "
İlk defa başına böyle birşey geliyordu...
Yine şaşkın şaşkın cevap verdi
"Sağol iyiyim...... Sen nasılsın....?"
Ses sordu "Ne yapıyorsun...? "
Bir an tereddüt geçirdi. Adam onun tuvalette
olduğunu bildiği için mutlaka ne yaptığını da
biliyordu.
Başka birşey anlatmak istedi ve
"Ben" dedi "İstanbul'dan gelip, Ankara'ya
gidiyorum. Sen nereye gidiyorsun...?"
Adamın sonraki cümlesi bu muhabbeti sona
erdirdi."Hayatım, telefonu kapatıyorum.
Yandaki tuvalette bir gerizekalı var.
Sana sorduğum sorulara cevap verip duruyor.
Ben seni daha sonra ararım."

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Bush ile Blair G 8 Zirvesinde tartışmaya başlamış. Bush Blair e, "En büyük ve en güçlü olan benim. Sen benim emrimdesin!" demiş. Blair , "Hayır ben büyüğüm. ingilterenin başında ve İngilizlerin başında ben varım , sen sadece Beyaz sarayda oturuyorsun " diye itiraz etmiş. Tartışma uzayınca Bush ve Blair , bir çobanın yanına gitmişler ve konuya hemen girmemek için çobana sormuşlar:
-"Senin koyunun mu büyük, ineğin mi?" Çoban şaşırmış şaşırmasına da, soranlar da Bush la Blair .
-"İneğim" demiş.
-"Keçin mi büyük, öküzün mü?" Çoban "Öküzüm tabii" deyince, asıl soruyu yöneltmişler çobana:
-"Söyle bakalım,Bush mu Blair mı Büyük " Çoban hiç düşünmeden yanıt vermiş:
-"Vallahi ben bu hayvanları tanımıyorum!"

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Emeklilik islemleri icin ugrasan adam sigortaya sahsen basvurur.
Gorevli kadin yasini dogrulatmak icin bir kimlik belgesi sorunca adam ceplerini arar, tarar ve cuzdanini evde unuttugunu fark edince durumu anlatir.
Gorevli kadin '' gomlek dugmelerinizi acin o zaman'' der. Sasiran adam bir bir acar dugmeleri ve bembeyaz gogus killari ortaya cikinca gorevli kadin:
'' tamam bu gordugum yeterli '' yanitiyla evraklari onaylar.
Saskinlik icinde eve gidip emeklilik islerini nasil hallettigini esine anlatir adamcagiz. Esinden gelen yanit bir baska olur:
- ''Keske diğer dügmelerinide acsaydin, o zaman bir de maluliyet farki da alirdin...''

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Asiavcı ustam otobanda koklemis gazi, gidiyor... Bakmis bir tabela: "YAVASLA 80 km."

Hizini o an 80'e indirmis Asiavcı. Az sonra bir tabela daha: "YAVASLA 60 km." Asiavcı 60'a inmis. Merakla giderken yeniden bir tabela: "YAVASLA 40."

- "Yolda calisma var galiba!" deyip 40'a dusurmus hizini. Epeyce sonra yine bir tabela: "YAVASLA 15 km." Talimata uyarak 15 km.'ye dusmus bizim usta.

Yolun en sagindan tingir mingir gidiyor. Ama meraktan da catlayacak. Uflaya puflaya bir saat daha gittikten sonra yeni bir tabela gormus:

"YAVASLA'YA HOS GELDINIZ, NUFUS: 2500

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Bir gün bir bilim adami yilbasi nedeniyle hastaneleri gezip akillanan delileri salmaya karar vermis. Bir sürü hastaneyi gezmis fakat hic akillandigina kanaat getirilen deliye rastlamamis.

En sonunda bir hastaneye gitmis birde bakmis ki bütün deliler zipliyor hemen onlarla ilgilenen doktorlara sormus:
-"Bunlar neden böyle zipliyorlar?"
-"Bunlar kendilerini misir patlagi zannediyorlar."

Birde bakmislar ki bir tanesi ziplamadan yatagin üzerinde sabit bir sekilde duruyormus. Hemen ona yaklasarak sormus.
-"Senin adın ne bakiyim.
-aliveli gardaaş.. demiş.
- sen neden ziplamiyorsun?"
-"Ben tavaya yapistim..."

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Baba, ortaokul üçüncü sınıfa giden oğlunun elinde karneyle salona girdiğini görür. "Allah allah, dönem ne çabuk bitmiş..." diye düşünür ve oğluna seslenir:
-"Getir bakayım şu karneyi!"
-"Al baba..."
Adam karneye bir bakar ki, beden eğitimi ve resim dışındaki tüm dersler zayıf.
-"Bir dediğini iki etmiyoruz, bilgisayar dedin, bilgisayar aldık, ingilizce kursu dedin ingilizce kursuna gönderdik, gitar kursu, müzik aletleri, ne istersen yapıyoruz. Kız arkadaş uğruna harcadığın çiçek parasının haddi hesabı yok. Ne bu notların hali, rezil şey!"
-"Baba... O benim karnem değil ki, senin kitaplarını karıştırıyordum, birinin arasında karnelerinden birini bulmuştum..."

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Eskiden otobüsler olmadığından karadenizli biri gemiyle istanbul'a gelmiş ismini yazmıyalım siz onu çook iyi tanıyorsunuz..
istanbul'da bir süre kalmış ve o zaman içindede piyasaya avrupadan eski püskü otobüsler gelmiş ve bu otobüslerden bir kısmı karadeniz hattında çalışıyormuş karadenizli memleketine dönerken otobüsle ilk defa seyahat edecek binmiş otobüse koyulmuş yola izmit, adapazarı derken şoför normal viteslerle yol alırken gelmiş bolu rampasına başlamış takviye vites kullanmaya o sırada karadenizli hep şoförü takip ediyormuş rampada şoför vites küçültüp vites büyültüp devam ederken o sırada vites kolu şoförün elinde kalır ve şoför yolculara vites kolunun koptuğunu biraz gecikeceklerini söylemiş o sırada karadenizli kalkmış ayağa;
- ''eşşegin oğli istanbul'dan beri seni takib edeyrum oynuya oynuya sonunda kopardin oni''

cassabalee

Kullanıcı
Asiavcı ustam otobanda koklemis gazi, gidiyor... Bakmis bir tabela: "YAVASLA 80 km."

Hizini o an 80'e indirmis Asiavcı. Az sonra bir tabela daha: "YAVASLA 60 km." Asiavcı 60'a inmis. Merakla giderken yeniden bir tabela: "YAVASLA 40."

- "Yolda calisma var galiba!" deyip 40'a dusurmus hizini. Epeyce sonra yine bir tabela: "YAVASLA 15 km." Talimata uyarak 15 km.'ye dusmus bizim usta.

Yolun en sagindan tingir mingir gidiyor. Ama meraktan da catlayacak. Uflaya puflaya bir saat daha gittikten sonra yeni bir tabela gormus:

"YAVASLA'YA HOS GELDINIZ, NUFUS: 2500
:D :D :D :D