Kare, Yuvarlak Ve Dikdörtgen Oyma | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

gıral

Vip Üye
Rsimden görünene göre tahmin yürütüyorum tecrübedeğil onagöre değerlendir mezarlar tünelin içinde olabilir değilsede otünel ne amaçla yapılmış buönemli ama mezarlar mutlaka tünelle ilişkili işaret öyle

Kader25

Admin
Ben ilk kez bu sekilde bir isaret gordum.
Once bu isaret silsilesi cozulmeli.
En onemli nokta bence bu.
Ustamizin dedigi gibi burasi ayni zamanda bir mezarlik ve krokisi sol tarafina cizilmis ana isaretin.
Bozkir bir arazide olsaydi bu kroki gariban mezarligi diyebilirdik. Ben buradaki her mezarin kiymetli oldugunu dusunuyorum.
İsaretin muhatabina ait mezar muhakkak ileri gelenlerden, yoneticilerden, esraftan birisinin mezaridir.

İsaretler cozuldukten sonra bu cozum dogru mudur makina ile kontrol edilmeli.

Bu alanda cubuk cok yaniltici olabilir.
Ancak ikizceli ustamiz gibi tecrubeli birisini bulabilirseniz olabilir.

Tunele cok takilmayin.
Belki baska gaye ile yapilmis olma ihtimali yuksek. Zira kroki olan tasta klasik tunel isareti yok. Sadece karenin altindaki cizgi belki tuneli ifade etmis olabilir.

Herbir isareti ilk once yalniz analiz edin, neleri ifade ediyor. Sonra tum bu bilgileri birlestirin.

Muhakkak isaretler arasinda metraj vardir. Birisinin tespiti digerlerini kolaylastirir.

İnsan rizik pesinde kosar,
Rizik da insani kovalar.
Nasipse burasi size, insallah bir sekilde cozume ulasacaksiniz.

Kolay Gelsin.

Kader25

Admin
Kroki dedigim resme tekrar baktim, cepten baktigim icin once farketmemisim:
İsaretin solundaki mezarlik krokisi dedigim yerde cok farkli simetri var.
Biraz geriden bakitim samanyolu gibi.
Yildizlarla alakali bir isaretleme veyahut gunesin doguşuna veya batişina gore de bir isaretleme yapilmis olabilir. Cok enteresan bir isaretleme mevcut.
Allah cc yardimciniz olsun.
İnsallah bu alanda daha once tecrube etmis bir kardesimiz konuyu okurda cozumu soyler.
Veya karsiniza bu alanda deneyimli bur arkeolog cikar da size bir yol haritasi cikarir.
Herseyin hayirlisi.
Selametle İnsallah.

its78

Vip Üye
Kroki dedigim resme tekrar baktim, cepten baktigim icin once farketmemisim:
İsaretin solundaki mezarlik krokisi dedigim yerde cok farkli simetri var.
Biraz geriden bakitim samanyolu gibi.
Yildizlarla alakali bir isaretleme veyahut gunesin doguşuna veya batişina gore de bir isaretleme yapilmis olabilir. Cok enteresan bir isaretleme mevcut.
Allah cc yardimciniz olsun.
İnsallah bu alanda daha once tecrube etmis bir kardesimiz konuyu okurda cozumu soyler.
Veya karsiniza bu alanda deneyimli bur arkeolog cikar da size bir yol haritasi cikarir.
Herseyin hayirlisi.
Selametle İnsallah.
Veya karsiniza bu alanda deneyimli bur arkeolog cikar da size bir yol haritasi cikarir..

Bizde bunu bekliyoruz ustam.
İlginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ustam bizim farklı kaynaklardan ulaştığımız bilgiler:kare oyma içindeki o küçük noktanın odanın içinde malzeme olduğu sağındaki dikdörtgen oymanın muhtemel su tuzağı işareti olabileceği, ve işaretin solunda kalan denizin içindeki kayanın araştırılması gerektiği yönünde, ama tabiki kesin değil,alan kayalık olduğu için işlem yapmak zor, ancak nokta atışı olabilir. Bunun içinde ehlini bekliyoruz. Belki değerli ustalarımızdan daha önce karşılaşanlar yada çözümü bilenler vardır.

Taşın üzerindeki küçük oymalar bizimde dikkatimizi çekti, ama tam yerine oturtamadık.

Oymaların cm cinsinden ölçülü şekilde foto çekmiştim ama arşivde bulamadım, inş en kısa sürede tekrar gidip çekerim, belki yön veya metraj konusunda yardımcı olur.

cantar

Vip Üye
arkadaşım kare işareti yerde benim anlayışıma göre ben buradayım diyor karenin içerisindeki oyuk ta öyle diyor bu başka bir yerde çok sert bir kayada olsa kayadan altın ayırmak için yapılmış diyebilirdim altın ağır olduğu için kumdan kaya parçalarından ayrıştığında orada toplanır.Bir nevi taştan havan ebadı küçük bence manzarası güzel bulunduğu yerde büyük ihtimalle bir oda var .Karşıdaki ufak ada da araştırmaya değer..Ateş yaktılar desem ateşte yakmamış lar orada.. burun üzerinde su toplanmayacak şekilde kamburlaştırılmış yer güzel hakkında hayırlısı...Delik ortada değil kenarda o tarafta inceleme yap derim...

cantar

Vip Üye
77afbeba97ad0838bcca53e0a59412be.jpg

77afbeba97ad0838bcca53e0a59412be-1.jpg

çevredeki moloz taş parçaları açılan odaya ait

its78

Vip Üye
@cantar ustam teşekkürler değerli yorumunuz için.
Gerçekten denizdeki kaya bizimde dikkatimizde, kıyıdan oraya yürüyerek gidilebilir, sanki kasten yol yapılmış gibi, su tuzağı ihtimalinide yine orası için düşünüyoruz, kış aylarında gerekli inceleme ve bilgi toplama işlemlerini ayarlayıp aksiyonu yaza bırakırız.