Kervan cesme | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Kervan cesme

KANAS_USTA

Admin
Cevap: Kervan cesme

çeşmenin gorulen çatısı
orajınal mı sonradan mı yapma.

çeşmede kaç adet havuz var onu da dıyıver.

ersan

Admin

iyi aksamlasr KANAS_USTA_-M-bu cesmenin catisi orjinal ama 1999 senesinde kamakanlik tarafindar resterve olmus demeki taslar sivali cimentoylan --cimentoyun --ali orjinal taslar ustam taze babama sordum o iki tasin arasindan cvatidan sivarken 3 tane (osmanli) altin para bulmuslar ustalar sivarken babam dedi ama bask bulamamislar hem ustam hic kazik yer yok biyerde cok inceledim etrafini ,,birde 32 adet havuz var ,,

A21MEDLi

Admin

slm AMEDLI ustam o suyun deposu demisin o yer camurluk iceri giremiyorsun camurun icine gucuyorsun ama hic aklima gelmedi o ,,arki ,,ne demek ustam bilmiyorum o bitkinci yalan akti yerr hem onkere hep oradn gectim .

bu taşı çok iyi temizle,çok ince çatlağı fark edeceksin,dediğim gibi
çatlağın devamı çeşmenin duvarını denk geliyor,çatlağın tam istikametine denk gelen kısmıyla ilgilen
+ su yalağından taşan su orada bir ark,kanal oluşturmuşmu?

şahin

Kullanıcı

üst resimde mavı kare olan yerde genelde taş taplet şimdiki dönemdeki mezar yazılı taşı olur.

kırmzı kare oyma orjinal bir oyma ise genelde bu tasın tralı tarafında yada dibinde mezar odası olur.

işaretledigim oymalar bir birine geçişli ise dar olan oymalara lazer koy baktıgı yönu noktala şiyah taş içinden yada altında emaneti olur.

ama çeşmen tadilat görmüş. baglantı U demirleri koyulmamıs özellikle a21metli ustanın işaretledıgı tasın sag altına dikkat et çesme ömurluk olsun dıye oralara demır U koyulurdu. bu tadilat gördügü için taşlar yer degiştirmiş olabılır. o nednele ne dense yalan olur.

çıkan 3 osmalı sikkeside genelde osmanlı döneminde tamir gördügünü ve başına bır iş gelirse yine tamir amacı ile bırakılmısdır.

KANAS_USTA

Admin

bu tür çeşmelerde oturma yererı olur
ceşmenın sol tarafına gelen yerde oturma taşı varmıdır

ersan

Admin

slm AMEDLI ustam tam catlak buraya tam iki avuzun eklendi yere denk geliyor yukardan baktimi.

ustam tam benim cizdiyim gibi geliyor yukardan baktimi catlak yer birde bir tas var yerde yonulmus ama hic dikatimi cekmedi.

Son düzenleme:

KANAS_USTA

Admin

ersan cesmenın yonlerıde belırt
ve dort yone aıt resım ve bılgı aktar bakayım

ersan

Admin

merhaba sahin usta saten benim de icimi yiyen yer tam bu yer ustam necin dersen nerelerini gezersem gezem hep bu yere nokta veriyor cubuklar bunu yaninda ta bir teas var orada bir yuz var insan yuzune cok benziyor yukarda bir tepe var nerede yol 3 ce bulunmus hep asaya inmis tam onun yukarsinda da bir pinar var o tarafa doru bakiyor .hem ustam bu ,,u,,denen demirler varmis ama ne yapacan bu hirsizli azir tarihi esri bozmaya kalkmislar onlari alik ta satimi adam mi oldular .hem ustam o nerede kare var diye cizmisin benim yaptim o yee bir carpi varya iyi dikatli bakiver bak ustam otun rengi nasil ta koyu yesil demeki orada mezar var bilmiyorum acaba parasi da orada mi o asadaki kucuk tasin yerinde de cok carpi yapiyor cubuklar nereye taslari us uste koydum yer o yer buyuk tasin tam yununde kaliyor 1 mt .

sahin usta bu -oklar- tam bu tepeye bakiyor tam karsisi

Son düzenleme:

ersan

Admin

mehaba KANAS _USTA,,M,, tam senin dedin gibi galibam bu alcak yer sol trarafa kaliyor duz bir tas murcu olan tas o en kucukleri hem cesme o yerden basliyor .

o birisini bilmiyorum ne taraf olduni.

Son düzenleme:

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

burada para varsa yalaklardan birinin vede dikkatlice bakılırsa farklı olanın altında olabilir tepede de mezarlar olmalı iyice araştırmak gerek

Son düzenleme: