Kervan cesme | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Kervan cesme

ersan

Admin
Cevap: Kervan cesme

merhaba Yesil usta ben buyle yapcak olduktan sonra ustam hayata bu sayta konuyu pindirmem cubun cektim yeri baslarim kirik dukmeye -ama ben uyle biri deyilim -bilioyorum her cesmede para olmaz ama bu cesme bu trafin en anik cesmesi ,,,Yesil usta cok arkadas "Yasak Kelime" yimis bir insanim ,,ta da cok cesmeler var birtane var yine nasil anatiliyor vala duysan uyku girmeyecek guzune usta ama ben bikmisim gayrikim buyle buyuk seyler seslemeye -hem ustam bilesinki gecen sene bir kaymakam geldi tam senin dusundun insanlardan biri dediki seni bir cesmeye guturecem bakive bakalim biseyler var mi -birde bir gitik ne gursem guzel bir tarihi cesme (osmanli cesmesi)ta cubuklari salmadim o kaymakam diyen adam telefon acti kazici ,,cepceye ,,bir arkadasina o kepcede kaymakanlin kasabanin bende saldim cubuklari bosuna cok gezdinm -dedimki -bu yer bos dedim buralarda para cekimi yok dedim ,,biliyormusun ne buyuk ilik yaptim o kaymakam uyle dedimi ozaman dedi bu cesmeyi yenileyecez dedi kaymakanlik tarafindan ,,sindi bir gursen cesmeyi gelen gecen su iciyor,,--Yesil usta--ben o kaymakama deyerdim burada o var bu var bu cesmenin hali ne olacakti biliyormusun toptan kukunden kaybolacakti,,ustam ustune giden bir kutu suz varsa cekme ustune ,,bired afet beni ,,ama esab idiyorum da seni kiracak bir suz yazmamisimdir.

Son düzenleme:

ersan

Admin

ustalarim ben orada mezarlik vardini hic bilmiyordum bilsem necin yazmem hayata bu isi yapmam sonradan diverdiler bana isler buyle diye hem o tepeler doru hic cikmadim .buradan alcaktan beli olmuyor o dedim mezarlik belkim 500 met kadar var .

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

şimdi birazcık ufkunu açyım ersan kardeş hep çeşmenin ön tarafını analiz ettik duvarın arka tarafına hiç dikkat etmedik birde yalaklardan 1 3 5 7 9 11 21 29 a baksan farklı olan taşı yapısı arkası farklı olan varmı buranın suyu nereye karışıyor akarı istikametinde yerde kaya varmı bu çeşmenin namaz kılınan yeri neresi burada millet nerede namaz kılıyormuş

Son düzenleme:

ersan

Admin

bitkinci suyun akti yerde tas var duseli 10 yanindada su toplanan yer var baya buyuk ,,bataklik ,,baska bu su biyeri gitmiyor ustam nasil guruyorsun cesmeryi tam uyle namaz kilinan yer ustam -guneydou -da deyilmi .

şahin

Kullanıcı

çeşmede define aramak??? :)))))) ŞOKLARDAYIM!

aslında hiç tabiyatım degil yoruma yorum yapmak ama ben yinede anlatayım..

1 kanas usta ısrarla çeşmenın sol tarafında oturup dınlenılecek duz tası soruyor. neden?

bu taş cesme yalagına baktıgımızda yalaga yakın ve sol kol tarafımızda kalır.

oturulan yer üsten oturtmadır. kaldırdıgında sandık gibi olur altı içinde genelde siyah bir taş vardır sandık gibi. bu tasın içi yada altı
8 adet zifte sarılı külce 1979 yılında burada diresek yapan yolda kalan arkası kıse dayalı çeşmeden alındı.

işaretide arkadaşa isaretledigim oklarla yon gösterdıgım sekildedir. direk oturulacak tasın daha dogrusu bizimkılerın camasır yıkadıgı tasın yan duvar orta merkezını hedef verıyordu.

arşifde fotolarıda var. eklerım dılersen.

daha bir çok örnegıde var buralarda yasanan.

ucan guvercınlı cesmenın suyunun petegınden cıkıp aktıgı kanal yonude. kup içinde para.

arkasında yere bakan 1 cm oymanın baktıgı nokdada çay demlıgı ıcınde kultaplası kasık catal bıcak bunlar ne işe yarar demeyın altından. demlık harıç.

çeme U nal uckenınde kalan normal tasın ıcınde kasa.

aklıma gelenler umarım sanda denk gelır.

iyi geceler. çeme demişken

bak su cesmenın halıne su içeçek tası yok.
kırma insan kalbini onaracak ustası yok

Son düzenleme:

impossibleman

Kullanıcı

aslında hiç tabiyatım degil yoruma yorum yapmak ama ben yinede anlatayım..

1 kanas usta ısrarla çeşmenın sol tarafında oturup dınlenılecek duz tası soruyor. neden?

bu taş cesme yalagına baktıgımızda yalaga yakın ve sol kol tarafımızda kalır.

oturulan yer üsten oturtmadır. kaldırdıgında sandık gibi olur altı içinde genelde siyah bir taş vardır sandık gibi. bu tasın içi yada altı
8 adet zifte sarılı külce 1979 yılında burada diresek yapan yolda kalan arkası kıse dayalı çeşmeden alındı.

işaretide arkadaşa isaretledigim oklarla yon gösterdıgım sekildedir. direk oturulacak tasın daha dogrusu bizimkılerın camasır yıkadıgı tasın yan duvar orta merkezını hedef verıyordu.

arşifde fotolarıda var. eklerım dılersen.

daha bir çok örnegıde var buralarda yasanan.

ucan guvercınlı cesmenın suyunun petegınden cıkıp aktıgı kanal yonude. kup içinde para.

arkasında yere bakan 1 cm oymanın baktıgı nokdada çay demlıgı ıcınde kultaplası kasık catal bıcak bunlar ne işe yarar demeyın altından. demlık harıç.

çeme U nal uckenınde kalan normal tasın ıcınde kasa.

aklıma gelenler umarım sanda denk gelır.

iyi geceler. çeme demişken

bak su cesmenın halıne su içeçek tası yok.
kırma insan kalbini onaracak ustası yok

Üstad mümkünse resimleri atabilirmisiniz. Çok öğretici olmuş. Buna benzer bir işaretimiz vardı çözümü yarım kalmıştı. Benzerlikleri ilginç. Kanas Ustam Papazın oturduğu taş demişti ya o zaman anlayamamıştım. Sanırsam şimdi anlıcam :)

ersan

Admin

kervan cesmenin havadan cekimi.

1-kervan yolu
2-kaya mezarlari tepede kaliyor
3-cesmenin karsisindaki eski pinar 150 mt kardar var
4-cesmenin arkasindaki kuyunun tas kapa 2mt uzak
5-cesme kuysunu arkasindaki calik birde arkasinda sabit bir ,,ucgen tas,,
6-cesme suyun yari suyun akti yer
7-cubuklarin nokta verdi yer
8-yari suyun toplandi bataklik
9-cesmenin yunundeki iki tas
10-dipsiz kuyu cesmenin yari suyun akti yer.

buyun ustalarim ayreten gitim bu cesmenin her yerini incelemeye cesmenin bir yerinde nokta vermediler cubuklar sade bu 7 ci yede cekim var baska bir yere nokta vermediler .
bun gezerken ,,bir koyun cobani ,,2 km ta ilede dedi bu kervan yolunun gecti yerde cok alcak taslar var dedi insanlar o taslarda biseyler bakiyor dedi .

Son düzenleme: