LL Çubuk İle Metal Tespiti @BulursamKader25 | Sayfa 24 | Define işaretleri ve anlamları

Gariban Gezgin

Kullanıcı
"...
Ya bir gün biri cikipta size, anlatılan tüm işaretler aslında o metallerle bağlantılı ama o işaretlerin hiçbiri metal noktalama, gerçek has isaretleri değil deseydi?
Yaptiginiz tüm saha testlerinde, gömüp üstüne çıkıp aldiginiz isaret, ya da hiç gommeden topragin uzerine açıkta bıraktığınızda aldiginiz işaret dahil hicbiri noktalama/gerçek işareti değil denirse, onca yılın, noktalanan yerin, yapılan testin ne hükmü kalırdı? Bu, toprağın 2 cm derinine konan altın, gümüş, bakır hepsi için geçerli olsaydı?

......"

Guzel dusunceleriniz ve tesekkurunuz icin ben tesekkur ederim.

Guğum sapindan adam sözunden tutulur demis atalarimiz. Konuya hakimiyetiniz neticesinde guzel bir degerlendirme yapmişiniz.

Yukarida alintiladigim sozunuzun elbette bir degeri ve gercekligi mevcut. Meselenin gercekliğinin ne kadaridir iste bunu bilemiyorum. Zira tam manasiyla bu bilgi bende mevcut degil.

25 sene oldu. Hala asamadigimiz onlarca mesele var. Elbette bir seviyeye gelerek ben ustayim diyenlerin cogunun uzerinde bir seviyede oldugumuz tecrube ile gectigimiz de bir vaka olsa da durum dedigim gibi. Cozulmemis hala onlarca ciddi mesele duruyor.

Ara sira beyan ettigimiz gibi, milletin cebinden paralarini çalan çubuk saticilarindan dolayi bazi kritik bilgi kabul ettigimiz hususlari genele yazamiyoruz yazmiyoruz. Bu haldeyken dahi durum yukarida arzettigim gibi.

Biz bir hobi olarak basladik bu gunlere geldik. Define aklimizda bile yoktu son 4 sene oncesine kadar. Cubugun yetmedigini de anlayinca pagana yoneldik. Gorduk ve anladik ki define paganda ve eskiyada. Umutlandik ve niyetlendik insallah. Arzu ediyoruz ölmeden paganin 99 kilosunu alalim.😊
Insallah alacagiz, vakti henuz dolmamiş diye degerlendiriyorum.

Firsatiniz oldukca konulara dahil.olmaniz bizi sevindirir.
Hayirli Ramazanlar.
Yeni baslangic yapanlar biraz ter atsin diye ağırdan almışsınız bunu görebiliyorum.
Hedefi 12 den vuran ve hiçbir hedef ayırt etmeden tepesine binen çubuğu, hickimsenin satışa cikarmayacagi gibi buna ulaşan kişinin de asla açıkça söylemeyeceğini er ya da geç anlayacaktır hobidaşlar. Her şey, her yerde, herkese soylenmemeli de.

Sahsen ben yorumlarimda mümkün mertebe sadece sorgulatmaya ve dogru soruları kullanıcıya, kendi kendilerine sordurtmaya çalışıyorum. Başarabildigim kadar..
Bir de beyinde yer eden genel bir algı var ise, kişilerin azimleri ve şevkleri kırılmasın diye normallestirmeye çalışıyorum. Bunu da bir teselli değil de olduğu gibi göstermeye gayret ediyorum.
"Sarıkız da sıradan bir metal, sadece beygir gücü diğerlerinden bir tık yüksek" şeklindeki söylemler gibi.

Farklı bir bakış açısına(algı) daha değinmeden geçemeyeceğim.
Yakıt ile çalışan X bir makine, yakit bittiğinde stop edebilir. Rüzgâr gülü, rüzgar yoksa dönmeyi durdurabilir. Topraktaki bir demir parçası, korozyon sebebiyle yıllar sonra tamamen çürüyüp minerale dönüp topraga karışıp kaybolup gidebilir. Peki incecik bir korozyon tabakasıyla kendini kaplayan ve korumaya alıp hacmini yitirmeyen, 3-5 bin yıl sonra bile toprak altından ciktiginda şıkır şıkır ayni güzellikte olan bir metal stop eder mi? Uyur mu? Dürtmek uyandırmak mı gerekir? Uyumuyorsa, dürtünce bize kızıp kalkıp iki tokat çakar mı? Kipkirmizi yanakla bizi eve yollar mı :) Durtmek mi hayırlı, durtmemek mi hayırlı? Yoksa durtsen de bir durtmesen de mi?

Topraga çakılan bakır çubuk etrafinda dönüş yapilarak bir sinyal alındığında bir istikamet alınıyor bu net bir olgu. (Sinyali aldığınızda, sinyal üzerine gitmeden önce, caktiginiz cubugun uzerine gidip hangi metalin isaretini alacaksınız denk gelirse merak eden bakabilir)
Çakmağın üzerinde basit bir metal parçası var ise onu da toprak üzerine bıraksanız yine ayni hatti yakalayabilirsiniz.
Bu, istikamet almak açısından faydalı olabilir. Ancak bu hedefe olan yakınlığınız, etki alanı içinde olup olmadığınız duruma göre büyük farklılıklar yaratabilir. Örneğin yuvarlak bir havuz düşünelim. Havuzun ortasında bir de fıskiye olsun. Su oradan çıksın, alttan deliklerden devir daim yapsin. Merkezi fıskiye olarak düşünelim. Biz de suyun "kaynağını" bulmaya çalışalım.
Havuzun çapı 20 metre olsun. Çubuk çaktiğimiz mesafede, fıskiyeye 45 metre mesafede olsun.
Soru şu;
Çubuk suyla bir hat, bir bağ kurdu diyelim amma bizim aldığımız istikamet, ip gibi fıskiyeyi mi gösterdi yoksa 20 metre çaplı havuzun X bir yerini mi? Ben böyle soruya elbette ve tabiki fıskiyeyi gösterdi diyemezdim. Diyememem için de tecrube ettigim bir çok argüman da içimden kendime okur dururdum. Bu konu üstünde biraz sanki kafa yorulmalı.

Vize sorusu olarak istikamet almak için ne yaparsın denseydi, muhtemelen "savaş çıkarmak" en iyisi diye cevap kağıdına yazardım.
Atardım yere avuc ici kadar bir neodyum mıknatıs, kan gövdeyi götürürdü. Çünkü en gıcık olduğu en nefret ettiği şey. Biri için değil, diyamanyetiklerin hepsi için.
Ama bu bana yine sadece istikamet için kısmi fayda sağlardı. Noktalama için ise hiçbir şey..

Bir gün havyalı neodyumları 5-6 tane birbirine yapıştırdım. Bir de ip bağladım. Sarıyı 4 parmak gömdüm. Sarkac gibi üzerine tuttum.
Once minik minik dairesel dönmeye başladı. Sonra daire çapı artarak dönmeye başladı. Hızlandı Hızlandı ve daire çapı tam 180 dereceye kadar çıkacakken öyle bir vurdu ki koluma miknatislar, tamam dedim mesaj alındı.
Literatürde buna şöyle diyorlar;
Diyamanyetikler, kendilerine yöneltilen manyetik bir alana karşı, dik bir şekilde manyetik alan oluşturarak "karşı" koyarlar..
Peki bakır ve sarı türdeş yani diyamanyetik ise birbirlerine hangi etkiyi uygularlar?
Amaç birbirlerini ittirmek ise neyi kullanmak daha mantıklı? İttirtirmek bizim için ana amaca hizmet eder mi?
Çok zevkli konular..

Rast gelsin..

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Yeni baslangic yapanlar biraz ter atsin diye ağırdan almışsınız bunu görebiliyorum.
Hedefi 12 den vuran ve hiçbir hedef ayırt etmeden tepesine binen çubuğu, hickimsenin satışa cikarmayacagi gibi buna ulaşan kişinin de asla açıkça söylemeyeceğini er ya da geç anlayacaktır hobidaşlar. Her şey, her yerde, herkese soylenmemeli de.

Sahsen ben yorumlarimda mümkün mertebe sadece sorgulatmaya ve dogru soruları kullanıcıya, kendi kendilerine sordurtmaya çalışıyorum. Başarabildigim kadar..
Bir de beyinde yer eden genel bir algı var ise, kişilerin azimleri ve şevkleri kırılmasın diye normallestirmeye çalışıyorum. Bunu da bir teselli değil de olduğu gibi göstermeye gayret ediyorum.
"Sarıkız da sıradan bir metal, sadece beygir gücü diğerlerinden bir tık yüksek" şeklindeki söylemler gibi.

Farklı bir bakış açısına(algı) daha değinmeden geçemeyeceğim.
Yakıt ile çalışan X bir makine, yakit bittiğinde stop edebilir. Rüzgâr gülü, rüzgar yoksa dönmeyi durdurabilir. Topraktaki bir demir parçası, korozyon sebebiyle yıllar sonra tamamen çürüyüp minerale dönüp topraga karışıp kaybolup gidebilir. Peki incecik bir korozyon tabakasıyla kendini kaplayan ve korumaya alıp hacmini yitirmeyen, 3-5 bin yıl sonra bile toprak altından ciktiginda şıkır şıkır ayni güzellikte olan bir metal stop eder mi? Uyur mu? Dürtmek uyandırmak mı gerekir? Uyumuyorsa, dürtünce bize kızıp kalkıp iki tokat çakar mı? Kipkirmizi yanakla bizi eve yollar mı :) Durtmek mi hayırlı, durtmemek mi hayırlı? Yoksa durtsen de bir durtmesen de mi?

Topraga çakılan bakır çubuk etrafinda dönüş yapilarak bir sinyal alındığında bir istikamet alınıyor bu net bir olgu. (Sinyali aldığınızda, sinyal üzerine gitmeden önce, caktiginiz cubugun uzerine gidip hangi metalin isaretini alacaksınız denk gelirse merak eden bakabilir)
Çakmağın üzerinde basit bir metal parçası var ise onu da toprak üzerine bıraksanız yine ayni hatti yakalayabilirsiniz.
Bu, istikamet almak açısından faydalı olabilir. Ancak bu hedefe olan yakınlığınız, etki alanı içinde olup olmadığınız duruma göre büyük farklılıklar yaratabilir. Örneğin yuvarlak bir havuz düşünelim. Havuzun ortasında bir de fıskiye olsun. Su oradan çıksın, alttan deliklerden devir daim yapsin. Merkezi fıskiye olarak düşünelim. Biz de suyun "kaynağını" bulmaya çalışalım.
Havuzun çapı 20 metre olsun. Çubuk çaktiğimiz mesafede, fıskiyeye 45 metre mesafede olsun.
Soru şu;
Çubuk suyla bir hat, bir bağ kurdu diyelim amma bizim aldığımız istikamet, ip gibi fıskiyeyi mi gösterdi yoksa 20 metre çaplı havuzun X bir yerini mi? Ben böyle soruya elbette ve tabiki fıskiyeyi gösterdi diyemezdim. Diyememem için de tecrube ettigim bir çok argüman da içimden kendime okur dururdum. Bu konu üstünde biraz sanki kafa yorulmalı.

Vize sorusu olarak istikamet almak için ne yaparsın denseydi, muhtemelen "savaş çıkarmak" en iyisi diye cevap kağıdına yazardım.
Atardım yere avuc ici kadar bir neodyum mıknatıs, kan gövdeyi götürürdü. Çünkü en gıcık olduğu en nefret ettiği şey. Biri için değil, diyamanyetiklerin hepsi için.
Ama bu bana yine sadece istikamet için kısmi fayda sağlardı. Noktalama için ise hiçbir şey..

Bir gün havyalı neodyumları 5-6 tane birbirine yapıştırdım. Bir de ip bağladım. Sarıyı 4 parmak gömdüm. Sarkac gibi üzerine tuttum.
Once minik minik dairesel dönmeye başladı. Sonra daire çapı artarak dönmeye başladı. Hızlandı Hızlandı ve daire çapı tam 180 dereceye kadar çıkacakken öyle bir vurdu ki koluma miknatislar, tamam dedim mesaj alındı.
Literatürde buna şöyle diyorlar;
Diyamanyetikler, kendilerine yöneltilen manyetik bir alana karşı, dik bir şekilde manyetik alan oluşturarak "karşı" koyarlar..
Peki bakır ve sarı türdeş yani diyamanyetik ise birbirlerine hangi etkiyi uygularlar?
Amaç birbirlerini ittirmek ise neyi kullanmak daha mantıklı? İttirtirmek bizim için ana amaca hizmet eder mi?
Çok zevkli konular..

Rast gelsin..

merhaba,

bu hususda hep merak ettiğim bir soru olmuştur. ne zaman sırası gelse sormak isterim. 5-6 neodyumu birbirine yapıştırıp kendi elinizle koydugunuz madenin üzerine getirdiğinizde 180 derece döndüğünü yazdınız. peki bu hareketi saç ayağının merkezine sarkacı bağlayarak yapsanız yine aynı tepkiyi alırmısınız ? alırsanız evet metod iyi. almazsanız kendi eliniz ile koyduğunuzu herzaman kolayca bulursunuz. sac ayağı dediğimi anladınız değilmi. 3 ayak triportu açıp merkezine bağlayın sarkacı. yine elinizle gömdüğünüz yerde deneyin. eğer bahsettiğiniz gibi tepki olacaksa yine olması lazım bence. (triport u açıp sabitlemekten bahsediyorum,hareketsiz vaziyette)

Gariban Gezgin

Kullanıcı
merhaba,

bu hususda hep merak ettiğim bir soru olmuştur. ne zaman sırası gelse sormak isterim. 5-6 neodyumu birbirine yapıştırıp kendi elinizle koydugunuz madenin üzerine getirdiğinizde 180 derece döndüğünü yazdınız. peki bu hareketi saç ayağının merkezine sarkacı bağlayarak yapsanız yine aynı tepkiyi alırmısınız ? alırsanız evet metod iyi. almazsanız kendi eliniz ile koyduğunuzu herzaman kolayca bulursunuz. sac ayağı dediğimi anladınız değilmi. 3 ayak triportu açıp merkezine bağlayın sarkacı. yine elinizle gömdüğünüz yerde deneyin. eğer bahsettiğiniz gibi tepki olacaksa yine olması lazım bence. (triport u açıp sabitlemekten bahsediyorum,hareketsiz vaziyette)
Merhaba
Method iyi degil cok kötü, berbat..
Dediginiz şekilde çalışmış olsa, tripod tarzi mekanizmaya cubuklarda baglandiginda çalışmalıdır. Calisir mı? Tabiki hayır.

Ben bununla bir sey bulmak istemedim.
Kendi elimle koyduğumu da ayrica bulamam.
Sadece itkiyi görmek istemiştim.
İstediğimi aldim ve bitti.
Anlatilmak istenene bir bütün olarak bakmanızı tavsiye ederim.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Merhaba
Method iyi degil cok kötü, berbat..
Dediginiz şekilde çalışmış olsa, tripod tarzi mekanizmaya cubuklarda baglandiginda çalışmalıdır. Calisir mı? Tabiki hayır.

Ben bununla bir sey bulmak istemedim.
Kendi elimle koyduğumu da ayrica bulamam.
Sadece itkiyi görmek istemiştim.
İstediğimi aldim ve bitti.
Anlatilmak istenene bir bütün olarak bakmanızı tavsiye ederim.

bir bütün olarak baktığımda, beynimizin çok kuvvetli olduğunu ve bizim istediğimizin dışındada çok kuvvetli olarak çalıştığını gördüm. beynimin bildiği yeri bilmezmiş gibi yapamam. yani ben yapamam. yapan kişi bu tekniği çok verimli kullanabilir.

anlattığınız şey uydurmadır boştur demiyorum. fakat bu işin ehli olmadan fazladan vakit ve insan gücü kayıpları oluyor.

Gariban Gezgin

Kullanıcı
Merhaba.
@Kader25 ustam, konunuza son bir yorum ile, kabul ederseniz de minik bir katkı yapıp ayrılacağım. Bi' tarafim halâ sizin iyi tarafınızı seviyor. Tanıştıran ve vesile olan sizsiniz.
Konuları ve mesajları incelediğimde mağlum sebeplerden ötürü birçok konunun yüzeysel veya hedef şasirtarak bırakıldığını fark ettim.(Genel)
DM den işler yürüyor gözüküyor.
Bende racona uyarak, "kendi tecrubeme göre" edindiğimi sadece tarif/veri olarak döküp, yorum olayına girmeyeceğim. Ama en azından fikir alınabilecek basit bir tarif/veri ile katkım olsun istedim. Tariften kastım da çubuk bize neleri verebilir? Belki birine, birgun fayda sağlar. Gayem, meraklısına bu işin olabilirliginin umudunu aşılamak sadece. Gerisi umurumda değil.

"Kendi tecrubeme göre basit tarif;"

1-) Sadece yürürken değil, durduğun yerden kurduğunda da sinyali yakalayabilmeli.
2-) Kilitlendiginde istikameti ve hedefin kaç metre uzakta olduğunu verebilmeli. (+/- 5 metre)
3-) Hacmi en büyük hedefe kilitlenmeli.
4-) Hedefe dümdüz gitmeli. S veya zig zag çizmemeli.(Bir istisnası var)
5-) Noktaladigin da metalin cinsini o an net vermeli.
6-) Metalin cinsini net verdiğinde, bu metalin boşluklu bir alan içinde mi yoksa direk gömü şeklinde mi olduğunu isaretten net söylemeli.
Bize lazım olan metallerin 2 farkli isareti, 3 farkli anlamı var.
7-) Hedefin gramajini kullanıcıya vermeli. Küçük gramajlarda max +/- 1 gr. Büyük hacimlerde de bu gerçekten 50-100 gr üzerinde bir metal diyebilmeli.
Tespiti yapılan noktada, aynı yerde birden fazla farklı metal var ise bu metallerin hangileri olduğunu ve bunların da gramajlarini verebilmeli. Olması gereken, noktalamada en güçlü olan metalin isaretini verir.(Alan hakimiyeti)Ancak diğerlerini algilamanin da bir yolu vardır.
Örnek vererek netlestirirsem, bakır küçük bir kupa içinde 5 altin sikke, 3 gumus sikke olduğunu düşünelim. Farazi olarak ta bakır kupa 50 gr, altınlar 15 gr, gumusler de 7 gr olsun. Bu 3 metali ve gramajlarini kullanici rahatlıkla alabilmeli/olcebilmelidir.
9-) Derinliğini verebilmeli.

*** Tüm bunları, ilk basta durduğun yerden kurduğun çubuk ile yapmaya başlayıp, her şeyi bitirene kadar extra hicbir şeyden destek almadan sonunu getirebilmeli. Doğru uyarlanmış/yapılmış çubuk ile harici bir sisteme gerek kalmamaktadir.

*** Altın, gümüş,bakır gibi metallere aynı derecede hassasiyet ile tepki vermeli. Bunlarin hepsinin "tekrarlamali teyidi" ile tespit süresi 30 dk yeterli gelmektedir.

Anlat anlat zevkli oluyor söylemlerinin dışında gercekten hangi alanlarda bilgi birikimi edinebilir ve argeme katkı sağlayabilirim diyen velev ki olursa;

*Antenlerin çalışma prensipleri
*Elektromanyetik kuvvet
*Elekromanyetik dalga ve özellikleri
*Manyetizma
*Polarizasyon ve çeşitleri
*De Broglie dalga boyu
*Fotoelektrik
*Maxwell denklemleri
*Kimyasal bağlar
*Haftada en az 15 saat arazi testleri ve binlerce kere hayal kırıklığı.

Aklıma gelen başlıklar bunlar. Derinlemesine içine giren zaten catallanip birbirine bağlı olan konuları takip etmek zorunda kalacaktır. Çünkü girdap gibi içine çeker.

5 yılda edinebildiğim,dilini anlayabildiklerim, yaptirabildiklerim bu kadar. Eminim ki çok çok daha fazlasını yapabilen ustalar basta burası dahil olmak üzere varlar ve varolacaklar.
Çubukçuluğa ve gelişimine katkı sağlayan herkese tek tek teşekkür ediyorum.
Hayırlı ramazanlar.
Rast gelsin, esen kalın..

Kaangirgin

Kullanıcı
Kader25 ustam
Paylaşımların ve verdiğin bilgiler ;Bilgi birikim matematik fizik felsefe vede tefekkür içeren muazzam bilgiler böyle bir emeğe nasıl kelimeler ile cevap yazılır nasıl bir izzeti ikramda bulunulur nasıl bir metiye yapılır İnan bilmiyorum ve sadece EMEĞE SAYGI diyorum ....
Yapmış olduğun teknik bilgiler ve metodlar senin uzun yıllar ile yaptığın tecrübelerin pratiklerin bir sonucu bu tartışmasız bir durum ...
Bana kızacaksın ama sakın kızma üstad...bu verdiğin bilgileri ben ve benim gibi zamanı mesaisi pratik imkanı kısıtlı arkadaşların buradan senin yazdıkların öğrenmesi uygulaması İnan imkansıza yakın sen tabiki bu lafıma şöyle dersen haklısın kardeş ben zamanı Mesaisi pratik imkanı olan arkadaşlara yazdım buradan okusun öğrensin gitsin emek versin ter döksün bol bol pratik yapsın dediğinde sana yüzdeyüz haklısın derim ...
Lakin benim sözüm ben benim gibi mesaisi imkanı hatta becerisi o kadar geniş olmayan ama bu işe sevda vermiş öğrenmek isteyen arkadaşlar İçin bu yorumlarımı buna yor hakkını helal et

Yine hafif bir tebessüm ile bana kızacaksın biliyorum Çünkü senin yazılarından az çok senin karakterine vakıfım :) sen yine kızma bana ...
Ben şimdi derim ki senin bu yazdıkların bir ilim bir zanaat ulaşımı kolay işler değil zor işler ama ben açık açık diyorumki imkanın zamanın oluyorsa bunları bana yerinde bir usta çırak ilişkisi ile öğretirmisin
Hani hızlandırılmış eğitim kursları oluyor işte böyle düşün ben düşündüm ve neden olmasın dedim maddi manevi ter emek hakkı verildikten sonra imkanlar yerinde verilmeye uygunsa neden olmasın
Kader25 ustam dediğim gibi bu bir şart değil bu bir zaruret değil hayat memat meselesi değil ama böyle bir imkan olursa neden olmasın ... bu yorumu yazarken arkasına önüne nedenine sonucuna çok bakmadım içimden geldi yazdım
Ama benim görmediğim önü arkası mutlaka vardır yazacağın her türlü olumlu olumsuz her türlü cevabı peşinen seni haklı görerek başımla beraber kabul ettim ...
Selametle ...

fenadefineci

Kullanıcı
Ilginize ve aktariminiza tesekkur ederim.
Ben her zaman elestirilmeye acigim, bunu da samimi olarak soyluyorum ozellikle cubuk alaninda.

Hatasiz bir sekilde kadrolu eleman olarak sirketlerde calisanin oldugunu bende biliyorum, bir tanesi ile de tanisma firsatim oldu. Kendisinden de epey istifade ettim. Bana aciklamadigi 2 husus var aklimda kalan:
1-Cubukla beraber kullanmak icin kendilerine zimmetlenen 3 farkli "taş turevi" oldugunu soyledi.
2-Teyit icin farkli bir cubuk cesidi ile yine cubukla beraber kullandiklari el yapimi bir tupten (ilac kutusu gibi) bahsetti. Icinde belli oranlarda bazi metallerin oldugunu soyledi.

Minerali tanimaya gelince:
Bu konuda kendisinden istifade ettigim kişi daha onceleri @Trakyali71 niki ile sitelerde bilgi paylasimi yapan bir kardesimizdi.
2 seneye yakin bu konularda istisarelerimiz oldu. Ilmi olarak konularina cok hakimdi. Bende de tecrube vardi. Bir konusmamiz esnasinda abi sende mineral nasil bir isaret verdiriyor cubukda deyince, beynimde 500 wattlik bir lamba yandi. Tecrubem isiginda elimdeki ve bildigim ve okudugum her mineralli parca ile bulabildiklerimle calisma yaptim. Ve cubugun bendeki mineral isaretinin ne olduguna karar verdim.
Sebebini ilmi olarak bilemedigim amma tecrubem ile tahmin ettigim bir onemli husus daha var:
Kayada, Toprak icinde ve belli derinliklerde bulunan mineral yalin olarak ilk once mineral isareti vermiyor, illa bir METALIN isaretini veriyor, sinradan kafasini cikarip ben mineralim diyor.
Benim geldigim aşama şimdilik bu noktada.
Bir pazar gunu konyaya yolunuz duserse size kanat izgara yapip hem piknik yapariz hemde arazide bu tespitleri beraber gorme imkanimiz olur. Yazarak cogu meseleyi izahda zorlaniyoruz. Tatbikatini yapmak daha faydali.
Belki yazdiklarim size abartili gelmis olabilir. Ben bu sinavdan cok gectim.

Cihazla bakmislar var demisler
Cubukcular var demis
Ben gittim baktim buradaki sinyal mineral kaynakli dedim.
Baskalarinin ve cihazlarin var dedigi yerlerde yok demek hakikaten kolay degil. Hamdolsun son 5-6 senedir yok dedigim yerden birsey cikmadi. Bu sekilde ben diyeyim 20 yer siz deyin 30 yer olmuştur.

Acip bakmislar,haberleri bana hep sonra geliyor ben sadece bakar bilgi verir giderim, actiklari yerde mineral bile bulamamislar😄

Bu nedenlerden dolayi sizin cubuk ile mineral tespiti yapilamaz sozunuze katilmiyorum simdilik. Ileride yasayacaklarim beni bu noktaya gotururse bilemem amma durum simdilik bu kardasim.
Kader25 ustam Konya'nın neresindesiniz

Kader25

Admin
Beni etiketleyerek bana hitaben yazılan yazıları ve yorumları yeni gördüm. Yaklaşık neredeyse 1 sene olmuş.
Arkadaşlar haklarını helal etsinler. İnanın görmediğimiz dolayı cevap yazmadım. Görseydim yazardım.
Müsait zaman bulursam açtığım konuları tekrar gözden geçireyim insallah.

ONETLI NOT:
Birisine hitaben yazarsanız lütfen etiketleme yapınız. Etiketleme de sadece 2 husus var:
1-@ isaretini yazın.
2-Hitap ettiginiz kişinin niki.
Misal:
@Kader25
@fenadefinegibi.
Bu sekilde yazarsaniz yorumunuzu ilgili kişi illa gorur.