Roma dönemi kaya mezarını ele veren,Doğal görünümlü çatlaklık | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Roma dönemi kaya mezarını ele veren,Doğal görünümlü çatlaklık

karanar

Kullanıcı
bu resimlerin bana ait olanıda var, diğerleri Türkiyenin değişik illerinden çakilmiş resimlerdir.sistemm şaşmaz..
bilhassa aslanlı kral mezarının,çatlağına bakın..
birazda şu çatlakları hangi teknikle yapmışlar,onu gözlemlemek lazım..
.

ellerine sağlık ustam, şimdi neden bazı mezarlarda işaret yok, hani işaretsiz mezar olmazdının cevabını vermiş oldunuz. işaret zaten çatlaklarmış. ellerinize sağlık ufkumuz bir kat daha genişledi, mahsen girişlerinin üstündeki enine çatlak ve kanalları yorumlayabiliyorduk ama bu çatlaklar kelimenin tam manasıyla cuk oturmuş. tabi biz bu çatlakları doğal olanlardan nasıl ayıracaz bu da ayrı bir sorun. şimdi geriye doğru bütün gezintilerim gözümün önünden geçiyor. acaba hangilerinde bu tip çatlaklar vardı diye. :)

A21MEDLi

Admin
benim gezindiğim nekrepollerde.yanii yöremde,oyma,kare oyma vs.pek nadirdir,gerisi hep çatlaklardan oluşmuş,
benim gözlemlerimde,dolayısıyla çatlak üzerinde yoğunlaştı,atbağlama,kare oyma,oyma yoğunluğu olsaydı.Romanın tüm mezar sistemleri deşifre olacaktı,şimdilik bununla yetinin..
gözlemlediğim kadarıyla bu oymaların mezarı veren yön ve mesafeleride belli bunuda oymanın yapıldığı kayadaki konumu belirliyor.
(kimilerine göre oyma mezarın üstüne veya bitişiğine yapılmış..) fakat kendi gördüğünüz tespitleride bizlerle paylaşabilirsiniz konuya renk katacaktır.

A21MEDLi

Admin
yanlız gözlemlediğim bir oyma türü var,kayanın alnına yapılmış 10-15cm genişlikteki oyma ve 30-40cm genişlikteki oymalar var,bunları şimdilik gözlemliyorum.gözlemdiklerimin %80 inde aynı sonuç çıkıyor..onuda ileriki günlerde resimlerim.

A21MEDLi

Admin
ellerine sağlık ustam, şimdi neden bazı mezarlarda işaret yok, hani işaretsiz mezar olmazdının cevabını vermiş oldunuz. işaret zaten çatlaklarmış. ellerinize sağlık ufkumuz bir kat daha genişledi, mahsen girişlerinin üstündeki enine çatlak ve kanalları yorumlayabiliyorduk ama bu çatlaklar kelimenin tam manasıyla cuk oturmuş. tabi biz bu çatlakları doğal olanlardan nasıl ayıracaz bu da ayrı bir sorun. şimdi geriye doğru bütün gezintilerim gözümün önünden geçiyor. acaba hangilerinde bu tip çatlaklar vardı diye. :)

bu soruna küçük bi tiyo vereyim,(tiyo küçük gelebilir ama marifetii çok büyüktür) odanın tavanında-kayanın alnında;oyma,niş varsa ve bunlara çok yakın bi şekilde veya teğet geçen çatlaklar varsa?? takip et.onlar doğal görünebilir amaa değil..
bu çatlakları Roma dışındaki bir çok medeniyetlerde çok güzel bi şekilde kullanmışlar,buda bilinee.
ufkunuzu genişlettim,sizde gözlemleyin.

karanar

Kullanıcı
bu soruna küçük bi tiyo vereyim,(tiyo küçük gelebilir ama marifetii çok büyüktür) odanın tavanında-kayanın alnında;oyma,niş varsa ve bunlara çok yakın bi şekilde veya teğet geçen çatlaklar varsa?? takip et.onlar doğal görünebilir amaa değil..
bu çatlakları Roma dışındaki bir çok medeniyetlerde çok güzel bi şekilde kullanmışlar,buda bilinee.
ufkunuzu genişlettim,sizde gözlemleyin.

saolasın ustam, inşaallah arazide bu bu bilgiyi tecrübe etme fırsatı buluruz :)