Müslümana Sormak | Define işaretleri ve anlamları

Müslümana Sormak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kafkaslı

Vip Üye
Namaz kılıyor musun? Diye bir cümleyi Müslümana sormak ne kadar ayıp değil mi? Sonucunda Müslüman dediğin İslam’ın 5 şartına iman etmiş kişidir. Doğal olarak iman eden yani inanan herkes sadece iman etmekle kalmamalı inandıklarını eyleme geçirmelidir. Sevgi ve inandığımız değerler hakkında mücadele etmek eylem gerektirir (!)

Çevremizde ‘namaz kılamayan insan çok’, âmâ ‘namaz kılmayan’ insan pek az. Kimi şu sınavı kazanayım başlarım der, kimi üniversiteyi bitireyim der, kimi askerliği, kimi evlenmeyi. Kimi eşi, çoluğu, çocuğu bahane eder yaşlanınca kılarız ne olacak canım Allah affeder derler en sonunda. Sanki 1 dakika sonrasına garantisi varmış gibi.
Ha birde günümüzün en popüler kelimesi ‘Benim Kalbim Temiz’ (!)

Sormak istiyorum senin kalbin gelmiş geçmiş tüm günahları bağışlanan, kalbinde zerre kadar kötülük kin bulunmayan, ayakları şişene kadar namaz kılan, Allah’ın sevgilisi fahri kâinat efendimiz Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) den daha mı temiz?
Senai demirci ne güzel demiş ; ”Kur’an-ı baştan aşağı okudum ama namazsız cenneti bulamadım…”diye…

Peygamber efendimiz bile kızı hazreti Fatıma’ya ”Ey Fatıma! Yemin ederim ki, peygamber kızı olsan da, namazların olmadıkça cennete giremezsin”. Dememiş miydi? Peki, biz neyimize güveniyoruz? Ya da neye güveniyoruz? En başta da dediğim gibi namaz kılmaktan ayağı şişen Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘in TV dizilerini, futbol maçlarını, bayanlar arasında yapılan günlerini, konserlerini kaçırmayan ümmetiyiz (!)

Hâlbuki fahri kâinat efendimizin ağlayarak ‘ümmetim, ümmetim’ dediği yerdir secde. Sevgiliyle günde 5 vakit buluşmanın adıdır secde. Yaraların sarıldığı, dünyanın boş işlerinden uzaklaşıp nefes aldığımız tek yerdir secde..’ ya rabbi (!) Elhamdülillah, yine sana geldim, randevuma geç kalmadım ‘ diyebilmenin adıdır secde. Kapısını on bin defa da çalsak bizi boş çevirmeyenle buluştuğumuz yerdir secde (!)
Şimdi soralım kendimize neden namaz kılmıyoruz. Pardon ya da şöyle demeliydim neden namaz kılamıyoruz? Bu kadar nimeti veren Allah’a günde 1 saatimizi ayırsak ne olur? Sınavına mı çalışamazsın? İşe ya da okula geç mi kalırsın? Arkadaşınla mı buluşman gerek? Annen, baban izin vermez mi? İş yerin mi müsait değil? Sana yobaz mı derler?
Bu bahanelere Üstad Bediüzzaman hazretlerinin sadece bir sözüyle cevap vermek istiyorum : ”Dünyevi dostlar ve rütbeler sadece kabir kapısına kadardır (!)”

Unutma kardeşim (!) Ruh yaratıcısını anmaya muhtaçtır (!) Ne diyor Allah’ü Teâlâ ‘“kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur” (Rad Suresi 28. Ayet)
Nasıl ki vücudun gıdası yemek içmek ise, ruhun gıdası da namazdır (!) Bir insan maddi olarak yemeden, içmeden duramazsa, insanda manevi bir yemek hükmünde olan namazı kılmazsa manevi olarak rahat edemez. Ruhu hep ‘ açım, açım beni doyur der (!) ‘ ya sen o ruhu doyurur, iki cihanda da saadete erersin yada o ruhu doyurmayarak öldürürsün (!)

Ebû Hureyre (Radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyururken işittiğini söyledi :
– “Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı ?”
Sahabeler:
– O kimsenin kirinden hiçbir şey kalmaz, dediler. Resûl-i ekrem:
– “Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder” buyurdular..
Ne diyor sevgili (sallallahu aleyhi ve sellem) “şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın.” sende Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘in seni Nur’undan tanımasını istemez misin?
Son olarak kardeşlerim, peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘in bu hadisi beni hem çok ağlatmıştır hem de çok sevindirmiştir;
Peygamber efendimiz : ”altın tasla Kevser suyunun başında bekleyeceğim. Oraya gelenlere ikram edeceğim.” der. Ahir zaman gençlerini görünce elinde ki tası bırakır.
Bunu görenler ;
-Ya Rasulallah onlara vermeyecek misin? Diye sorunca,
Resulullah onlara şu cevabı verir : ”ahir zamanda alnını secdeye koyan gençlerle arama altın tası koymam, onlara elimle içireceğim.” .. İşte bu hadis benim için yeryüzünde ki her şeyden daha değerlidir.
Hadi güzel kardeşim ‘ kıyamet gelmeden sen de rabbine kıyam et’. Kalk al abdestini, ser seccadeni, bütün dünyaya dön sırtını, kaldır ellerini ‘Allah’ü Ekber’ de…
Ve son olarak şu soruyu her gün her an kendinize sorun ‘ acaba sırf dünya için mi yaratıldın ki bütün vaktini ona sarf ediyorsun ?’..
Selam ve dua ile..

cesur58

Kullanıcı
hatap kardeşim islamın şartı birdir Allahın yap dediğini yapmak yama dediğinide yapmamaktır.insanları önce kurana yöneltmek bilgilendirmek lazım bilinçsiz iman olmaz

Moderatör tarafında düzenlendi:

benzernick

Kullanıcı
bazı arkadaşlar köpeksiz köyde değneksiz geziyorlar, islamın şartlarının hesabının sorulduğu bir karakolu olsaydı bugün bir dediğin şeyin yanına iki sıfır daha eklerdin eminim .

Kafkaslı

Vip Üye
esselamünaleykum
hattab anlamadım kardeşim yazmış olduğun yazıyı biraz açarmısın inşallah

Kafkaslı

Vip Üye
esselamünaleyku
cesur58 kardeşim islamın şartı birdir derken konuyu aydınlatırsan arkadaşlar yanlış anlamaz inşallah

benzernick

Kullanıcı
ve aleykumselam hatap kardeş, tefsire gerek olduğunu zannetmiyorum mesaj gayet açık.

benzernick

Kullanıcı
esselamünaleykum
hattab anlamadım kardeşim yazmış olduğun yazıyı biraz açarmısın inşallah
islam sahipsiz kimsesiz garip kalmış isteyen istediğini söylüyor kimi eksiltiyor kimi çoğaltıyor bunun hesabının sorulduğu bir merci de olmayınca,resullah svs bir hadisinde buyuruyorki,islam garip geldi garip gidecek ne mıtlu o gariplere.diye , herhalde o dönemi yaşıyoruz.

Kafkaslı

Vip Üye
insan beşer kimi kulağından tutar çeker kimi ayagından tutar çeker hiç kimse aklına sorup çekmez
artık insanlar yaşadığı gibi deyilde inandığı gibi yaşamaya başladı bu yüzden islam tartışılır hale geldi vesselam

yoksa hakta belli batılda ALLAH ne emretmişse yapmak neyi nehyetmişse harfiyen yapmaya garet etmemiz gerek

cesur58

Kullanıcı
insan beşer kimi kulağından tutar çeker kimi ayagından tutar çeker hiç kimse aklına sorup çekmez
artık insanlar yaşadığı gibi deyilde inandığı gibi yaşamaya başladı bu yüzden islam tartışılır hale geldi vesselam

yoksa hakta belli batılda ALLAH ne emretmişse yapmak neyi nehyetmişse harfiyen yapmaya garet etmemiz gerek
islamın şartı birdir kelimesinin açılımı kuranı kerimi yaşamaktır .

Kafkaslı

Vip Üye
peki cesur sen kuranın emriyle yaşayabiliyormun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...