Müslümana Sormak | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Müslümana Sormak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cesur58

Kullanıcı
islam sahipsiz kimsesiz garip kalmış isteyen istediğini söylüyor kimi eksiltiyor kimi çoğaltıyor bunun hesabının sorulduğu bir merci de olmayınca,resullah svs bir hadisinde buyuruyorki,islam garip geldi garip gidecek ne mıtlu o gariplere.diye , herhalde o dönemi yaşıyoruz.
Hattab kardesim isteyen istedigini söylüyo kimi çogaltıyo kimi eksiltiyo demissin ya bunun sebebini kendine hic sordunmu neden oluyor diye?sana kısa ve öz olarak söyleyeyımmi .tek dogrunun tek rehberin kuranı kerim oldugunu unutup baska rehberler edinmemizden kaynaklandı bu ayrılıklar .

benzernick

Kullanıcı
Deki allahı seviyorsanız bana tabi olunki allahta sizi sevsin günahlarınızı bağışlasın. aliimran 31 ve yine deki allaha ve resulüne itaat edin eğer yüz çevirirseniz allah kafirleri sevmez,aliimran 32, peygamber size neyi verdiyse onu alın neyide yasakladıysa ondanda sakının. haşr 12 Alaaha itaat edin peygambere itaat edin. tegabun 12. Yeni yeni akımlar türedi, bunlardan biride allah cc resulunu ortadan kaldırp direk kurana yönelmek,bu nasıl birşey anlamak mümkün değil,peygamberle sorunları ne peygamber bunlara ne yapmış bilemiyorum,bizim bildiğimz bize öğretilen, Lailahailleallah diyorsan muhameden resululah ta demek zorundasın yoksa yukardaki ayetlerde de görüldüğü gibi allah cc böyle bir imanı kabul etmiyor,o zaman bizim haşa yahudi ve hırıstıyanlardan ne farkımız kalır, onlarda bir olan allaha iman ediyorlar,ama muhammed svs inanmadıkları için kafir diye isilendiriliyorlar,ayeti kerimede allah cc şöyle buyuruyor, Kim islamdan başka bir din ararsa o din ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olur. aliiamran 85, sadece kuran a inanmak yetiyormu namazı nasıl kılıcan ,hac ı neye göre yapıcan zekat hangi ölçülere göre vericen ve bunun gibi birçok mesele kuran da tafsilatlı birşekilde anlatılmamış,bunları bize resullulah öğretiyor,şimdi sen peygamberin göstermediği şekilde namaz kılarsan zekat verirsen hac yaparsan allah cc senden bu ibadetleri kabul edermi.Bu meseler uzun ve ince meseleler define sitesinde bunları izah etmek mümkün değil tafisilatlı şekilde öğrenmek isteyen arkadaşlar sağlam bir itikat kitabına müracat edebilir mesla tahavinin itikat kitabı bunlardan birisi,özetlersek yukarıdaki ayet ler ışığında imanımızı bir daha gözden geçirelim, Deki ----ya muhammed--allahı seviyorsanız bana tabi olunki allah ta sizi sevsin günahlarınızı bağışlasın. aliimran 31Allaha itaat edin peygambere itaat edin, tegabun 12, resulum size neyi verdiyse anu alın neyide yasakladıysan ondanda sakının,haşr 7, selametle kalın.

Son düzenleme:

cesur58

Kullanıcı
Deki allahı seviyorsanız bana tabi olunki allahta sizi sevsin günahlarınızı bağışlasın. aliimran 31 ve yine deki allaha ve resulüne itaat edin eğer yüz çevirirseniz allah kafirleri sevmez,aliimran 32, peygamber size neyi verdiyse onu alın neyide yasakladıysa ondanda sakının. haşr 12 Alaaha itaat edin peygambere itaat edin. tegabun 12. Yeni yeni akımlar türedi, bunlardan biride allah cc resulunu ortadan kaldırp direk kurana yönelmek,bu nasıl birşey anlamak mümkün değil,peygamberle sorunları ne peygamber bunlara ne yapmış bilemiyorum,bizim bildiğimz bize öğretilen, Lailahailleallah diyorsan muhameden resululah ta demek zorundasın yoksa yukardaki ayetlerde de görüldüğü gibi allah cc böyle bir imanı kabul etmiyor,o zaman bizim haşa yahudi ve hırıstıyanlardan ne farkımız kalır, onlarda bir olan allaha iman ediyorlar,ama muhammed svs inanmadıkları için kafir diye isilendiriliyorlar,ayeti kerimede allah cc şöyle buyuruyor, Kim islamdan başka bir din ararsa o din ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olur. aliiamran 85, sadece kuran a inanmak yetiyormu namazı nasıl kılıcan ,hac ı neye göre yapıcan zekat hangi ölçülere göre vericen ve bunun gibi birçok mesele kuran da tafsilatlı birşekilde anlatılmamış,bunları bize resullulah öğretiyor,şimdi sen peygamberin göstermediği şekilde namaz kılarsan zekat verirsen hac yaparsan allah cc senden bu ibadetleri kabul edermi.Bu meseler uzun ve ince meseleler define sitesinde bunları izah etmek mümkün değil tafisilatlı şekilde öğrenmek isteyen arkadaşlar sağlam bir itikat kitabına müracat edebilir mesla tahavinin itikat kitabı bunlardan birisi,özetlersek yukarıdaki ayet ler ışığında imanımızı bir daha gözden geçirelim, Deki ----ya muhammed--allahı seviyorsanız bana tabi olunki allah ta sizi sevsin günahlarınızı bağışlasın. aliimran 31Allaha itaat edin peygambere itaat edin, tegabun 12, resulum size neyi verdiyse anu alın neyide yasakladıysan ondanda sakının,haşr 7, selametle kalın.
Güzel abim yazmıs oldugun ayatler ćok güzel ama sizin yanildıgıniz nokta peygambere itaati hadislerdeki bilgilere uymak olarak algılıyosunuz sorun burda .kurandaki peygambere (
Kuranda peygambere (elćiye)itaat onun getirdigine yani Allahtan gelen vahye uymaktan bahsediyor .bu durumda bizler peygamberin izinden gitmek istiyorsak onun gibi vahye uymamız gerekiyo .yoksa hadis dedigin rivayetlere uymak peygambere uymak degildir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kafkaslı

Vip Üye
cesur sen ne yazdığından haberin yok milletin itikadine mudahale etme iyisimi
sen ne den lafı dolandırıp duruyorsun arkadaşım desene ben hadislere inanmıyorum diye benim itikadım budur diye
bak
ben itikadımı söylüyorum kuran ve ehli sünnet itikadi
sen şu itikadını söyle bizde kurtulalım sende kurdul emi

ayet istersen alsana ayet
“Rasûl size neyi getirdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının” (Haşr, 7
Allah ve Rasûlü’nün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini kendine din edinmeyen kimselerle, küçülerek elleriyle cizye verinceye kadar savaşın.” (Tevbe, 29)

Son düzenleme:

cesur58

Kullanıcı
cesur sen ne yazdığından haberin yok milletin itikadine mudahale etme iyisimi
sen ne den lafı dolandırıp duruyorsun arkadaşım desene ben hadislere inanmıyorum diye benim itikadım budur diye
bak
ben itikadımı söylüyorum kuran ve ehli sünnet itikadi
sen şu itikadını söyle bizde kurtulalım sende kurdul emi

ayet istersen alsana ayet
“Rasûl size neyi getirdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının” (Haşr, 7
Allah ve Rasûlü’nün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini kendine din edinmeyen kimselerle, küçülerek elleriyle cizye verinceye kadar savaşın.” (Tevbe, 29)
Lafı. Niye dolandırdıgımı düsunuyosun ben peygamberimizin izinden gitmeye ćalısan biriyim peygamberimiz vahye uymustur bende vahye kurana göre yasamaya calısıyorum hadis kulliyatınin icinde kurana ters dusmeyen sözler var tabiki onada birsey dedigim yok zaten.bu arada peygamberimiz Allahın haram kıldıgını haram helal kıldıgınıda hel kıldıgını onun dısında kendisinin boyle bir yetkisi olmadıgını söylemistir .lütfen kuranı daha dikkatli okuyalım insallah .birde size hadislerdeki celiskiyi hatirlatayım bir kaç hadiste peygamberimizin hadis yazımını yasakladıgını okumussunuzdur peki bu hadisleri neden gecersiz gorerek binlerce hadis toplanmis ve uydurulmustur .bunuda aciklarsaniz sevinirim .artı olarak 4 halifeninde bu hadis yazımiyla toplanmasıyla nekadar mücadele ettiginide okumusunuzdur .neden bu bilgileri gündeme getiren yok hic arastırdınızmı .demek istedigim hadis külliyatı çeliskilerle doludur ama kuranda kesinlikle celiskinin olmadı eksik bırakilmadıgı tamamlandıgını açıklandıgını ve rabbimizin unutucu olmadıgını yazan ayetleri muhakkak okumusunuzdur .saygılar

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
konuya müdahil olmak ,katkı sunmak isteyenler düşüncelerini net bir ifade ile anlatması gerekir ki yanlış anlamalara zemin hazırlamamalı. burada olduğu gibi.
böyle bir durumda, islam adına fayda yerine zarar verir bir duruma düşülmesi kaçınılmaz oluyor.
iyi niyetle ,paylaşılan konu ,vebale düşüren bir duruma dönüşüyor.
bizlerce vazgeçilmezimiz ve en hayati önceliğimiz olan islam adına böylesi hassas konularda ,her kelimemizi büyük bir hassasiyetle seçmeye çalışalım.paylaşım yaparsak bilgilerimiz dahilinde ve yeterli açıklıkta olmalı. yoksa katkı yerine istifade etmeye çalışalım inşaallah.
bizlerde müdahele yerine ,aklımız erdiğince katkı yapmaya çalışalım.
yüce dinimizi tartışma konusuna düşürmenin vebali ağırdır. ALLAH izin verirse buna da müsade edilemez.
önceliğimiz bilgi sonrada hoş görü olursa, okuyanların zevkle takip edeceği ,istfade edilebilecek bir güzellikte olur inşaallah.
ALLAH a emanet olunuz.

Kafkaslı

Vip Üye
esselamünaleykum
cesur kardedişim
peki o hadisler hangi haslermiş deyi ver hele bir kacınımı kabul etmiyorsun yoksa ne kadarını onu anlayamadık

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
konuya müdahil olmak ,katkı sunmak isteyenler düşüncelerini net bir ifade ile anlatması gerekir ki yanlış anlamalara zemin hazırlamamalı. burada olduğu gibi.
böyle bir durumda, islam adına fayda yerine zarar verir bir duruma düşülmesi kaçınılmaz oluyor.
iyi niyetle ,paylaşılan konu ,vebale düşüren bir duruma dönüşüyor.
bizlerce vazgeçilmezimiz ve en hayati önceliğimiz olan islam adına böylesi hassas konularda ,her kelimemizi büyük bir hassasiyetle seçmeye çalışalım.paylaşım yaparsak bilgilerimiz dahilinde ve yeterli açıklıkta olmalı. yoksa katkı yerine istifade etmeye çalışalım inşaallah.
bizlerde müdahele yerine ,aklımız erdiğince katkı yapmaya çalışalım.
yüce dinimizi tartışma konusuna düşürmenin vebali ağırdır. ALLAH izin verirse buna da müsade edilemez.
önceliğimiz bilgi sonrada hoş görü olursa, okuyanların zevkle takip edeceği ,istfade edilebilecek bir güzellikte olur inşaallah.
ALLAH a emanet olunuz.

konuya dahil olan herkes için bu durum geçerlidir arkadaşlar.
görüldüğü üzere kişiler kendini ifade edecek yaşta ve olgunlukta, saygının dışına çıkmadan ve islam hoş görüsü ile, doğru sonuca ulaşacak şekilde konuşmaya devam edilebilir. ebu hanife başka bir imama görüş sunmaya gidip ondan aldığı görüşün daha kuvvetli oldugunu öğrendiğinde onu kabul edip kibirden uzaklaşmıştır. kavgaya benzer rencide edici yorumlardan uzak duruldugu sürece konuya devam edilebilinir.
sen bilmiyorsun sen fitnesin sen ajansın sen musluman degılsın gibi ifadeler kullanarak caydırmak yıldırmak yerine islam ışıgında doğruya ulaşmak konuyu okuyan herkese fayda sağlar.
banlanmak ve uzaklaştırılmak korkusu ise içe sinme gibi sebepler doğurur, ve doğru bıldıgınıde paylaşmaktan çekinir.
bu husus ise en cok site yönetiminin ahiretini sıkıntıya sokar, bu nedenle kim kimin görüşünü kim kimin delilini kabul ediyor, takip edip okuyarak anlıyacaz inş.

yok efendşm ben bu vebale giremem benim ne ilmim nede bilgim bu vebali almaya yetmez dıyen varsada, buda insandan değil Allah tan korktugunu gösterir vesselam.

Allahın rahmetı ve bereketı uzerınıze olsun.

cesur58

Kullanıcı
esselamünaleykum
cesur kardedişim
peki o hadisler hangi haslermiş deyi ver hele bir kacınımı kabul etmiyorsun yoksa ne kadarını onu anlayamadık

Kim benim üzerime yalan söylerse Cehennemdeki yerini hazırlasın" (muslim 4/2298)
"Sahabe Peygamber 'den sözlerini yazmak için izin istediler. Ancak onlara izin verilmedi." Darimi-Mukaddime/41-43
"Benden Kur'an dışında bir şey yazmayın. Kim, benden Kur'an dışında bir şey yazmışsa, onu imha etsin." Muslim-Zuhd/72(3004) /4137 Ebu Davud-İlm/3(3647) /4136 Musned-c.3/12,21,39 Darimi-Mukaddime/42
Allah’ın elçisinden sözlerini yazmak için izin istedik, bize izin vermedi.Tirmizi, K. İlm 11
Biz hadis yazarken Hz. Peygamber yanımıza geldi ve “Yazdığınız şey nedir?” dedi. “Senden işittiğimiz hadisler” dedik. Hz. Peygamber dedi ki:
“Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.”
El Hatib, Takyid 33

Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı haramdır. Hakkında sustuğu ise serbesttir. Allah’ın serbest bıraktıklarını kabul edin ve bilin ki Allah hiçbir şeyi unutucu değildir.

Ebu Davud K Etime 39; Tırmizi K Libas 6; İbni Mace K Etime 60; El-Müracaat sayfa 20
hattap abim şimdi bu hadisleri çürüten hadislerde vardır bunlarıda biliyorum .benim burda dikkatiçekmek istediğim hadisler arasındaki çelişkiyi göstermek.ama Allahın kitabinda hiçbir çelişki yoktur o yüzden en sağlam ipe sarilmak lazım.

kuranın açık ve anlaşılır oldugu ile ilgili ayetler
Kamer 17. Andolsun biz, Kuran`ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer 22 Yemin olsun ki, biz, Kuran`ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Nahl 89; Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap`ı indirdik ki her şey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.

Nisa 174; Ey insanlar! Size Rabbinizden apaçık, çok parlak ve güçlü bir kanıt gelmiştir. Biz size, her şeyi açık seçik gösteren bir ışık gönderdik. 175. ayet; Allah`a inanıp O`na sarılanları O, kendisinden bir rahmetin ve lütfun içine sokacak ve onları kendisine ulaşan dosdoğru bir yola kılavuzlayacaktır.

İsra 89; Yemin olsun, biz bu Kuran`da, insanlar için her benzetmeden nice örnekler sıraladık. Ama insanların çoğu inkâr ve nankörlükten başka bir şeyde diretmediler.

Kehf 54; Yemin olsun, biz, bu Kuran`da, insanlar için her türlü örneği değişik ifadelerle gözler önüne koyduk. İnsan ise varlığın, tartışmaya en çok tutkun olanıdır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...